MYO’DA "MOTİVASYON BULUŞMASI" MYO’DA "MOTİVASYON BULUŞMASI"

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 100. Yılı dolayısıyla Vakfıkebir’de okullarda çeşitli yarışmalar düzenlendi. Gençlik merkezi önderliğinde gençlik hareketleri yapıldı.  Hükümet binası önünde çelenk sunma programı düzenlendi. Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ve Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla sona ererken,  Vakfıkebir Mustafa Turupçu Gençlik Merkezi önünden başlayarak Hükümet Konağı önüne kadar halkın katılımıyla fener alayı yapıldı. Ayrıca 29 Ekim günü Hükümet konağı önünde program düzenlendi. Törene Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Emniyet Müdürü Murat Soysay, İlçe Jandarma Komutanı J.Ütğm. Mert Oğuztarhan, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

"CUMHURİYETİMİZİ KURAN VE HAYAT VEREN RUH BUGÜN DE DİMDİK AYAKTADIR"

29 Ekim 2023 Pazar günü ise ilçe kaymakamlığında yapılan ilk törende kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan, ilçe protokolü tarafından gerçekleştirilen tebrikleri kabul etti. Ardından Gençlik Merkezi önünden başlayan kortej yürüyüşü ilçe protokolü ve vatandaşlarında katılımıyla Hükümet Konağı önünde sona erdi.  Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan Yaptı. Dr. Uzan Konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Milletçe büyük bir coşku, heyecan ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizi kuran ve hayat veren ruh bugün de dimdik ayaktadır. Türk Milletinin istiklal ve istikbaline kasteden düşmanlara karşı 19 Mayıs 1919'da Samsun’a çıkan Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı; "Ya İstiklal Ya Ölüm" anlayışla, kadınıyla-erkeğiyle, genciyle-yaşlısıyla büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, bütün yokluklara ve zorluklara rağmen dünyada eşine ender rastlanan bir zafer kazanılmış ve bu zafer Cumhuriyetin kuruluşu ile de taçlandırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti köklü bir devlet geleneğinin, binlerce yıla dayanan bir vicdanın, yüksek milli ve manevi değerlerin, tarih sahnesindeki varlığı mazlumlar için umut zalimler için korku kaynağı ve insanlık için gurur vesilesi olmuş bir milletin emeği, istiklal ve istikbal anlayışının, vatan sevgisinin vücut bulmuş halidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti; insanlığın son kalesi olarak kurulduğu değerlerle sonsuza kadar yaşayacaktır. Çünkü Kurtuluş mücadelemizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimizi kuran ve hayat veren ruh bugün de dimdik ayaktadır. Bu ruh; 1071'de Anadolu kapılarını Türklere aralayan, 1453'de İstanbul’u fethedip bir çağ kapatıp bir çağ açan, üç kıtaya sevgiyi, adaleti ve insanlık değerlerini taşıyan, Çanakkale'yi geçilmez yapan, Kocatepe’de haykıran, Urfa’yı Şanlı, Antep’i Gazi, Maraş’ı Kahraman yapan, Sakarya’yı şanlandıran ruhtur. Bu ruh; bu memleketin bölünmez bütünlüğüne göz diken hain terör örgütleri ile yıllarca yılmadan ve kararlılıkla mücadele eden ruhtur. Bu ruh; kadınıyla-erkeğiyle, genciyle- yaşlısıyla, vatanına, istiklaline, cumhuriyetine, iradesine kasteden ihanet şebekesine haddini bildirerek 15 Temmuz Destanını yazan ruhtur. Böylesi bir ruha sahip bir milletin mensubu olmak büyük bir ayrıcalık ve onurdur.

DEĞERLİ HANIMEFENDİLER, SEVGİLİ VAKFIKEBİRLİLER!

Sosyal hayatın kaynağı ailedir. Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk Milleti öyle analara sahiptir ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türkiye Cumhuriyetinde kadın Türk tarihinde olduğu gibi; en saygın yerde, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir varlıktır. Türk kadını tarihte ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda birçok faziletler göstermiştir. Türkiye Cumhuriyetinde kadınımız erkeği ile aynı haklara sahip olmanın haklı gururu ve mutluluğu ile hem Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatacak evlatlara analık yapıyor, hem üretiyor, hem eğitiyor, hem de yönetiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Vakfıkebir’deki kurumları olarak;  bir yandan Vakfıkebir’in eğitim seviyesini yükseltmek, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak bizlere emanet ettiğiniz çocuklarımızı gençliğe, gençlerimizi de geleceğe hazırlama, bir yandan da Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devlet olması anlayışından hareketle toplumun her kesimine hizmet etme, sosyal yardım ve soysal hizmete ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza ve engellilere kucak açıp sıkıntılarını azaltma ve paylaşma, bu hususta sosyal duyarlılığımızı geliştirme çabası ve gayreti içindeyiz. Bunun için bireyin söz sahibi olduğu Sivil Toplum Örgütlerinin geliştirilmesi ve etkinleştirilmesi gerektiği inancını taşıyoruz. Devletimizin imkânlarını en iyi şekilde kullanarak Vakfıkebir’i sahip olduğu marka değerine taşımak için; tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi gibi birçok alanda yapılan yatırım ve hizmetlerle çalışmalara da devam etmekteyiz.

"CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 100. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN"

Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yıl dönümü olan, bu özel ve anlamlı günde; Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, O'nun Silah arkadaşlarını, Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden Kahraman Gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 100.yılı Kutlu Olsun.  Saygılarımla.

"PROTOKOL VE HALKIN KATILIMIYLA HORON OYNANDI"

Kaymakam Dr. Uzan’ın konuşmasının ardından ilçe genelinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler şiirler ve kompozisyon okundu. Öğretmenler tarafından oluşturulan koro şarkılar söylemesinin ardından hafta boyu çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile birlikte Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezi halk oyunları kız ve erkek ekibinin gösterisinden sonra protokol ve halkın katılımıyla horon oynandı.