Vakfıkebir’de Evlilik Öncesi Eğitim Programında, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri için eğitim kursu düzenlendi. Kursa İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Baştan, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşara Saral, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İbrahim İlhan Kalyoncu, Kemaliye Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Çavdaroğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“GÜÇLÜ AİLE, GÜÇLÜ TOPLUM”

Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İbrahim İlhan Kalyoncu yaptığı açılış konuşmasında; “Son yıllarda aile üzerinde yıpratma çalışmaları yapılmaktadır. Kurulan evlilikler bilinçsizce yapılmaktadır. Kurulan evliliklerde ilişkiler zamanla soruna dönüşmekte ve boşanma noktasına son bulmaktadır. Bu ve buna benzer nedenlerle bu kursu açmayı planladık. Kursumuzu düzenlemek ve programa destek verilmesi için Sosyal Hizmet Merkezi Müdürümüz den destek istedik. Evlilik müessesesinin daha güçlü olması adına faydalı olacağına inandığımız ve Sayın Yaşar Saral Müdürümüzle beraber hareket ederek bu kursu düzenledik. Kursu veren Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Personeli Uz. Psikolog Ahmet Köroğlu kardeşimiz de teşekkür ediyoruz. Amacım bu programı devamlı hale getirmek. Konu ile ilgili rehber öğretmenlerimiz, ilçe Müftülüğümüz, psikologlardan da yararlanmayı hedefliyoruz. Bu kurs sayesinde kamuoyunu daha da bilgilendirmek ve bu özel konuya dikkat çekerek farkındalık oluşturmak istedik dedi.”

“BU KURS, EVLİLİĞE “İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPABİLME” FIRSATI VERECEKTİR”

Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral ise “Evlilik Öncesi Eğitim” ile evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları ayrıca evli çiftlerin farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır. Evlilik Öncesi Eğitim Programı, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri evliliğe “iyi bir başlangıç yapabilme” fırsatı verecektir. Evlilik uyumunda eşlerin evlilik öncesi hazırlığının ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan eğitim almalarının önemi bütün dünyada bilimsel çalışmalarla da ortaya konmaktadır. Evlilik Öncesi Eğitim Programı, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri evliliğe “iyi bir başlangıç yapabilme” fırsatı verecektir dedi.”

“EVLİLİK, AİLEYİ OLUŞTURAN TEMEL KURUMDUR”

Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan; “Günümüzde bireyselleşen toplumda ailenin bağlarının güçlü olması ve sağlıklı evliliklerin kurulmasının önemli olduğunu belirtti. Kaymakam Uzan, Evlilik, aileyi oluşturan temel kurumdur. Bakanlığımız tarafından 2012 yılında hazırlanan ve uygulanan “Evlilik Öncesi Eğitim Programı” (EÖEP) ile aile kurmak için bir araya gelen çiftlerin, evlilik öncesi süreçte birbirlerini iyi tanımaları, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmelerini sağlayarak onlara evliliğe ‘iyi bir başlangıç yapabilme’ fırsatı vermesi amaçlanmıştır. Ancak yapılan çalışmalar ne kadar değerli ve faydalı olursa olsun, Evlilik Öncesi Eğitim Programının başarısını belirleyen en önemli ölçüt, programın hedef kitle tarafından bilinmesi ve amaçları yönünde kullanılmasıdır. Kitle iletişim araçlarının öğrenmede ve geniş toplumsal kesimlere ulaşmadaki etkililiği düşünüldüğünde, medya ve dijital iletişim kanalları ile yapılacak olan çalışmalar önem arz etmektedir. Bu anlamda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile açılan bu kurs çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.”

HER BİRİNİZİN BAŞARILARI BİZLER İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR HER BİRİNİZİN BAŞARILARI BİZLER İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile yapılan eğitimi Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Personeli Uz. Psikolog Ahmet Köroğlu tarafından verilmekte olup; eğitimlerin hizmet bölgemizde yaygınlaştırılacağını, bu eğitimlere 18-64 yaş arası tüm vatandaşların katılmasının önemli olduğu belirtildi.