Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve eşi hanımefendi ile birlikte Vakfıkebir ilçemizin tek yaylası olan ve tarihi öneme sahip Karadağ Yaylasını ve Taşlıyatak göletini ziyaret etti. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’na Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Karadağ Turizm Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Abdulkadir (Cemil) Haliloğlu ve yayla sakinleri eşlik etti. Karadağ yaylasında hafta sonunu değerlendiren Vali Ustaoğlu’na yayla sakinleri tarafından büyük ilgi gösterildi. Yayla sakinleri ile yakından ilgilenen Vali İsmail Ustaoğlu hem dinlenme ve serinlenme fırsatı buldu. Hemde Karadağ yaylası hakkında bilgiler aldı. Yapılan yol asfaltlama çalışmalarını da yerinde inceledi.

“VAKFIKEBİR’DE BURUK VEDA” “VAKFIKEBİR’DE BURUK VEDA”

“KARADAĞ YAYLASI TARİHİ GEÇMİŞİ İLE ÖNEMLİ BİR YAYLA”

Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta ve Dernek Başkanı Abdulkadir (Cemil) Haliloğlu Karadağ Yaylası hakkında Vali Ustaoğlu’na bilgiler verdiler. 1985 rakımlı Karadağ Yaylası önceleri 5 köy ve şimdi ise İlçeye bağlı 9 mahalle tarafından kullanıldığını ve Karadağ Yaylası,  yüzyıllardan beri yaklaşık 20 obanın yağ, peynir ve sütsünün satıldığı bir Pazar yeri olarak kullanıldı. Bu vesile ile bu günlerde bile merkezi konumunu sürdürüyor. Vakfıkebir İlçesinin tek yaylası olan Karadağ Yayla yolunun asfaltlama çalışmalarının başlaması ile birlikte yaylada ticarette canlanmaya başladığını söyleyen yetkililer, Üç yüz yıldan daha fazla bir tarihi geçmişi olan ve Vakfıkebir ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda Rus ordusuna karşı Karadağ cephesinde verilen milli mücadele tarih kitaplarında yerini almıştır dediler. Tarihi geçmişinin yanı sıra stratejik ve coğrafi olarak da önemli bir yayla olan Karadağ yaylasındaki şehitlik burada verilen milli mücadelenin bir kanıtıdır. İşte bu yüzden Karadağ yaylası Vakfıkebir ve Büyükliman bölgesinin en önemli yaylasıdır açıklamasında bulundular. Doğal güzelliklerimizi görmek için gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz özellikle yol diyor. Karadağ Yaylasında 5 ilçenin bağlantısı var.

“KARADAĞ YAYALASINDA HEM TURİZM HEMDE TİCARET CANLANIYOR!”

Karadağ Yayla yolunun asfaltlama çalışmaları bu yıl Mayıs ayı itibariyle başlatıldı. Yayla camiinden itibaren yaklaşık 8 kilometresi asfaltlanan yolun tamamı yapılacak. Yayla yolunun asfaltlanmasıyla birlikte Karadağ yayla merkezindeki ticarette canlanmaya başlarken yerli ve yabancı turistlerde çoğalmaya başladı. Yıllar öncesinde olduğu gibi seyyar satıcılar Cuma gününden Karadağ Yaylasında sergi açmaya başladılar. Seyyar sergi ticareti ile uğraşan küçük esnaflar Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri sergilerini açıyorlar. Ayrıca tarihi Camisinin yanı sıra Kasap, Lokanta, Peynirli-Kıymalı-Pide Salonu, Market, Çayocağı ve Kahvehanesi ile yaylaya gelen misafirlerin rahatlıkla dinlenme serinlenme imkanı bularak tercih ettiği Karadağ yaylasına yabancı turistlerin de ilgisi yol yapılmaya başladıktan sonra artıyor dediler.