Vakfıkebir-Trabzon arasında yolcu taşımacılığı yapan halk otobüsleri ile minibüsçülerin bir araya gelerek aynı çatı altında birleşme kararı yeniden gündeme geldi. 2017 yılında gündeme gelen birleşme kararında her iki durak yöneticileri bir araya gelmişlerdi. Fakat yapılan görüşmelerde bir sonuç alınamamıştı. Geçtiğimiz günlerde Vakfıkebir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu her iki durak başkanı Kemal Miroğlu ve Mehmet Çobanoğlu ile bir toplantı gerçekleştirdi. Başkan Çobanoğlu ile görüşen durak başkanları Miroğlu ve Çobanoğlu yapılan toplantının ardından uzun bir aradan sonra yeniden birleşme kararı aldıklarını açıkladılar. Kısa bir süre sonra Vakfıkebir Belediye Başkanı Fuat Koçal ile de bir araya gelecekler.

Vakfikebi̇r’de Duraklar Bi̇rleşi̇yor!

 “BİRLEŞMEYE KİMLER EMGEL OLUYOR?”

2017 yılında yaptığımız Vakfıkebir Minibüs durakları ve Otobüs duraklarının birleşme kararı haberinin ardından ilçe halkının da olumlu tepkileri karşısında artık birleşme kaçınılmaz olmuştu. Aradan geçen bunca zamana rağmen herhangi bir birleşme olmayınca halk arasında bu karara kimler tarafından engel olduğu konusunda sorular sorulmaya ve senaryolar yazılmaya başlanmıştı. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Vakfıkebir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu şunları söyledi.

“MİLLET BAHÇESİ VE EK HİZMET BİNASI ALTINDAKİ İŞYERİ İHALEYE ÇIKIYOR” “MİLLET BAHÇESİ VE EK HİZMET BİNASI ALTINDAKİ İŞYERİ İHALEYE ÇIKIYOR”

 “BU İŞİN MEBALİNİ KİMSEÖDEYEMEZ”

Başkan Çobanoğlu; “Birleşme kararında başta belediyemiz olmak üzere her iki kooperatif şoförleri ve halkımızın da birleşme yönünde olumlu tepkileri oldu ve birleşme kararı alındı. O yıl başta belediyemiz olmak üzere bizler de elimizi taşın altına koyduk. Fakat nedense bu gerçekleşmedi. Ayrıca iki kooperatifin birleşmesiyle birlikte ilçede birlik ve beraberlik adına yeni bir ilke imza atılmasını söz konusu. Çünkü vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmet kalitesi artacak, Vakfıkebirli hemşerilerimizin daha çok yararına olacaktır. Yaptığımız tüm iyi niyetli girişimler şoför arkadaşlarımızın kazançlarının artırılması yönünde yapılan girişimlerdir. Bu bağlamda hem yolcularımız mağdur olmayacak, hem de iki durak arasında yaşanan rekabet/ yarış ortadan kalkacak, hem de kaliteli ve sürdürülebilir bir hizmet anlayışı ortaya çıkacak. Minibüsçüler 74 aracı 37’ye düşürecekler ve 11 halk otobüsü de minibüse dönüştürülerek 48 araçtan oluşan bir taşıma filosu oluşturulacak.  Böylece Trabzon’a gidip gelen kardeşlerimiz de geç saatlerde araba bulabilme sıkıntısı yaşamayacaklar, hem de daha kaliteli hizmet almış olacaklar. Biz de onlar için çaba harcayarak hem durak yerlerine hem de kalkış saatlerine düzen getirilmesine çalışıyoruz. Bunun hem kendileri açısından, hem Vakfıkebir açısından, hem de yolcular açısından çok daha yararlı olacağına inanıyorum. Ama her ne nedense birkaç kişinin bu birleşme kararına engel olması bizleri üzüyor. Kimler bu kararı engelliyor bilemiyorum. Bu işin mebalini kimse ödeyemez. Bu anlamda halkımızda, yolcularımızda mağdur oluyor” şeklinde konuştu.

“BU BİRLEŞMEYİ ENGELLEYENLERİ AÇIKLAYACAĞIM”

Vakfıkebir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu sözlerine set sözlerle devam etti. Başkan Çobanoğlu, “Bu birleşmeden benim bir çıkarım olduğunu iddia edenler var. Bu birleşmeyi bugüne kadar engelleyenler var. Şimdide çeşitli senaryolar yazarak engel olmaya çalışıyorlar. Bu birleşme olmadığı takdirde kimler bu işe engel oldu tek tek isim isim açıklayacağım. Benim bu birleşmeden ne çıkarım olduğunu o kişilerden soracağım. Benim derdim sadece birleşme olsun ve hem şoför esnafımız hemde yolcularımız mağdur olmasınlar. Vakfıkebir de birlik beraberlik içerisinde güzel bir ortamımız olsun diye caba harcıyorum. Yoksa benim umurumda olmaz. Bu işten de hiçbir menfaatim ve çıkarım yok diyerek tepki gösterdi.”