Hükümet binası önünde saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören Fen Lisesi Pansiyonu Konferans Salonunda devam etti. Burada konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, günün anlamına uygun gösteriler sunuldu, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Programda zaman zaman duygulu anlar yaşandı. Programa İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Protokol üyeleri, Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, STK temsilcileri, Kurum Amirleri, Okul Müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

“ÇANAKKALE’Yİ GEÇİLMEZ YAPAN MEHMETÇİĞİN GÖĞSÜNDEKİ SARSILMAZ İMANIDIR”

TÜRK POLİS TEŞKİLATI, DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ, GÜVENLİĞİMİZİN TEMİNATIDIR TÜRK POLİS TEŞKİLATI, DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ, GÜVENLİĞİMİZİN TEMİNATIDIR

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Hayrettin Deniz yaptı. Müdür Deniz konuşmasında; “Yerüstün yiğit otağı, Yeraltın şehit yatağı,  Yere düşürmez bayrağı,  Geçilmezsin Çanakkale. Sefer senin, zafer senin, Bu gök, bu denizler senin.   Kaleden sağlam bedenin,  Geçilmez Çanakkale.” 1299 yılında Söğüt ve Domaniç çevresinde kurulan Osmanlı Devleti, hızlı bir şekilde büyümüş, genç padişah Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle imparatorluk haline gelmiştir. Fatih bu fetihle hem Peygamberimiz (sav)in “Konstantiniyye (yani İstanbul) elbet bir fetholunacaktır.  Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, Onun askerleri ne güzel askerdir.” Hadis-i şerifine mazhar olmuş. Hem de bir çağı kapatarak yeni bir çağı açmıştır.  Yüzyıllar boyunca şanla, şerefle yaşayan ve gittikleri yerlere adaleti götüren Osmanlılar Hazar Denizinden Viyanaya, Kırımdan Kızıl Denize ve Afrikaya kadar geniş bir alanda hüküm sürmüşlerdir. Bu gelişme döneminden sonra çeşitli nedenlerle önce duraklama, sonra gerileme dönemi başladı. Düşmanlarımız bunu fırsat bildiler. Önce Trablusgarp ardından Balkan Savaşları ile büyük topraklar kaybettik. Son olarak Osmanlı Devleti itilaf devletlerine karşı 1914 yılında ittifak devletlerinin yanında 1. Dünya savaşına katıldı. Değerli misafirler, Sevgili Gençler;  tarihin en önemli zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi, kahraman Türk ordusunun verdiği mücadeleyi gösterir. Türk tarihi başta olmak üzere bütün dünya tarihini etkileyen bu zafer, dünya üzerindeki güç dengelerini değiştirmiş ve yeniden belirlemiştir. Çanakkale Cephesi; Anadolu halkına umut, azim ve kararlılık aşılamış, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yeniden yanmasını sağlamıştır. Çanakkale’yi geçilmez yapan Mehmetçiğin göğsündeki sarsılmaz imanıdır. Çanakkale’de yaşanan bu destansı mücadele, tarihin akışını değiştirmiş ve dünya tarihinde unutulmaz bir iz bırakmıştır. 276 kiloluk mermiyi kaldıran Seyit Onbaşı, kahramanlık timsali Yahya Çavuş sadece birer örnektir.”

“ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATMAK VE GELECEK NESİLLERE AKTARMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”

Bugün, Çanakkale ruhunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Çanakkale’de şehit düşen kahramanlarımızı minnet ve rahmetle anarken, onların bize miras bıraktığı bu vatanı en iyi şekilde korumak ve yaşatmak için hepimiz daha da çok çalışmalıyız. Ecdadımızın bin bir zorluk ve yoklukla, çağın en gelişmiş devletleri karşısında verdiği bu var oluş mücadelesi, bir milletin uyanıp şahlanmasının tetikleyicisi olmuş; Milli Mücadeleye de öncülük etmiştir. Çanakkale’de bir asır önce neler yaşandığını bilmeyen, Çanakkale’de verilen mücadeleyi anlamayan, Çanakkale’yi ruhunun derinliklerinde yaşatmayan hiç kimse geleceğine güvenle bakamaz. Kahraman milletimiz, bütün zorluklara rağmen Çanakkale’de hayasızca akınlara “dur!” demiştir. Millet olarak iç ve dış düşmanlarımıza karşı her zaman zinde ve uyanık olmalıyız. Bu vesileyle, bin yıldır istiklalimiz ve istikbalimiz için bir gül bahçesine düşer gibi toprağa giren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Çanakkale şehitlerimizi, diğer cephelerde şehit düşen askerlerimizi, Kurtuluş savaşı şehitlerimizi, terörle mücadele şehitlerimizi, 15 Temmuz şehitlerimizi, vatan için, ezan için, bayrak için şehit olanları, gazi olup da vefat edenleri rahmetle yad ediyorum. Hayattaki gazilerimize şifalar diliyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününüzü tebrik ediyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum dedi.