Milli ve manevi duygularımızın tavan yaptığı bir haftadayız. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. Yıl dönümünü kutluyoruz. Kutlu olsun.

Samsun'da attığı ilk adım,  Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. 

Atatürk,   16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla İstanbul’dan hareket ederek Trabzon’a varmak için yola çıktığı ve elde olmayan sebeplerden dolayı 19 Mayıs 1919’da Samsun’a demir atmak zorunda kalmıştı.  Bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşlu yolunda atılmış en önemli adım olarak bilinmekte.

Ancak asıl hedef Bandırma Vapurunun Trabzon’a varma yönündeydi. Mecburen Samsun’a çıkılması karamsarlığa ve ümitsizliğe yol açsa da ümidini ve kararlılığını hiç kaybetmeyen Mustafa Kemal Atatürk’e sorulduğunda “Paşam, Trabzon’a varamadan buraya demir atmak zorunda kaldık başaramayacak mıyız diye sorulduğunda 19 Mayıs 1919 da tarihe altın harflerle  “Fark etmez BİZE HER YER TRABZON” demesi Trabzon tarihine altın harflerle yazıldı.  Bu slogan halan güncelliğini koruyor.

"İlk defa Samsun'a ayak bastığım zaman, bana kalp kuvveti verenlerin ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım" ifadeleri Atamızın bizler ne kadar güvendiğinin göstergesidir.

 İman varsa her zaman imkânda vardır. İnanç, sabır, azim ve mücadele olduğu sürece aşılmayacak hiçbir engel yoktur ki bunu her zaman Türk Milleti göstermiş ve küllerinden doğmuştur.

Bu koca miller her daim vatan nöbetini canıyla tutmuş, kanıyla imzalamıştır. Tıpkı 15 Temmuz gecesi olduğu gibi. 15 Temmuz Şehitler köprüsünde bedenini toprağa düşürüp, bayrağını yere düşürmeyen dünya yüzünde tek millet Türk Milletidir.

O gece yarınlarımız huzur içersinde olsun, çocuklar ağlamasın, vatan satılmasın diye halk ölüme meydan okudu. Türk Milleti elinde al bayrağı, dilinde tekbirlerle ölüme meydan okudu. Çünkü aşkı vatan olanlar hiçbir zaman yanılmadı.

Geride ölümünü şahadetlikle taçlandıracak binlerce yiğidimiz var. Bundan kimsenin şüphesi olması. Hani sizlere/ bizlere göre gençlerden bir şey olmaz deyip dururuz ama yanıldığımızı aska kabul etmeyiz. Onun içim 19 Mayıs gibi milli bayramlarımız bizim duygularımızın tavan yaptığı günlerdir.

Ne yazık ki, duyguların doruğa ulaştığında vatandaş olarak buruklukta yaşıyoruz. Nedeni ise ilçe merkezimizde birçok yerde Al Bayrağımızın dalgalandığını göremiyoruz. Son birkaç bayramdan beri özellikle milli bayramlarda kontrol etmek için şehri dolaştığımda birçok işyerinde bayrakların asılmadığını hatta bazı siyasi partilerin bile asmadığını görüyoruz.

Duyarlı vatandaşın biriyle sokakta karşılaştığımda ne görüyorsun sorusunun muhatabı olmaktan yoruldum. Haklı olarak isyan ediyor. Bir bayrak asmak o kadar zor mu?  Unutmayalım, bayrak yalnız göklerde değil, iman rüzgârıyla gönüllerde de dalgalanır.  Al bayrağımız ve vatanımız işçin ne bedeller ödendiğinin farkında değiliz.

Özellikle yeni seçilen belediye başkanımız Sayın Fuat Koçal’dan bu duruma el atmasını istiyorum. Milli bayramlarda ilçe genelinde bayrak asma ve astırma seferberliği ilan etmesi şüphesiz ki milli ve manevi duygularımızı kabartacak ve gençlerin vatan sevgisini arttıracaktır.

 Bir önerimiz de Yaklaşan Kurban bayramı dolayısıyla yapılacak olan protokol ile bayramlaşma törenini açık havada Hükümet Konağı önünde İlçe idarecilerinin, yerel yönetimlerin ve siyasilerin birlikte olacağı bayramlaşma törenine vatandaşında katılımını sağlamaları yönünde olacak. Bunu ilçenin birliği ve beraberliği açısından çok olumlu ve ilerisi için yararlı olacağı kanaatindeyim.