CHP Trabzon Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Trabzon'da son aylarda yaşanan kira artışları ile ilgili bir açıklama yaptı. Trabzon'da Beşirli ve Yalıncak Mahallelerinde kiraların 20 bin TL'ye çıktığını kaydeden Oyman, "Konut kiraları üzerine geçtiğimiz aylarda Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Merkezi’nin (BETAM) ‘Kiralık Konut Piyasası Görünümü’ araştırma raporuna göre kiralama talebi artarken ülkemiz genelinde reel kira fiyatlarının artış hızının düştüğü belirtiliyor. Nisan ve Mayıs ayı raporlarına göre yıllık kira artışında Trabzon ilk sırada yer alıyor; geçtiğimiz yıla göre şehrimizdeki kiralar %288 artış gösteriyor. İnternet sitesinde yer alan ilanlar baz alındığında, Ortahisar ilçemizde kiralık konutların 3’te 2’si eşyalı, turizm amaçlı günlük olarak karşımıza çıkıyor. Örnek olarak 3+1 bir evin ortalama kirası 13.000 TL; Beşirli ve Yalıncak mahallelerimizde ise kiraların 20.000 TL’yi aştığı görülüyor" dedi.

“HERKES PİYASAYA KARŞI AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR”

Kira artışları ile ilgili Oyman, açıklamasına şu şekilde devam etti: "Hal böyle olunca ülkemizdeki mevcut ekonomik durum, enflasyon, alım gücünün düşüşü birçok sorunu beraberinde getiriyor. Mülk sahipleri enflasyondan kiracılar ise aşırı zamlardan dolayı mağdur oluyor. Kiralara yapılmak istenen zam, kiracıları zor durumda bırakıyor. Önümüzdeki sürede paranın değerini korumadığı endişesiyle sözleşme dışında taahhütname vb evraklar hazırlandığı öne sürülüyor. Özet olarak herkes piyasaya karşı ayakta durmaya çalışıyor.

MİLLİ GÖRÜŞ BELEDİYECİLİĞİ GERİ DÖNÜYOR MİLLİ GÖRÜŞ BELEDİYECİLİĞİ GERİ DÖNÜYOR

Kiralayan ve kiracı arasındaki davalar her geçen gün artıyor. Yeni bir eve çıkmanın bedelinin de farkında olan kiracı ile daire sahibi arasındaki gerginliğin arttığına hatta haberlerde takip ettiğimiz üzere ölümle sonuçlanan tartışmalara dahi ne yazık ki şahit oluyoruz. Konutlarda %25 kira artış kısıtlaması da gerginlik sebeplerinden bir tanesi…

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN DÖNDÜKLERİNDE KARŞILACAKLARI KİRALAR”

Üniversitelerin ara dönemde kapanmasıyla memleketlerine dönmek zorunda olan üniversite öğrencileri döndüklerinde karşılaşacakları kira tablosu karşısında ne yapacaklarını şimdiden dile getiriyorlar. Turizm amaçlı kiralamanın verilerle birlikte daha yoğun olduğu, gündelik yaşamda ise kiracılarda sıkça memur şartı arandığı söyleniyor. Düğünlerin yoğun olduğu yaz döneminde emlakçıların ve evlenecek çiftlerin en büyük sorunu da yeterli kiralık evin olmaması gibi daha nice sorunlar var.

Bu ekonomik şartlarla mücadele edemeyecek ve ayrıca kayıt dışı turizmle başa çıkamayacak yönetimlerin varlığıyla sadece ekonomik kriz değil insanlar arasında da kriz yaşanmaya devam ediyor"