31 Mart yerel seçimler geçeli neredeyse iki buçuk ay oldu Belediye başkanlığını kazanan Fuat Koçal’a olan hayırlı olsun ziyaretlerinin ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Hatta bir kez gidenler ne hikmetse ziyarete gidenlerin peşine takılarak birkaç kez gidenler oluyor.

Artık Yeter! Bırakın da Sayın Başkan aslı görevi olan yapacağı hizmetlerine başlasın.

Adamı boş bırakmıyoruz ama diğer taraftan da hizmet bekliyoruz.

Hizmet yapılmasını istiyorsak ki çoğumuz aynı düşüncedeyiz o zaman adamı serbest bırakalım çalışsın. Tabi ki önerilerimiz ve düşünceleriniz başkan için de önemli bunu zaten kendileri defalarca zikretti. Ama çalışma ortamı bırakmak lazım.

*****

Yeni moda çıktı haberiniz var mı?

Yok, tatbiki nereden olsun.

Yapılan etkinlikler vatandaşa rağmen yapılır oldu.

Amaç sadece yapılan toplantıların yazıları ve alınan kararlar dosyadaki yerini alsın.

“Dünya Çevre Günü” dolayısıyla Belediye Plajı’nda her yıl olduğu gibi bu yılda çöp toplama etkinliği düzenlendi. Geleneksel olarak yapılmaya devam ediyor.

Mekân hep aynı.

Fakat garip olan şey tüm etkinliklerde olduğu gibi bu etkinlikte de vatandaş yok. Yapılan her etkinlikte olduğu gibi bunda da vatandaşın haberi yok. Öğrenciler ve kurum amirlerinden bazıları.

İşin garibi ise çöp toplarken bile törenlerde zorunlu olarak giyilmesi gereken takım elbise ve takılması gereken kravatlar takılmazken çöp toplarken herkesin takım elbiseli olması gözlerden kaçmadı.

Garibimi gitti. Bilesiniz istedim. Sizce de garip değil mi?

*****

Yukarda dedik ya vatandaşa rağmen yapılan etkinlikler diye. Bir tanesi de yine geleneksel olarak yapılan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” etkinliğinde bir kahvehanede yapılan etkinlikte yine vatandaşın olmadığı bir etkinlik olarak rafları dolduran dosyalara giren bir toplantı olarak yer aldı.

Vatandaştan neden bu kadar korkulduğunu merak ediyorum. Sizlerin düşünemediğiniz bazı şeyleri önerdiği için mi suçlular? Yoksa sizleri eleştirdiği için mi? Her halde cezalılar ki bu tür etkinliklerde yer almıyorlar.

Etkinliklerin yapıldığı sokaktaki esnafın haklı olarak serzenişlerine biraz kulak verseydiniz ne kadar haklı olduğunu anlamanız o kadar da güç olmazdı.

Yapılan etkinlikler ebette yerinde ve güzel sonuçlarının ne olduğunu bizler bilmiyoruz. Getirisi ve götürüsü neler bunları bilmiyoruz. Sonuçlarında yapılan değerlendirme tutanaklarının ve istatistiklerinin sonuçlarını bilemiyoruz.

Sonuçları sizlerle paylaşmak adına şahsen sorduğumda mahrem olduğu için bu tür bilgileri paylaşamıyorlarmış mış…

O zaman ne diyoruz, kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz.

****

Vatandaşın dileklerine tercüman olduk

Önceki haftalarda öneri olarak dile getirdiğimiz ”Bayramlaşma Merasimi ”ne vatandaşın katılımının sağlanması için Hükümet Konağı önünde gerçekleştirilsin önerimiz vatandaş tarafından olumlu olarak değerlendirilerek birçok kişiden olumlu tepkiler aldık.

Kendi adıma sevindim ama sonuç olarak bu yazımı yazdığımda bayramlaşma merasiminin programı belli olmadığı için olumlu/olumsuz bir şeyler yazamıyorum.

Umarım vatandaşın dileklerine tercüman olduğumuz için önerimiz karşılık bulur.

Unutmayın, Sevgi dolu gönüller nice ateşler söndürür, öfke dolu gönüller ise her dostluğu öldürür. Vatandaşın sizlerle olan dostluğunu öldürmeyin/yok etmeyin.

Yine çağrımızı tekrarlıyoruz. Vatandaşın olmadığı etkinlik ve bayramlaşma töreni halkın gözünde hiçbir değeri yok.

Ne demişler; Gönül susar, dil susar, kalem susar hakikat konuşur…