banner92

banner77

DR. KAMİLOĞLU’NDAN, TOPLU İFTARLARDAN KAÇININ UYARISI

Koronavirüsle mücadele kapsamında ramazan ayında toplu iftarların yapılmaması gerektiğini belirten Dr. Zafer Kamiloğlu, kalabalık halinde aynı ortamda bulunulmaması gerektiğini vurguladı.

Sağlık 14.04.2021, 20:37 Ahmet Kamburoğlu
DR. KAMİLOĞLU’NDAN, TOPLU İFTARLARDAN KAÇININ UYARISI

Koronavirüsle mücadele kapsamında ramazan ayında toplu iftarların yapılmaması gerektiğini belirten Dr. Zafer Kamiloğlu, kalabalık halinde aynı ortamda bulunulmaması gerektiğini vurguladı.

Vakfıkebir Büyükliman Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Dr. Zafer Kamiloğlu, dünyada İslam coğrafyasındaki 2 milyara yakın inananın ramazanın başlamasıyla oruç tutacağını söyledi.

Oruç tutmak için sağlık şartlarının çok iyi gözetilmesi gerektiğine dikkati çeken Dr. Kamiloğlu, "COVID-19 hastasında eğer ciddi risk faktörler varsa, ileri yaşta olması, diyabet, şeker, hipertansiyon ve kronik kalp gibi rahatsızlıkları olanlar ile gebe ve emziren kadınların oruç tutması uygun olmaz. Bunlar mutlaka doktor kontrolünde olmalı" dedi.

RAMAZANDA “SU TÜKETİMİNİ İHMAL ETMEYİN” UYARISI

Dr. Kamiloğlu, COVID-19'un çoğunlukla hastalık belirtisi olmadan veya düşük düzeydeki hastalık belirtisiyle seyrettiğini ifade ederek, testi pozitif çıkan ve ciddi bir hastalığı olmayan COVID-19 hastalarının doktor onayı ve kontrolünde olmak şartıyla oruç tutmalarını önerdi.

Hafif semptomlarla COVID-19 geçirenlerin sağlık durumunda değişiklik veya hastalığın ilerlemesi halinde oruç tutmamalarını isteyen Kamiloğlu, şöyle devam etti: "COVID-19'a yönelik oruç tutanlarda bağışıklık sistemi düşüyor mu, hastalıkları artıyor mu diye net bir araştırma ve birebir çalışma olmadı. Dünya Sağlık Örgütü, şu andaki mevcut bilgimize göre, oruç tutmanın bağışıklık sistemine azaltıcı bir etkisinin olmadığını söylüyor, en azından olduğuna dair bilgi de yok. Özelikle aralıklı kısa sürelerle oruç tutmanın bağışıklık ve sindirim sistemine katkı sağladığı söyleniyor"

PANDEMİ SÜRECİNDE VİTAMİN TAKVİYESİNE BAŞVURMAK NE KADAR DOĞRU?

Dr. Kamiloğlu, ramazanda uzun süre aç kalınacağından dolayı bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine ve vitamin eksikliğine karşın dengeli beslenme, sıvı tüketimi ile uyku düzenine dikkat edilmesini, mutlaka sahur yapılmasını tavsiye etti.

"TOPLU İFTAR YAPILMAMALI"

Dr. Kamiloğlu, şunları söyledi: "COVID-19 yayılımını engellemek için ramazanda bir araya gelinmemeli, toplu iftar, aile, eş dost bir araya gelip kalabalık şekilde iftar verilmesinin önüne geçmek lazım. Bir süre daha sabretmek gerekiyor. Kapalı ortamlarda da uzun süre kalmamalıyız. Çünkü bu hastalıktan en önemli koruyucumuz maske, mesafe ve temizlik. Ramazanda da bunu uygulamak hastalıkla mücadelede çok faydalı olacak. İftar ve sahurlarda misafir kabul etmemesi yönünde Vakfıkebir’lileri uyaran Dr. Kamiloğlu; Bu mübarek ayın ülkemiz ve tüm insanlık için sağlık, huzur ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum. Koronavirüsün etkisinde geçireceğimiz son Ramazan olması temennisiyle siz değerli hemşehrilerimizden iftar ve sahurlarda misafir kabul etmemenizi, hareketliliği azaltarak, sosyal mesafeye dikkat etmenizi ve kurallara uyma konusunda duyarlı olmanızı istirham ediyorum. Bugünleri bayrama çok daha sağlıklı ve huzurlu girebilmemiz için hep birlikte iyi değerlendirelim diyerek Hayırlı Ramazanlar diledi.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
banner94
24
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 29 Temmuz 2021
İmsak 03:20
Güneş 05:06
Öğle 12:33
İkindi 16:28
Akşam 19:49
Yatsı 21:28
Günün Karikatürü Tümü