Yurdumuz ekonomisine can suyu olacak üreterek de kazanç ürünlerimizi araştırılmasıyla ilçemize can suyu olabilecek alternatif ürünlerin ekimi ve dikimine yönelmeliyiz.

Geçmiş yıllarda hükümet kanalıyla devletin kenevir ekimini kontrollü olarak hayata geçireceği kamuoyuna açıklanmıştı. Şalpazarı Ağasar Vadisi de tevek dokuma geçmişi de dikkate alınarak bu projeye dahil edilebilir.Tekrar kenevir dokuma tevek tezgâhlarında ya da daha endüstriyel tezgâhlar kurularak canlandırılabilir. Ayrıca kenevirin tıptan giyime kadar çok geniş bir kullanım alanı olduğu bilinmektedir. Kenevir ve türevi bitkilerin fazla toprak seçmemesi ve tarımının düşük maliyetli olması da üretim için avantaj sağlamaktadır.

Büyüklerimiz Hep Anlatırlar Eskilerden; İlçemizde bulunan yaşlı aile büyükleri hep anlatırlar o zamanlarda kenevirin ekimin yasak olduğu bilinmediğinden ekimi yapılır ve ip, halat benzeri malzemeler ürettiklerini.  Kolçak yaparak gençler arasında yarışlar düzenlenirmiş. Aslında yine iklim ve toprak seçmeyen bu ürüne devlet desteklemeli üretim yapılır yine ilçe ekonomisi ve ilçe tanıtımı gelecek genç nesillere örnek bir proje olabilir.

Geleneksel Yöntemlerle Mısır Unu Helvası ve Bişi Üretim Eğitim; Şeker kullanmadan pekmezle mısır unu helvası ve bişi yapımının Türkiye’de tutacağını düşünmekteyim. Bu aynı zamanda yörede elma, armut ve dut yetiştiriciliğini de teşvik edecektir. Her iki ürün hem fırıncılık hem de pastanecilik faaliyetlerine eklemlenerek de yapılabilir kanaatindeyim. Mısır unu helvası mısır tarımını da olumlu etkileyecektir. İlçe merkezine bağlı köylerdeki eskisi gibi mısır bahçeleri ekilip dikilmemeye başladı hazıra dayalı oldu. Köylerde geçinemeyenler gurbetin yolunu tuttu. Aile büyüklerimizin eskiden mısır bahçesinde temin ettikleri mısır unu, ve buğday unundan hamur yoğurularak yaptıkları ekmekler günümüz şartlarında daha eskisi gibi yapılmaz oldu. Her şey hazıra dayalı üretmeden tüketmeye döndü. Günümüz gençliği ve genç kızlarımız artık eskisi gibi ev yaşantısını öğrenmeden sevdikleriyle evlenir oldular.

Şalpazarı Meslek Yüksel Okulu Mobilyacılık Bölümü Alınabilir; Diğer taraftan geniş orman alanlarının olması da dikkate alınarak ağaç işleri, mobilyacılık ve zemin parkesi konularında da iş alanlarının yaratılabileceği düşünülmeli ve planlanmalıdır. Bütün bunlar için belediye, kaymakamlık, Esnaf Odası ve vatandaş iş birliği ile uygun şartlar elbette yaratılmalı ve geleceğe yönelik projelere dönüştürülmelidir. Meslek Yüksel Okulu da bu alanlarda bölüm açabilir ya da direkt kurslar verebilir.  Değerli Büyükliman Postası okuyucuları bir sonraki yazımızda görüşmek üzere şimdilik hoşça kalınız.