A Milli Futbol Takımımız EURO 2024 son 16 turu maçında Avusturya’yı 2-1 yenerek çeyrek finale çıktığı Milli duygularımızın tavan yaptığı bir gecede köşe yazmanın hazzını yaşıyorum.

Gurur dolu bir geceyi Vakfıkebir Trabzonsporlular Derneğinin öncülüğünde Hükümet Konağı önünde hazırlanan dev ekranda yaşadık.

Maç öncesi Avusturya’nın kesin favori olduğu ve 26 Mart 2024’te oynanan özel maçta 6- 1’lik mağlubiyetin telafisi olacak mı sorusunun karşılığı arandığı bir maç için geri sayım başladı ve maç sonucu merakla beklenir hale geldi.

EURO 2024 son 16 turu maçında , Avusturya ile  Leipzig Stadyumu'nda oynanan maçı A Milli Takımımız 2-1 kazandı. Türkiye'ye galibiyeti getiren golleri 1 ve 59. dakikalarda Merih Demiral kaydetti. Avusturya'nın golü 66. dakikada Gregoritsch'den geldi. Neyse ki bu sefer korkulan olmadı bve bizim adımıza beklenen oldu, yüzler güldü.

A Milli Futbol Takımı, 6. kez mücadele ettiği Avrupa Şampiyonası'nda 3. kez çeyrek finalde mücadele edecek. Milli takım, daha önce EURO 2000 ve EURO 2008'de çeyrek finalde yer almıştı.

Hükümet Konağı önünde dev ekrandan müsabakayı Vakfıkebir Belediye Başkanı Fuat Koçal, eski Belediye Başkanı Hayri Birinci, STK temsilcileri bazı siyasiler ve kalabalık vatandaşımızla birlikte izledik. Deyim yerindeyse hop oturduk hop kalktık ama sonuç istediğimiz gibi oldu.

Leipzig’de Portekizli hakem Artur Soares Dias yönettiği maçta Türk Milli Takımının 2-1’lik üstünlüğü hakemin son düdüğünü çalmasıyla hükümet konağı önü stadyuma döndü. Sevinçten tek yumruk olan Vakfıkebirli taraftarlar uzun süre bir birleriyle kucaklaşarak sevince ortak olduklar.

Öyle ki maç sonrası taraftarların Başkan Koçal’a sarılmaları ise görülmeye değerdi. Maç sonlarına doğru Başkan Koçal’ın heyecanının doruk noktasında olduğu yüzüne yansımıştı. Ülke olarak böyle bir sevince ihtiyacımız vardı.

Bence kesin favori olarak görülen ve Mart 2024’te oynan maçta  6-1 yenildiğimiz Avusturya karşısında hiç kimsenin zerre kadar galibiyet alabileceğimiz ihtimali görülmezken şahsen maçtan önce Dr. Erol Kurt Hocama içinde bir heyecan var. Bu maçı alacağız galiba dediğimi hatırlıyorum/yine yanılmadım.

Tıpkı Trabzonspor maçlarında olduğu gibi ne zaman heyecanlansam maçı galip bitiriyoruz. Bu maçta öyle oldu hamd olsun.

Çeyrek finalde ne olur bilmem ama ben şahsen Milli Takımımızı EURO 2024 şampiyonu ilan ettim bile.

Alkışlar Millilere…

Son söz olarak Millilerimizi tebrik ediyorum.

*****

Ha bu arada sahiden Vakfıkebir’de 1 Temmuz Kabotaj Bayramı kutlandı mı? Bilen var mı? Ya da kutlamaya giden var mı? Program nasıldı merak ettim de.