“VERİMLİ BİR SEZON GEÇİRDİK”

Yaz aylarında Mayıs ayında başlayarak turizm sezonunda yani Ekim ayına kadar otelimizin doluluk oranı %100 olarak gerçekleştiğini belirten Müdür Mehmet Kahveci, “Otelimizde Türkiye’nin her yerinden ve her bölgesinden gelen misafirlerimizi ağırladık. Geldiler konakladılar dinlendiler ve memnuniyetlerini dile getirerek mutlu bir şekilde ilçemizden ayrıldılar. Bu manada olumlu dönüşler aldık. Buda bizleri ziyadesiyle memnun etti. Verimli bir sezon geçirdik dedi.”

“BİZ HER YÖNÜYLE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Misafirlerimiz özellikle hijyen/temizlik ve kahvaltımızdan övgüyle bahsederek çok memnun kaldıklarını belirtiler. Bunu da internet üzerinden arama motorlarında gezinti yapıldığında Vakfıkebir Uygulama Oteli ilk sıralarda olduğunu görmek mümkün. Yaz sezonu nedeniyle güzel ve verimli bir sezon geçirdik. Bu gün itibariyle sezon sonu olması nedeniyle günlük misafir ortalamamız 25-30 kişiyi buluyor. Sektörde birçok müessese kapatmasına rağmen biz her yönüyle hizmet vermeye devam ediyoruz.

“PROJE OKULU OLDUK”

Bu yıl okulun proje okulu olduğunu ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında yaptığımız projelerin 61’inin kabul görmesi ki bu rakamında Trabzon’un plakasıyla özdeşleşmiş olması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Müdür Mehmet Kahveci değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi; Okulumuzun pansiyonunda bu gün itibariyle 90 öğrencimiz yatılı olarak konaklıyor.  Bunların 50’si kız 40’ı erkek öğrencilerden oluşuyor. Okulumuza öğrenci olarak 30 yiyecek kısmına, 30 konaklama kısmına, 32 tanede sınavsız alana kayıtlı geldi. Geçişler dolayısıyla 20-25 öğrencimiz de gitmiştir. Ama projeden giden çok yok. 60 öğrencinin 50-52’siduruyor ki özellikle yiyecek bölümünden giden hiç kimse yok. Okulumuzda disiplin problemi yok. Düzenimiz oturdu. Şunu da belirtmek lazım sınavlı öğrencilerin tavır ve davranışları, hareketleri çok daha farklı. Hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Öğrencilerimiz seviyelerine göre sınıflara ayrıldı. Hepside gayretli ve çok istekli, merak içersindeler sürekli soruyorlar ve araştırıyorlar. Kurum olarak şu an keşke daha öncelerde bu seviyelerde olabilseydik diyeceğimiz anlardayız. Öğretmen sıkıntımız yok sayılır. Proje okulu olmamız nedeniyle yiyecek öğretmenine ihtiyacımız oldu. İki öğretmenimizi dışarıdan görevlendirdik. Aynı şekildi İngilizce öğretmenine ihtiyacımız vardı bunu da dışarıdan ücretli olarak alarak tahsis ettik. Ayrıca beden eğitimi öğretmenimizin tayınının çıkması nedeniyle görevlendirildi. Bu manada özellikle okulumuzdaki tüm öğretmenlerime teşekkür etmek istiyorum.

“100. YIL NEDENİYLE 30’A YAKIN PROJE”

“VALİ YILDIRIM BEŞİKDÜZÜ’NÜ ZİYARET ETTİ” “VALİ YILDIRIM BEŞİKDÜZÜ’NÜ ZİYARET ETTİ”

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.cü yılı nedeniyle 30’a yakın proje yaptılar ve bunları da görselleri kayıt altına alınarak belgelendi. Okulumuz adına çok önemli ve bu çalışmalar arşiv niteliğini taşıyor.  Yaptığımız yurt dışı projelerimizden biri sona erdi. İtalya, Avusturya, Litvanya ve Türkiye ortaklığında 15 gün önce Litvanya gezisi sonrası projemiz tamamlandı. Bunların dışında üç öğrencimiz öğretmenlerimiz eşliğinde Macaristan’a göndererek stajlarını tamamlayarak geri dönüş yaptılar. Projeler kapsamında üç öğretmenimizi de başka ülkelere gönderdik. Şu an devam eden üç projemiz var ki okul anlamında güzel şeylere imza atıyoruz. Gayretimiz bu yönde.

“ ÖĞRENCİLERİMİZ SADECE TRABZON’DA DEĞİL TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDA ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAKLAR”

Proje okulu olmamız nedeniyle Türkiye de bir ilimizde faaliyet gösteren büyük bit otel zincirinin sahipleriyle görüştük. Önümüzdeki günlerde ilçemize gelerek büyük oranda kendileriyle anlaşacağız. Tüm öğrencilerimizi otellerinde hem staj hem de okul sonu çalıştıracakları yönünde bir anlaşmaya varacağız. Bir protokol hazırlayarak gereğini yapacağız. Öğrencilerimiz artık sadece Trabzon’da değil Türkiye’nin her tarafında çalışmaya başlayacaklar. Bu da proje okulu olmamız nedeniyle okulumuzun önü açılmış oldu. Önceden sadece bulunduğumuz ilde staj ve çalışma yapılabiliniyordu. Artık öğrencilerimiz Türkiye’nin her yerine giderek oralarda farklı davranışları görerek yerinde uygulamalı eğitim de yapmış olacaklar.

“MUTFAKLARIMIZDA YENİLEME ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMAYA GELDİK ve YENİ TOPLANTI SALONU YAPTIK”

Mutfaklarımızda yenileme çalışmalarında son aşamaya geldik.  Yine çok güzel bir toplantı salonu yaptık. Son sistem bir salonda üst düzey amirlerimizin toplantı yapacakları bir salona kavuşmuş olduk. Öğretmenlerimizin daha verimli ve refah bir ortamda çalışmaları için öğretmenler odamızı yeniliyoruz. Öğrencilerimizin kaldığı pansiyonlarda yenileme ve modernizasyon çalışmalarımız devam ediyor. Otel kısmında ise laminant yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Laminantlarımızı geçen yıl uygun fiyattan almıştık. Mutfak bölümümüzde yemek hizmetlerimizde Vakfıkebir ve Beşikdüzü’nün taşıma yemeğini yapmaya sağlıklı bir şekilde devam ediyoruz.

“İHTİYAÇLARIMIZIN % 85’İNİ VAKFIKEBİR’DEN TEMİN EDİYORUZ”

Okulumuzun ilçemize katkısı bakımından değerlendirirsek ihtiyacımız olan gıda maddelerinin % 85’ini Vakfıkebir’den temin ediyoruz. Geri kalan kısmını da civar ilçelerimizden temin ediyoruz.  Otelimizde kazandığımız paranın tamamını ilçemizde harcıyoruz. Günlük olarak üç bin kişilik yemek çıkarıyoruz. Öğrencilerimiz usta öğreticiler nezaretinde mutfağa gece saat üçlerde giriyor. Bunların emeğini hiçe sayamayız. Biz öğrencilerimize öğrencilerimiz bize güveniyor ve güzel yemekler çıkarıyoruz. Eğer bir öğrenci tıp fakültesi ya da hukuk fakültesine gidemiyorsa bu okul onlar için tercih meselesi olmalı ki bir staj sürecinde bir öğrenci aylık olarak en az 6 bin Tl para kazanıyor, sezon boyu hesapladığında ise 90 bin Tl kazanıyor. Buda küçümsenecek bir meblağ değil.

“BURS VERİYORUZ”

Okulumuzda öğrenin gören başarılı ilk on öğrencimize okul olarak burs veriyoruz. Biz sadece bunlarla yeterli kalmıyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan yardım taleplerinde bulunan okullarımıza bir nevi kardeş okul kapsamı gibi yardım yapıyoruz. Şu an bir okulumuzun 30 öğrencisinin A dan Z ye kadar ihtiyaçlarının karşılamak için kolilerimiz hazır yerine ulaştırmak için göndereceğiz.

“GELEN MİSAFİRLERİ BÖLGEMİZDE TUTAMIYORUZ”

İçimizi açıdan önemli bir yön ise konaklamaya gelen misafirlerimiz akşam geliyor sabah erkenden otelimizden ayrılıyor. Nedeni ise bölgemizde onları getireceğimiz ve gezdirme noktasında işletmelerin olmaması. Eğer bu yönde işletmeler olsa onların ilçeye ve bölgeye ekonomik girdi bırakmalarını sağlarız. Özellikle gezi programları yapmamız için alt yapının olması lazım. Bizin yaylalarımız diğer yaylalardan çok daha güzel ve doğallığı bozulmamış. Bu yönünü de kullanmamız lazım ama kullanamıyoruz. Özellikle gelen misafirlerimiz yöresel ürünleri alabilmek için bir sokak bir semt tahsis edilerek kolay bir şekilde bu ürünlere erişme noktasında bizlere haklı olarak eleştirileri ve önerilerde bulunuyorlar.

“OKULUMUZ TÜRKİYE’NİN HER BÖLGESİNDE TANINIYOR”

Okulumuz artık il içi ve il dışında da tanınıyor. Türkiye’nin her bölgesinden insanlar okulumuzu çok iyi tanıyorlar. Hizmetten memnun olduklarını dile getiriyorlar. Gittiğimiz toplantılarda bunu gözlemliyoruz. Bunu müdürlerimiz katılımcıların huzurunda sözlü olarak ta ifade ediyorlar. Bu da ilçemiz adına bizlere gurur veriyor.

“BU BAŞARI BİR EKİP İŞİDİR”

Bunları yaparken bölgemizde dengeleri korumak zorundayız. Yerel dinamikleri iyi bilmek ve kollamak durumundayız. Nitelikli öğrencilerimizin durumu çok kötüydü, yıllar geçtikçe bunu düzelterek öğrencilerimizin tavır ve davranışlarında iyi yönde ilerleme kaydettiklerini gözlemliyoruz. Bu da bizlere çalışma azmi veriyor. Okul, çevre, öğretmen ve öğrencilerimizle biz bir bütünüz. Bir birimizden ayrılamayız. Bu bir ekip başarısıdır. Tek başına kazanım değildir. Bunda basının ve çevrenin önerileri de olumlu yönde etkilemiştir. Bunu da belirtmem gerekiyor. Çok arzulamama rağmen gerçekleştiremediğimiz bahçemizin düzenlenerek modern bir görünüme kavuşturmak. Ayrıca otelimizin lobi bölümünü de modern bir görünüme kavuşturmak için projelerimizi hazırladık alt yapı ve finansman bölümünü halletmeye çalışıyoruz. Yakın zamanda bunları yaparak daha da ivme kazanacağız. Her şey Vakfıkebir ilçemizin geleceğine damga vuracak gençlerimizin iyi bir ortamda yetişmeleri için gayret ve çaba harcıyoruz. Bu fırsatı verdiğiniz için sizlere de kurumum adına teşekkür ediyorum dedi.”