Trabzon’un Şalpazarı İlçesi sınırlarında bulunan Acısu şifalı suyundan alan 29. Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı Şenliği yapıldı.

Hatırlanacağı gibi Dünyada olduğu gibi Yurdumuz genelinde de ciddi ölümlere neden olan Coronaviriüs COVİD-19 tedbirleri kapsamında 2 yıl yapılmamıştı. 2022 Yılına tekraren yapılmaya başlanmış ancak 2023 Yılında Yurdumuz da meydana gelen 6 Şubat yıkıcı depremlerinde de tekrar yapılmayan Şalpazarı Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayram şenliği meteoroloji tarafından mahalle muhtarlarına olumsuzluk durumlarına göre gönderilen bilgilendirmeden dolayı katılım yeteri kadar kalabalık olmadığı görüldü.

Beyaz Adam 50 Yıldır Şalpazarı Şenliklerine Geliyor

Trabzon Şalpazarı Sütpınar mahallesi sakinlerinden olan aile büyükleri bundan 150 yıl önce göç ettikleri Sakarya Akyazı köyünde doğduğunu belirten ‘’ Şenliklerin Beyaz Adamı’’ 29. Acısu Bahar ve Hıdrellez Bayramına yine katılım sağladı. Şenliklerde halk onu başının üstünde su dolu bardak ile uzun süre horon halkasında horon oynayan Beyaz takım elbisesiyle Şalpazarı genelindeki bütün şenliklere katılım sağlayan beyaz adam yine gelmiş dediler. Haber ekibi olarak beyaz adama b gün yine bardaklı horon var mı diye sorduk o zamanlar geçti artık yaşlandık. Ben Şalpazarı genelinde her yıl yapılan Yala şenliklerine 1974 yılından beri ara vermeden geliyorum bu da 50 yıl yapıyor. Ancak ömür olduğu sürece yine Şenliklere katılım sağlayacağım dedi.

Şalpazarı Halkının Kültür Tanıtımıdır Şenliklerimiz

29. Acısu Bahar ve Hıdrellez Bayramına katılım sağlayan İlçe halkı bir anlamda özünden kültüründen ödün vermeden yöresel olarak giydikleri elbiseliyle beraber katılım sağladıkları şenliklerin vaz geçilmezi olurlar bu da İlçe tanıtımı oluyor. Tabi bu arada şunu da unutmayalım İlçemiz diğer İlçeler gibi ekonomisi iyi olmadığından sosyal kültürel faaliyet alanları bulunmaz. İlçemiz genelinde  zor şartlarda yaşam mücadelesiyle çalışan Annelerimiz, hanım kızlarımız düğün dernek ve yayla şenliklerine katılım sağlayarak buralarda gördükleri eş dost hısım akrabalar ile hasret giderirler. Horon oynayarak stres atarlar. Bazı Genç kızlarımız buralarda hayat arkadaşlarıyla karşılaşarak tatlı yuvalara kurulmasını sağlarlar. Kısacası Kültür şenliği bizim İlçemizin vaz geçilmezidir. Diye düşünüyorum.

 Değerli Büyükliman Posta Gazetesi okurları şimdilik hoş kalın hoşça kalın diyoruz.