“İYİ YETİŞMİŞ BİREYLER İYİ KURULMUŞ AİLELERDEN YETİŞİR” “İYİ YETİŞMİŞ BİREYLER İYİ KURULMUŞ AİLELERDEN YETİŞİR”

Trabzon’da 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen törenle 2022 Yılının Ahisi, Kalfası ve Çırağı ödüllerini aldı. Trabzon’da düzenlenen Ahilik programına katılan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu esnaflık mesleğinde örnek teşkil edenlere ödüllerini verdi. 2022 Yılının Ahisi seçilen Şalpazarı Güdün Mahallesi'nden 80 yaşlarında soba ustası Halil Diner’e belgesini ve hediyesini Vali İsmail Ustaoğlu verdi.

“AKIL VE AHLAK İLE ÇALIŞIP BİZİ GEÇEN BİZDENDİR”

Atatürk Anıtına çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan TESOB Başkanvekili Mustafa Özcelep, “Yüzlerce yıl Trabzon’da Ahilik prensiplerine uyulmuş, devletin verdiği narhların dışına çıkılmamış ve her alandaki üretim, standartlara uygun olarak yapılmıştır. Öyle ki Trabzon Valisi Hazinedarzade Osman Paşa, Çarşı Camisini Trabzon esnafının bu dürüstlüğünü mükâfatlandırmak için inşa ettirmiştir. Her şartta devletinin ve milletinin yanında olan, ülkesinin kalkınması ve ilerlemesi için üretmeye ve çalışmaya devam eden tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik bayramının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Dünya'ya 724 yıl hüküm ​süren Osmanlı İmparatorluğu’nun dünya'ya bu kadar hüküm sürmesinde Ahilik Teşkilatı önemli bir paya sahip olmuştur. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” diyen Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ederken tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyoruz.

Törenin son bölümünde Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’da 2022 Yılının Ahisi seçilen Şalpazarı ilçesinden soba ustası Halil Diner’e, Trabzon Vali Yardımcısı Ömer Şahin, Yılın Kalfası seçilen Ortahisar ilçesinden mobilyacı Yusuf Can’a ve İl Müftüsü Osman Aydın, Yılın Çırağı seçilen Sürmene Bıçağı imalatçısı Şentürk Karaalioğlu’na hediye ve belgelerini verdi.