Bilindiği üzere yazılarımı ara sıra spor konuları üzerine yazıyorum. Bu hafta da spor üzerine yazmaya karar verdim.

Herkesin Trabzonspor olarak gündem yaptığı yazılarında biz, özellikle Büyükliman Bölgesi’ndeki sporu ele almaya çalışıyoruz.

Trabzon’da mahalli lig kurulduğundan buyana hep merkez takımlarının şampiyonluğu ile ligler sona ermiştir.

O yıllar, ilçe takımları tüm maçlarını Trabzon’da oynadıkları için, orası bir nevi onlara deplasmandı. Maddi acıdan da her maça Trabzon’a gitmek büyük bir külfetti.

Ne zaman ki, Vakfıkebir İlçe Stadyumu açıldı işler değişti.

Bu stat da Büyüklimanspor, Kirazlıkspor, Çarşıbaşıspor, Tonyaspor, Beşikdüzüspor, Çayıriçispor, İskenderlispor top koşturdu. O yıllar bunların arasından bir kulüp çıktı, amatörde esmeye başladı.

Bölgemizde Trabzon takımlarının şampiyonluk saltanatına son veren ilk spor kulübümüz oldu.

Bu kulüp maddi imkansızlıklardan dolayı ligden çekilen ve şuan faal spor faaliyetlerinde bulunmayan Vakfıkebir Kirazlıkspor’dur.

1988 yılında hizmete açılan Vakfıkebir İlçe Stadyumu’ndan sonra, taraftarıyla bütünleşerek Trabzon merkezi dışında ilk kez şampiyon olan Vakfıkebir Kirazlıkspor, Trabzon futbolunda bir milattır.

Diğer ilçe takımlarının şampiyonlukları bu kulübümüzün şampiyonluğu ile başlar.

Onun için Trabzon futbolunda V. Kirazlıkspor’un yeri çok büyüktür. Spor tarihi yazılırken Trabzon’un ilk şampiyon ilçe takımı olarak yerini alacaktır.

Bu güzide kulübümüz bu sıralar yokluklar içinde kıvrandı durdu. Hiç kimse derdin nedir diye sormadı. Aslında 1.amatör kümede yeni şampiyonluklar kovalaması gerekirken, ilgisizlik yüzünden 2. ligden bile çekilmek zorunda kaldı.

Bu karar, Başkan Muhammet Yıldız’ın aldığı bir karar değildi. Bu karar top yekun ilçe halkının aldığı bir karardır. Sen kendin bu işi yapabiliyorsan yap, yapamıyorsan bizi bu işe bulaştırma diyenlerin kararıdır.

Diğer yandan bütün Trabzon amatörünün ağabeysi durumunda olan Trabzonspor, geçmişte komşularına sahip çıkmadığı gibi, kendi öz evlatları olan kulüplere de sahip çıkmamaktadır. Böyle önemli kulüplerimize Trabzonspor’un destek olması lazım.

Bir oyuncu eksik transfer edersin, bu kulüpleri yaşatırsın. Bu kulüplerin Trabzonspor’un bir parçası olduğunu yöneticiler unutmasın.

Trabzonspor öyle idare ediliyor ki, altyapısı konumunda olan amatör kulüplerle sanki bizim işimiz olmaz gibi davranılıyor.

Sadece mesaj kulüplere mi?

Hayır!..

Trabzonlu futbolcular bile son yıllarda dışlanıyor. Öze dönüş denildi, kurulan kadroda kaç Trabzonlu var görüyoruz. Olanları da göndermenin hesapları içerisindeler.

Geçmişi iyi okumak gerekir.

Bu kulüp, Fenerbahçe’ye yenilmenin ne demek olduğunu bilmeyen oyuncularla bir yere varması zordur. Onun için kendi öz evlatlarımıza sahip çıkmamız gerekir.

Bu konuda 1461 Trabzon ve Sebat Gençlik kulüpleri bir daha profesyonel liglerden düşmesine Trabzonspor Kulübü şartlar ne olursa olsun seyirci kalmamalıdır. Bizim son diyeceğimiz budur.