“MUHTARLARIMIZI VE MUHTARLIK KURUMUNU ÖNEMSİYORUZ” “MUHTARLARIMIZI VE MUHTARLIK KURUMUNU ÖNEMSİYORUZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında finanse edilerek Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı aracılığıyla Vakfıkebir Belediyesi tarafından yürütülen proje ile kadınlar mesleki eğitim alma imkanı bularak yöresel ürünleri işleyecekler. Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remziye Kuleyin ile birlikte projenin uygulanacağı Hacıköy Mahallesinde bulunan ve tamirat ve tadilatı tamamlanmak üzere olan binada incelemeler yaptılar.

“KADINLARA İSTİHDAM İMKANI SAĞLAYACAK”

Yörede bir ilk olma özelliği taşıyan Vakfıkebir Kadın Mesleki Eğitim Merkezi ve Yöresel Ürün İşletme Atölyesi için tahsis edilen, Hacıköy Mahallesinde bulunan binanın tamirat ve tadilatının bitmek üzere olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Muhammet Balta; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında finanse edilerek Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı aracılığıyla Vakfıkebir Belediyemiz tarafından yürütülen proje ile kadınlarımız mesleki eğitim alma imkanı bularak yöresel ürünlerimizi işleyecekler. Bu proje ile birlikte hem kadınlarımız için yeni istihdam kapıları açılacak hem de ilçemize ekonomik girdi sağlanacak. Sayın Kaymakamımız ve İlçe Tarım Müdürümüz ile birlikte binamızda incelemeler yaptık. Büyük bir özenle tamirat ve tadilatı yapılıyor. Kısa bir süre içerisinde tamamlayarak açılışını yapmayı planlıyoruz. İlçemize hayırlı olsun” diye konuştu.

“KADINLARIN GELECEĞE YÖNELİK DAHA SAĞLAM ADIMLAR ATMALARI SAĞLAYACAK”

İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan;  “Vakfıkebir İlçesi Hacıköy Mahallesi 391/27 parselde bulunan 576,06m² alana sahip yerleşkeye kurulu atıl ve harabe durumdaki tek katlı resmi bina Vakfıkebir Kadın Mesleki Eğitim Merkezi olarak tadilatı yapılarak ilçemiz üretici kadınlarına yöresel ürünleri değerlendirebilecekleri işleme tesisi oluşturulacaktır. Proje sonunda atıl ve harabe durumda bulunan bir kamu yerleşkesi, gün yüzüne çıkarılarak bölgedeki kadınlar için sosyal, kültürel, ekonomik yarar sağlayabilecekleri bir Mesleki Eğitim Merkezi haline geliyor. Kadın çiftçilere tarımsal ve hayvansal ürünlerini işlenmesi konusunda eğitim alabilecekleri ve pazarlayabilecekleri Vakfıkebir Kadın Mesleki Eğitim Merkezi oluşturulacaktır. Belediye Başkanımıza bu projeye verdiği destek için teşekkür ediyoruz.” Kaymakam Uzan; Üretimde Kadın Eli Projemizle, İlçemiz kırsal alanında ikamet eden çiftçilikle geçimini sağlayan kadın çiftçilere yönelik çalışma ve işletme kültürü oluşturacak eğitimler verilerek, kooperatif faaliyetine dâhil edilmeleri sağlanacaktır. Böylelikle toplumsal hayatın içinde kendine yer bulan kadın çiftçilerde sosyal, kültürel ve ekonomik imkânlar konusunda farkındalık oluşturarak, gelir düzeylerinde artış sağlanacaktır. Vakfıkebir Kadın Çiftçi Mesleki Eğitim Merkezi kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını arttırmak, kadınların her alanda olduğu gibi iş alanında da statüsünü güçlendirerek geleceğe yönelik daha sağlam adımlar atmasını sağlayacaktır dedi.