Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada herkesin merakla beklediği fındık fiyatını açıkladı. Açıklanan fiyatlara göre Giresun kalite fındığın kilogram fiyatı 84 lira belirlenirken, Levant kalite fındığın kilogram fiyatı 82.5 lira olarak belirlendi. Açıklama sonrasında fındık üreticilerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Üretim kalemlerinde artan fiyatlar sonrası fındığa verilen düşük fiyat büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Ziraat Odaları düşük fiyata tepki göstermeye devam ederken, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın da konuyla alakalı sert açıklamalarda bulundu. Açıklanan fiyatın ‘trajikomik’ olduğunu ifade etti. Ayrıca Yavuz Aydın, fındık fiyatlarının 4 doların üzerinde olması gerektiği hakkında verdiği araştırma önergesinin AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından reddedilmesini eleştirdi.

“BU FİYAT DALGA GEÇMEKTİR”

84 liralık fiyatın üretici ile dalga geçmek olduğunu ifade Yavuz Aydın, “Açıklanan fındık fiyatı üreticilerinin beklentisinin çok altında kalmıştır. Bu fiyata kimse bahçesine inip, gönül rahatlığıyla fındık toplamaz. Zaten seçimden sonraki dönemde ülkemizde ciddi oranda vergi artışları ve zam geçişleri yaşandı. İnsanlar bunalmış durumda. Bunun üzerine açıklanan 84 liralık fındık fiyatı için sadece ‘trajikomik’ diyebiliriz. Bu fiyat üretici ile dalga geçmekten başka bir şey değildir. Fiyat belirlenirken artan döviz kuru hesaba katılmamış, gerçeği yansıtmayan enflasyon oranlarıyla üretici büyük zararlara uğratılmıştır. Daha önce de söylediğimiz gibi 4 doların altında verilecek bir fiyat, üreticinin emeğini çalmaktır.  Üreticinin emeğini çalmayın, yurtdışı kaynaklı firmaları sevindirmek için yerli üreticimizi üzmeyin. Bu şekilde devam ederseniz fındık bahçeleri boş kalır. Üretici, maliyetine veya hayrına fındık bahçesine inmez. Zaten ülkece ekonomik olarak büyük bir kriz yaşıyoruz. Umutla beklenen fındık sezonunu milletin kursağında bırakmayın. Fındık, üretimi zor olan bir tarım ürünüdür. Belki siz bunu bilmezsiniz ama biz fındık bahçelerinde büyüdük. Zorluğunu da ne kadar fiyat biçileceğini de iyi biliriz. O yüzden verdiğiniz 84 liralık bu ‘trajikomik’ rakamı kabul etmiyoruz. Ayrıca bir yılda mal ve hizmetlere gelen zamların ortalaması %200 olurken, fındığa gelen zam %58’de kalmıştır. Yani fındık üreticisi %142’lik bir oranda zarar ettirilmiştir. Bu da kabul edilebilir bir durum değildir.” şeklinde konuştu.

“4 DOLARIN ÜZERİNE ÇIKMALIDIR”

Maliyetlerin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Yavuz Aydın,”İktidara geldikten sonra ilk olarak FİSKOBİRLİĞİ devre dışı bırakarak, ülkemizdeki fındık piyasasını gayri milli şirketlerin eline bıraktınız. Sonrasında verdiğiniz düşük fiyatlar ile her yıl üreticiyi bu şirketlere ezdirdiniz. Şimdi ise ülkede yaşanan krizi göz ardı edip, insanları zarara uğratıyorsunuz. İşçi yevmiyesi 600-800 lira arasında, patozun saati 2 bin lira, gübre fiyatları döviz endeksli sürekli artıyor, fındık altı temizle maliyeti akaryakıt fiyatlarına endeksli o da sürekli artıyor. Nereden baksanız 1 kilogram fındık üretmenin maliyeti 80 lira, üretici şimdi ne yapsın? Zaten verilen fiyat TMO fiyatı, özel sektörde bu daha da aşağı düşecektir. Ayrıca Doğu Karadeniz bölgesindeki üreticinin arazi koşulları da ortada. Böyle bir durumda üretici bahçeye inmeyecektir. Fiyat güncellenmelidir. Genel Başkanımız Meral Akşener’inde dediği gibi 4 doların üzerine çıkarılmalıdır.” dedi.

“FINDIK FİYAT ÖNERGEMİZ AK PARTİ VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ”

Fındık fiyatının 4 doların üzerinde olması gerektiği hakkında önerge verdiklerini, bu önergenin ise AK Parti ve MHP tarafından reddedildiğini belirten Yavuz Aydın, “Ayrıca AK Parti ve MHP Milletvekillerine milletimiz önünde şu soruyu sormak istiyorum, biz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir önerge verdik. Bu önergede artan döviz kurlarına ve enflasyona değindik. Fındık üreticisinin sorunlarının araştırılmasını teklif ettik ve fındık fiyatı belirlenirken bunların da göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ettik. Fındık fiyatının 4 doların üzerinde olması gerektiğini söyledik ve bu konuda bir teklif verdik. Bu önergeye neden hayır oyu verdiniz? Fındığın mı sizlerin gözünde değeri yok, yoksa üreticimizin mi? Bu zamana kadar fındık üreticisinin hakkını savunmadınız, bizim savunmamızın önüne neden geçtiniz? Bu sorulara da ayrıca cevap bekliyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

“GELİN BİRLİKTE ÜRETİCİNİN HAKKINI SAVUNALIM”

AK PARTİ HÜKÜMETİ, EMEKLİLERİMİZİ KENDİ KADERİNE TERK ETTİ AK PARTİ HÜKÜMETİ, EMEKLİLERİMİZİ KENDİ KADERİNE TERK ETTİ

Bölge milletvekillerine seslenerek üreticinin hakkını beraber savunalım diyen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın konuşmasına şu şekilde son verdi: “Biz her konuda milletimizin yanında olduğumuz gibi bu konuda da üreticimizin yanında olacağız ve hakkını savunacağız. Sizin bölge vekilleriniz gibi verilen fiyatı kutlamayacağız veya sosyal medyada hayırlı olsun demeyeceğiz. Alkış tutmayacağız, milletimizin taleplerini ve beklentisi görmezden gelmeyeceğiz. İktidar milletvekilleri gibi milletimizin taleplerine kör ve sağır olmayacağız. Üzerine basarak söylüyorum, bu fiyatın hiçbir yerinde hayır yoktur. Bu fiyat sadece zulümdür. Önce emeklilerin hakkını yediniz, şimdi fındık üreticisinin hakkını yiyorsunuz. Yedirmeyeceğiz. Fındığa hak ettiği değeri biçene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Ayrıca buradan bölge milletvekillerine sesleniyorum. Hangi partiye mensup olduğunuzun hiçbir önemi yok. Burada size güvenen, oy veren insanlar var. Onların hakkını şimdi savunmayacaksanız ne zaman savunacaksınız? Bu bölgeyi ve fındık üretiminin zorluklarını sizlerde iyi biliyorsunuz. Bu fiyat sizlerin içine siniyor mu? Eğer siniyorsa diyecek bir lafım yok, alkış tutmaya devam edin ve gerçekleri görmezden gelin. Ancak bunun hesabını bu millet sorar, bunu da unutmayın. Şimdi sizleri fındık için mücadeleye davet ediyorum. Gelin bizle fındık üreticimizin hakkı için mücadele edin, vatandaşımızı ezdirmeyin. Bunu yapamayacaksanız, milletimizin sizi haklarını savunasınız diye taşıdığı o koltuklarda gönül rahatlığı ile nasıl oturacaksınız..?''