Şenlik kapsamında genel kültür ve turizm konulu bilgi yarışması, turizm survivor yarışması ve yemek yapma yarışması düzenlendi. Slayt gösterileri sunuldu, mesleki sunumlar yapıldı.  Aşçılık yemini ve ödül töreni ile sona eren programa; Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkan Vekilimiz Aydın Çalış, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın, çevre ilçelerin ilçe milli eğitim müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, daire amirleri, sivil toplum örgütü başkanları ve davetliler katıldılar.

“ÜLKEMİZ, KÜLTÜR VE DOĞA GÜZELLİKLERİ BAKIMINDAN BİR TURİZM CENNETİ”

“19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI” “19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI”

Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mehmet Kahveci yaptı. Müdür Kahveci; “Ülkelerin kalkınmasında turizmin önemli bir yeri bulunmaktadır. Turizm İnsanların diğer kültürleri tanımasına aracılık eden, insanları birbirine kaynaştırarak evrensel barışa da büyük katkı sağlamaktadır. Ülkemizin kültür ve doğa güzellikleri bakımından bir turizm cenneti olduğunu biliyoruz.  Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir mirasın varisleri olarak bunları korumak ve geleceğe taşımak asli görevlerimizdendir. Bölgemiz doğal güzellikleri, seyrine doyum olmayan yaylalarıyla, gölleriyle, kıyılarıyla, geleneksel taş evleriyle, kemer köprüleri ile her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bölgemizde geçmişi yüzyıllara dayanan bir yayla kültürü mevcuttur. Sayıları yetmişi aşkın olan yaylalar son zamanlarda turizm sektörünün vazgeçilmezleri arasındadır. Bu bakımdan bizler şehrimizin tarihini, kültürünü, doğal güzelliklerini, folklorunu, mutfağını, insanını tüm dünyaya anlatmayı onurlu bir görev kabul ediyoruz.” 

“UYGULAMA OTELİMİZ GEÇEN YIL 20 BİN YERLİ VE YABANCI TURİSTİMİZ TARAFINDAN TERCİH EDİLDİ”

Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ailesi olarak; uygulama otelimizde geçen yıl 20 bin yerli ve yabancı turistimiz tarafından tercih edildik. Aynı zamanda otelimiz hizmet içi eğitim merkezi görevini üstlenmiş, bakanlığın birçok çalıştayına ev sahipliği yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Bu bağlamda okulumuzda eğitim gören öğrencilerimiz; alanında tecrübeli eğitim kadromuzla turizm sektörüne en iyi şekilde hizmet vermek amacıyla yetiştirilmektedir. Öğrencilerimiz aldıkları bu eğitimlerle il içi ve il dışında yaptıkları stajlarda ve mezuniyet sonrası iş hayatında bizleri gururla temsil etmektedirler. Ayrıca okulumuz her yıl bölgedeki taşımalı eğitim kapsamında yaklaşık 3.000 öğrenciye sıcak, kaliteli, hijyen kurallarına uygun öğle yemeği hizmeti sunmaktadır. Dünyadaki turizm sektöründeki gelişmeleri görüp böyle bir tesisi ilçemize kazandıran değerli devlet büyüklerimize teşekkürü bir borç biliriz. Sözlerime son verirken, turizm sezonunun; ilimize, ilçemize hayırlar getirmesi temennisiyle, katılımlarınız için teşekkür ediyor saygılar sunuyorum dedi.

Program dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından son buldu.