Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, büyük bir mücadeleden sonra 23 Nisan 1920 tarihinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin, milli mücadeleyi yürüttüğünü ve bu iradeyle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulduğunu belirtti.

“GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN ÇOCUKLARIMIZI SEVİYOR, ONLARIN EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞMESİ İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Meclisin açıldığı 23 Nisan tarihinin, aynı zamanda çocuklara hediye edilen bir bayram olduğuna işaret eden Kaymakam Uzan, şunları kaydetti: "Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı seviyor, onların en iyi şekilde yetişmesi için gayret ediyor ve sonunda da milletimizin istikbalini onlara emanet edebileceğimizi biliyoruz. Aziz milletimizi yüceltecek, Türk milletini ve devletini daha güçlü hale getirecek, hür, bağımsız, onurlu şekilde yaşamasını devam ettirecek irade ve çalışkanlık neslimizde mevcut. Bütün dileğimiz, temennimiz ve hedefimiz; gücümüzü, kudretimizi muhafaza edip, bu güç, kudretimizi insanlık için kullanmak, kan ve gözyaşı durdurmak, göz yaşı silmek, mazlum ve mağdurların da sığınağı olmaya devam etmektir. Allah bu milleti bir daha zorda darda bırakmasın diye dua ve niyaz ediyoruz. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşımızın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, onun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Mekanları cennet, ruhları şad olsun. Bize de nesillerimize de aziz milletimize hizmet etmek, onun emrinde olmak nasip olsun dedi."

“YOLUMUZA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYORUZ” “YOLUMUZA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYORUZ”

Kaymakam Uzan, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

Daha sonra Kaymakam Uzan, makam koltuğunu temsili olarak Fevziye İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Mustafa Ali Sağıroğlu’na devretti.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Fevziye İlkokulu 4. Sınıfı öğrencisi Mustafa Ali Sağıroğlu, Kaymakamımız Sayın Dr. Hacı Arslan Uzan’ dan temsili olarak koltuğu devraldı. 23 Nisan Kaymakamı Mustafa Ali Sağıroğlu, kısa süreli de olsa Kaymakam koltuğuna oturmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadı. Program, günün anısına fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.