Hep deriz ya 1 Nisan Şakası mı acaba diye şaka bazen bizlere gerçeklerin habercisi olarak yansır.

Trabzon’un 18 İlçesinden birsi olan Büyükliman Bölgesinin 5 İlçesinin Sahil bandından iç kısmında 2182 rakımlı Karadeniz’e en yakın ve en yüksek Dağın eteklerine kurulmuş İlkbaharın gelmesiyle çepni kızlarımızın ve Annelerimizin o doğaya özgü renklerden oluşan elbiseleriyle Yaylara gider ken hatırlanan Şalpazarı İlçemiz son yıllarda 5 yılda bir yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerinde de isminin  duyulmasına tanıklık yapıyor.

Şalpazarı bağrından kopan İlçenin sevilen esnaflarından iş insanı Refik Kurukız’ın 31 Mart 2014 tarihinde İlçesine olan vefa borcunu ödemek için çıktığı Şalpazarı sevdasının peşinden ilk günkü gibi koşmaya devam ediyor. Beş yılda bir yapılan seçimlerde Üç seçim dönemdir Şalpazarı 1 Nisan sabahına Refik Kurukız ile uyanıyor. 2024 seçimlerinde Kurukız 1 Nisan Sabahına bir başka uyandı. Şalpazarı İlçe olmasın ardından geçen 36 yılın sonunda ara vermeden 3 dönemdir Belediye Başkanı seçilen tek kişi olarak İlçe tarihinde yerini aldı.

Trabzon Şalpazarı Belediye Başkanı olarak 2’si Cumhur İttifakı Başkanlığı birisi MHP Belediye Başkanlığı olarak kazandığı zaferler sonrasında 1987 yılında çıkarılan bir kanunla Vakfıkebir’den ayrılarak İlçe olmuş ve 02.08.1988 tarihinde teşkilatlanarak İlçe olmasından sonra aradan geçen 36 yıl içerisinde Şalpazarı Belediye  Başkanlığına seçilen Başkanların ardından ilk defa Başkan Kurukız’ın bu başarıyı yakaladığı görülüyor.

Şalpazarı Belediye başkanı Refik Kurukız 1 Nisan sabahına 31 Mart 2024 seçimlerinde İlçede bulunan 10.320 seçmenin 9.099 kullanılan oyun 8.694 geçerli oydan 2.619 oyunu alarak  % 30.12 kesinleşen sonuca göre MHP’li Refik Kurukız Başkan seçilmesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanın bir anda Bayram yerine çevirdi. Başkan Kurukız’ı tebrik etmek için gelenlerin o anki duygularını buradan siz değerli okuyucularımıza anlatmak imkansız ancak yine de siz okurlarımız için gözlemlediğimiz sizlerle paylaşıyoruz bu satırları okurken bir anda olayın kahramanının yanında olduğunuz gözünüzde canlanacaktır. İlçe merkezine akı eden Kurukız’a destek olanlar kadın erkek, genç hepsi oluşturdukları horon halkasıyla kutlamalara katıldılar. Şalpazarı 1 Nisan sabahına Kurukız ile uyanmış oldu. Bir sonra yazımızda görüşme üzere Büyükliman Postası Gazetesi okuyucularımız şimdilik hoşça kalınız diyorum.