Yurdumuz genelinde yılda iki defa kutlanana Ramazan ve Kurban Bayramı halkın aileler ziyaretleriyle tamamlanır. Bu yıl Kurban Bayramı tatil başlangıcıyla beraber 2023-2024 eğitim öğretim yılının da yılsonu tatiline girmesiyle beraber oluşan 9 günlük tatilde vatandaşlarımızın büyükşehirlerden Anadolu’ya göç ederek sılayı rahim yaparak haftanın il iş günü Pazartesi günü işlerinin ve görevlerinin başında oldular.

Şalpazarı’ndan Kısa Kısa Yansıyanlar; Bu bayram ve Bayram öncesi ve sonrasında İlçemize bağlı 30 mahallemizde genç yaşlı fark etmeksizin ebediyete intikal edenlerimiz oldu. Merhum ve merhumelerimize Allah’tan rahmet yakınlarına taziyelerimiz iletiriz.

Kadırga Şenliği Gibi Kalabalık Kadırga Cuması; Yurdumuz genelinde Okulların dağılması büyükşehirlerdeki sıcakların bunaltması, Kurban Bayramı ziyaretleriyle beraber memleketlerine gelenlerin tarihi Kadırga Yaylası sonrasına rastlamasını fırsat bilenlerin gittikleri obalardan Kadırga yaylasında toplanarak tarihi üstü açık 23 yıllık çift minareli camide toplanan kalabalık Cuma namazı sonrasında kalabalığı görenler Temmuz ayındaki Kadırga çoklu gibiydi dediler.

Başkan Kurukız’dan Vefa Mesajı; Şalpazarı ilçe belediye başkanı Refik Kurukız, MHP'nin Trabzon efsane il başkanlarından Muammer Demeli için duygusal bir mesaj paylaştı. Demeli'nin dün ölüm yıl dönümü olduğunu belirten Kurukız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Öz abimden farksızdır. Bende yeri ayrıdır. Çok şey öğrendim.” Başkan Kurukız, Demeli'yiAktoprak Mahallesindeki mezarında ziyaret ederek hem bayramlaştı hem de dualarını okudu. Muammer Demeli, aramızdan ayrılalı 2 yıl geçti. Allah'tan rahmet, mekanı cennet olsun dileklerimizi iletiyoruz dedi.

SMA Hastası için  Yardım Kermesi;Trabzon Tonyalı SMA hastası bebek için Şalpazarı’ndan kurban bayramından dolayı yardım kermesi düzenleyerek aileye destek oldular.

Düğünler Kaldığı Yerden Devam,Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için memlekete gelen Şalpazarı’lar bu anlamda yakınlarının düğünlerine de katılım sağlayarak yeni evli çiftlere destek oluyorlar. Genellikle Bayramlardaki sılayı rahime denk geldiğinden katılımcılar zaman sıkıntısı yaşasalar da yine de tatlı bir telaşa destek olduklarından kendileri de mutlu oluyorlar.

Bayramda Yine Acılar Yaşandı; Yurdumuz genelinde 9 günlük Kurban Bayramı ve okulların yaz tatiline girmesinden dolayı bir yoğunluk yaşanmasından dolayı bazı tedbirsiz sürücülerin karıştıkları kazalar sonucunda üzücü olaylara tanık olduk.

Şalpazarı’nda Kurban Bayram Sevinci; Yurt genelinde olduğu gibi Şalpazarı İlçemizde Kurban kesiminde gözle görülür kurban kesim kazaları yaşanmadı. Gencinden yaşlısına devlet erkânından halkına toplu ve bireysel bir bayramlaşmanın ardından haftanın ilk günü mesaisine katılmak için yollara düştüler bir başka bayramda görüşmek üzere diye memleketlerinden ayrıldılar.