Yerel seçimler bitti. Kazanan sevindi kaybedenler üzüldü. Açıkçası söylemek gerekirse seçimlerin kazananları sosyal medyacılar oldu. Bir öteye bir beriye…

Bu seçimlerin sonucuna birçok pencereden bakılabilir. Ülke genelinde iktidarın böylesine bir sille yemesi kaçınılmazdı. Çünkü mağdur olan emekliyi hiçe sayarak silleyi yediler. Ülke genelinde ise hiç kimsenin hatta kendilerinin bile inanamadıkları bir Yeniden Refah Partisi sürprizi çıktı ortaya.

AK Parti açısından bakılırsa durum çok vahim. Kim nasıl hesabını verecek bilmem ama hiç eskisi gibi olmayacağı da bir gerçek. El birliğiyle Başkan Muhammet Balta’ya seçimi kaybettirdiler. Aklıma Mustafa Denizli’nin meşhur lafı geliyor da söylemeyeyim. Muhammet Bay açısından söyle bir değerlendirme yapabilir çünkü haklıda çocukluğumuzun meşhur lafı var ya “Hepiniz bir ben tek” tamda o. Muhammet Balta= pati içi muhalefet+karşı muhalefet (İyi Parti, CHP+Saadet+ Yeniden Refah) ve uzayıp giden liste. Bunlarla mücadele etmek zorunda kaldı ve seçimi kaybetti.

Biraz inceleyecek olursak seçimler öncesi eski ve yeni yöneticiler dâhil Belediye Meclis listesine oy vermeyeceklerini beyan etmelerine rağmen neredeyse tulum çıkarırcasına 11+2=13 meclis üyesi çıkarmaları soru işareti.  Diğer taraftan başkanlarına sahip çıkmadıklarının göstergesi anlamına geliyor. Çünkü 2019 yerel seçimlerinde başkan Balta %64.31 oy oranı ile 11.184 oy alırken en yakın rakibi %31.82 oy oranı ile 5.291 oy almıştı. Bu seçimlerde ise kesin olmayan sonuçlara göre Başkan Balta %34.38 oy oranıyla 5.836 oy alırken seçimden ikinci sırada çıktı. Rakibi Fuat Koçal ise %38.20 oy oranıyla 6.484 oy alarak ipi göğüsledi. Diğer bağımsız aday Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu ise %19.9 ile 3.258 oy alırken Yeniden Refah partisinin Adayı Erdal Sayın % 4.25 oranla 722 oy alarak seçimleri tamamladılar.

Belediye meclisinde ise;

Partiler     2019 Yılı              2024 yılı  

AK Parti    11.182                    7074

CHP          5291                        2611

İYİ Parti     -                            1577

DP            236                          465    

YRP          -                             1346

Yukarıdaki tabloya göre siyasetin zemininin ne kadar kaygan olduğunu görüyorsunuz. Çünkü AK Partinin meclis oylarında 4100 oy gerileme olurken Başkanlık seçimlerinde ise yarı yarıya bir erime var. Bu da seçmenin ve yöneticilerin başkanlarına sahip çıkmadıklarını gösteriyor.  CHP ülke genelinde oyunu arttırırken ilçemizde yarı yarıya oy kaybetti. Yeniden Refah Partisi başkanlık seçiminde 722 oy alırken meclis seçimlerinde ise her nedense oylarını arttırarak 1.346 oy arttırırken yöneticilerin başkanları Sayın’a kelek attıkları bir gerçek.

Bu dağılımlara göre 2019 yılı seçimleri sonucunda AK Parti 10, MHP 2, İYİ Parti 2, CHP 1 meclis üyesi kazanırken 2024 yılı seçimleri sonrası AK Parti toplamda 13 meclis üyesi kazanırken CHP 2 meclis üyesi kazandı.

Ağzım su doluda konuşarak ne ortalığı bulandırmak ne de birilerini rencide etmek istemiyorum. Gerçek olan bir şey var AK Parti İlçede ve ülkede kaybetmeye devam ediyor. Tıpkı Anavatan Partisinin sonu gibi olmaya başladı.

Son söz olarak seçimler bitti en güzeli ise kırgınlık ve dargınlıklar olmadan önümüzdeki seçimlere bakacağız. Kaybeden adaylarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken seçimin galibi olan Vakfıkebir Belediye yeni başkanı Sayın Fuat Koçal’ı tebrik ediyorum. Kendilerine kolaylıklar diliyorum.