Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti’nde Büyükliman Mahallesi Muhtarı Sadık Aydın, Kemaliye Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Çavdaroğlu, Tarlacık Mahallesi Mustafa Çiçek, Çamlık Mahallesi Muhtarı İlyas Bahadır, Hacıköy Muhtarı Abdulkadir Bizel, Güneysu Mahallesi Muhtarı Hakan Koçal, Çavuşlu Mahallesi Muhtarı Mustafa Oğuzhan ve Şenocak Mahallesi Muhtarı Avni Özoğlu ile son günlerde mahallelerde yaşanan su sorunları ile ilgili basın açıklamasında bulundular. Büyükliman Mahallesi Muhtarı Sadık Aydın’ın sözcülüğünde açıklamalarda bulunan muhtarlar, değerli kamuoyuna saygıyla duyurulu diyerek yaptıkları açıklamalarda; son günlerde mahallelerde müthiş derecede su sorunu yaşandığının altı çizildi.

Vakfikebi̇rli̇ Mahalle Muhtarindan Su İsyani(1)

“4 YILDIR BİZLERİ UYUTTULAR”

Açıklamada; yetkililere su sorununun sebebini sorduğumuzda doğal olarak kuraklık var diyorlar. Saygı duyuyoruz. 2020 yılında yine bu kuraklığı yaşadığımızda o dönemin TİSKİ Müdürü Ali Tekedaş bizlere Çanakçı Yaylası deresinde bir gölet yapılacağını bu göletten Vakfıkebir Büyükliman İçme suyunun besleneceğini ve su sorununun ortadan kalkacağını ifade etmişti. Bizde kendilerine inanarak vatandaşlarımızı bu bilgiler doğrultusunda bilgilendirdik. Aradan dört yıl geçmesine rağmen ne bu gölette çalışma yapıldı ne de Büyükliman İçme Suyuna bir takviye yapıldı. 4 yıldır bizleri uyuttular. Bu konuda mahalle muhtarları olarak sıkıntı yaşıyoruz. Vatandaşın isteklerine cevap veremiyoruz. Yetkililer evlerinde rahat oturabilirler fakat bizler mahalle muhtarları olarak sahada vatandaşın yanında olmak içim mücadele ediyoruz. Mahallelerimizde hayvan besleyen sakinlerimiz var. Maalesef hayvanlarına bir kaşık su bulamıyorlar. Sadece Vakfıkebir TİSKİ Şefi Sayın İshak Karabulut’un su dolu tankerler yardımlarıyla çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu da sadece geçici bir çözüm olarak karşımızda duruyor.

TİSKİ VAKFIKEBİR’E NEDEN ÇÖZÜM BULAMIYOR?

Buradan çağrı yaparak sesimizin duyulmasını istiyoruz diyen muhtarlar, son günlerde aldığımız bilgilere göre maalesef Karadağ Yaylası’ndan Akçaabat ilçesine TİSKİ tarafından su çekilerek su verildiği duyumunu aldık. O zaman sormak lazım Vakfıkebir İlçesi’nde yaşayan vatandaşlar vatandaş değil mi? Akçaabat ve Trabzon’a çözüm bulan TİSKİ Vakfıkebir’e neden çözüm bulamıyor. Bizler mahalle muhtarları olarak yetkilileri göreve davet ediyoruz. Lütfen vatandaşımızın sözüne kulak verin. Muhtarlar olarak vatandaşlarımızla karşı karşıya kalıyoruz ve zor anlar yaşıyoruz. Su sıkıntısı hat safhada. Bayram geldi ve mahalle sakinlerimizin deyim yerindeyse bir kaşık içmeye suları yok. Sıkıntı yaşıyoruz. Bu bölgede muhakkak bir gölet ya da baraj yapılması çözüm olarak karşımızda duruyor. Önceki yıllar Çanakçı Yaylamızda baraj yapılacağı sözüne karşılık neden yapılmadı? Bu sıkıntının yaşanacağı o günlerden belliydi. Tamam, doğal olarak kuraklık var bizin buna isyan edecek halimizde gücümüzde yok. Canab-ı Allah’ın emrine isyan edecek halimiz yok. Su sorunu göz göre göre geliyor.  Önlemini neden daha önceden almadık.

BUNUN ÖNLEMİNİ DEDEN DAHA ÖNCEDEN ALMADINIZ?

YAYLALARDA KAÇAK YAPILAR TESPİT EDİLİYOR YAYLALARDA KAÇAK YAPILAR TESPİT EDİLİYOR

2012 yılında beş ilçeyi kapsayan Büyükliman İçme Suyu yapıldı. O zaman ki 5 ilçenin bölge nüfusu 280 bindi. Suyun debisi bir saniyede 250 metreküptü. Bu gün nüfusta arttı, suyun debisi 70-80’lere düştü. Bunun önlemini daha önceden alsaydık da sorun yaşamasak olmaz mıydı? Sesimizi duyurmak için illaki böyle bir açıklama yapmak zorunda mıydık?  Bu açıklamayı vatandaşımız mağdur olmasın diye yapıyoruz. Yetkilileri yerin dibine gömmek için yapmıyoruz, amacımız çözüm bulmak. Yetkililer vatandaşımızın sesine kulak versinler. Muhtarlar olarak yetkililer ile vatandaşlar arasında aracıyız. Yetkilileri bu sorunun giderilmesi için göreve davet ediyoruz. Bu sorunu bir an önce gündemimizden kaldıralım ve vatandaşı aldatmayalım.

VAKFIKEBİR’İN SUYU BAŞKA İLÇELERE VERİLİYOR?

Muhtarlar mahallelerinde yaşadıkları su sorununu tek tek dile getirerek ortak görüşlerinde beş yıldan beri aynı sorunla uğraşıldığını ve her sene yaz aylarında uykularımız kaçıyor. Bu sıkıntılarımızı her platformda dile getirdik ve getiriyoruz. Su sorunu yarınlar için ilçenin tamamını kapsayacağı bir gerçek. TİSKİ Genel Müdürümüz her toplantıda bilgilendirildi. Kısa bir zaman içerisinde çözün bekliyoruz. Sorunun baraj yapılarak giderilebileceği ve suyun sadece Vakfıkebir’e ait olması gerektiğinin altı çizilerek Vakfıkebir’in yaylası olan Taşlı Yatak ‘da bulunan göledin suyunun Akçaabat İlçesine verildiği duyumunu aldık. Buranın suyunun ilçemizde kalması yönünde yetkilere verdiğimiz dilekçelerimize olumlu cevaplar alamıyoruz. Taşıma suyla değirmen dönmez. Bu da sadece günübirlik çözüm oluyor.

HİÇ KİMSENİN MAŞASI OLMAYACAĞIZ, HALKIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ!

Özellikle vatandaşlarımızın bahçelerini belediye suyu ile ıslamamaları yönünde uyarıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın da duyarlı olmalarında fayda var. Yüksek katlı sitelerde bulunan evlere su gitmiyor. Olan suyumuzu da israf etmeyelim. Arabalarımızı yıkamayalım. Özellikle yaz aylarında su sıkıntımız hat safhada oluyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde su kaynaklarının fazla olması nedeniyle sorun olmaması gerekirken diğer bölgeleri hiç konuşmamak lazım. Bazı kurumlarında suyumuzu hor kullandıklarına şahit oluyoruz. Bizler sorun yaşarken kendilerini de duyarlı olmaya davet ediyoruz. Yüksek kesimlerde sondajlar kurularak bir nebze çözümde bulunabilir diye düşünüyoruz. Aslında su konusunda yapılan çalışmaların hiç birinin bu güne kadar tamamlanmadığını görüyoruz. Bu da sorunun bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bize verilen sözler yerine getirilmiyor. Ancak oy alana kadar ondan sonra aramalarımıza bile bakılmıyor. Artık vatandaşa hikâye anlatmak istemiyoruz. Söylenen sözlerde çelişkiler var. Birinin dediğini diğeri evet demiyor. Yerinde çözüm üreteceğiz. Görünen o ki TİSKİ bu konuda sınıfta kaldı. Büyükliman İçme Suyu’nun dağıtım şekli tekrar gözden geçirilmeli. Vanalar yeniden ayarlanmalı. Su Vakfıkebir’den çıkıyor en az suyu biz alıyoruz. Diğer ilçeler barajlar yaparak sorunlarını halletmeye çalışıyorlar. Eski su hatlarımızı kullanıma açmamızda fayda var. Suyumuz Vakfıkebir’de kalmalı. Bayrama girerken su sorunu yaşıyoruz. Mega proje ve asrın projesi olarak lanse edilen proje deki sıkıntı giderilmeli. Konunun takipçisi olacağız. Bu hususta kim operasyon yapıyorsa onların yardımcıları olmayacağız. Vatandaşın yanında ve hakkını savunan olacağız. Vatandaşın bizlere verdiği yetki ve sorumluluğu yerine getirmek için çapalıyoruz. Hiç kimsenin maşası olmayacağız. Halkımızın yanında olacağız. Operasyon yapanlar cezasını çekmeli. Su hayattır dediler.