banner92

banner77

EĞİTİMİN GELECEĞİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Vakfıkebir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitimin kalitesini artırmak amacıyla ‘Vakfıkebir’de Eğitimin Geleceği Çalıştayı’ yapıldı.

Vakfıkebir 17.02.2022, 17:44 Ahmet Kamburoğlu
EĞİTİMİN GELECEĞİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Çalıştay'a TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekilimiz Muhammet Balta, Vakfıkebir Kaymakamımız Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın, Emekli ilçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve Öğretmen Temsilcileri, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, Esnaf Odası Başkanlığı, Muhtarlar Birliği Başkanı ve Eğitim Öğretim Sendika Temsilcileri gibi STK temsilcileri katıldı.

Vakfıkebir Uygulama Otelinde düzenlenen çalıştay da açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın yaptı.

 “İLÇEMİZİN GEÇMİŞİ İLE GURUR DUYUYORUZ”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın,  Vakfıkebir İlçesi’nde tarihten bu güne kadar gelen süreçte eğitim faaliyetlerinin tarihçesini anlattı. Müdür Altın, Asil bir geçmişiyle gurur duyduğumuz ilçemizde, 1894 yılında ilk açılan okul, eski caminin hemen kuzeyinde yer alan Özel Rüştiye Mektebidir. 1902 yılında, aynı yerde bu kez ilkokul açılmıştır. Bunun yanında bugünkü özel idare binasının olduğu yere Garp Okulu ve tarım binasının olduğu yere de Şark Okulu adında yeni okullar yapılmıştır. Tüm okullarımızda, 1916 yılında başlayan Rus işgaline kadar, eğitim-öğretime devam edilmiştir. İki yıl ara verilen eğitim öğretim faaliyetleri, bağımsızlık mücadelemizin kazanıldığı 14 Şubat 1918 tarihinden sonra yeniden başlamıştır. Bugün bir araya gelme sebebimiz; ilçemizde hali hazırda eğitim-öğretim hizmetlerinden faydalanan öğrenci-yetişkin yani tüm halkımız için daha nitelikli, daha verimli bir yaklaşımla, çağın gereklerine uygun eğitim ortamlarını oluşturarak yeni nesile aktarabilmek için neler yapabiliriz? sorusuna yanıt bulmaktır. O zaman, hep birlikte, Vakfıkebir eğitimi için neler yapalım? Çocuklarımızın ve halkımızın mutluluğu için neyi, nasıl hayata geçirelim? Sorularına yanıt arayalım. Konuları ciddiyetle, içtenlikle ele alacağımıza, yararlı sonuçlara ulaşarak omuz omuza yola koyulup başarılı çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum. Niyetimiz halis, gayretimiz geleceğimiz için. Rabbimin izniyle çalıştayımız hayırlara vesile olacaktır dedi.

“EĞİTİMİN KONUŞULDUĞU BİR TRABZON OLMASI ARZUSUNDAYIZ”

Açılışta konuşma yapan Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, "Göreve başladığımız gün bir şey ifade ettik; bizler bu şehrin her köşesinde, her noktasında eğitimin konuşulacağı bir Trabzon olması arzusuyla görevimize başladık. Bugün de buna çok yakinen şahit olmak bizlere çok büyük bir mutluluk veriyor. Göreve başladığımda kıymetli meslektaşlarıma şöyle bir tanışma yazısı yayınlamıştım: Bu şehrin evlatlarına, çocuklarına bir projeniz, bir faydanız, bir etkinliğiniz, bir sözünüz, bir fikriniz olduğunda kimden gelirse gelsin hiç önemli değil, her daim, her zaman kapımız sizlere açıktır. İlimizde göreve geldiğimiz günden beri oluşturduğumuz projelerimizden özellikle "Okursuz Kütüphane Kalmasın" ve yakın bir zamanda basına açıklayacağımız "Trabzon Veli Akademisi" bu şehrin en önemli iki projelerinden biri olacak. Eğitimin Geleceği Çalıştayı da bizim beklentilerimizin yürürlüğe girdiğinin bir göstergesidir. Baştan beri söylediğimiz gibi şehrin her yerinde eğitim konuşulsun istiyoruz; çocuklarımızın, ülkemizin yarınlarına yönelik hayallerini gerçekleştirmeleri için bizlerin onları her şekilde desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Çalıştay'ımıza destek olan Sayın Milletvekilimize, Sayın Kaymakamımıza Sayın Belediye Başkanımıza ve tüm katılımcılara çok çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum." dedi.

“BU ÇALIŞTAYDA SÖZLER ARTIK SİZİN”

Belediye Başkanı Muhammet Balta, çalıştayda yaptığı selamlama konuşmasında, yerel yönetimler olarak bizler Milli Eğitim Müdürümüzle zaman zaman bir araya geliyoruz. Bize düşen sorumluluklar varsa onları yerine getirmek için gayret gösteriyoruz. Elbette yerel yönetim ayağı, bakanlık ayağı olan işler oluyor. Son olarak yaptığımız bir toplantıda Sayın Vekilimize bazı konuları arz ederken hem ilçe milli eğitim müdürümüze hem de bize şunu söylemişti. Bu konuları parça parça değil, Vakfıkebir’de bir çalıştay yaparak neler yapabiliriz ve tüm sorunlarımız nelerdir. Bir bütün yaklaşımla öğretmenlerimiz ne düşünüyor, Okul idaresi, okul aile birliği ve veliler neler düşünüyor diye toptan bir yaklaşımla bakanlık ve il milli eğitim bazında bu işleri daha iyi takip ederiz diyerek yola çıktık ve buradaki çalıştayda sözler artık sizin. Sizin ortaya koyacağınız sorunlar ve çözüm önerileri doğrultusunda bizde kendi üzerimize düşenler varsa yapacağız bakanlık ve il nezlinde olan çalışmaları hep birlikte takip edeceğiz dedi.

“EĞİTİM ÇOK BOYUTLU BİR İŞ”

Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Bu fikrin oluşmasına hayata geçirilmesine vesile olan Sayın vekilimize yürekten teşekkür ediyorum. Eğitimin tüm sorunlarını bir masada bilenler tarafından istişare edilmesi ve tespit edilmesi çok önemli. Eğitim çok boyutlu bir iş. Sorunu bilen bence çözümü de en iyi bulacak kişidir. Sorunları sadece fiziki anlamda görmemek lazım. Bizim temel sorunumuz iyi insan yetiştirememek. Bir makam ve para sahibi değil toplumun tüm kademelerinde iyi insana ihtiyacımız var. 15 Temmuz gibi bir süreç geçirdik. Unutmamalıyız. Devletin kılcal damarlarını yaramaz kişilerin, hain kişilerin ülkeyi nereye getirebileceğini hep beraber müşahede ettik. Bu çok boyutlu eğitim sürecinde öğrencimiz, öğretmenimiz, velilerimiz ve yerel yöneticilerimiz, STK’larımız hep beraber âdete aynı çiviye farklı keserlerle vurmalıyız ki bu gençlerimiz inşallah gelecekte güzel bir noktaya ulaşsın diye. Sizlerden beklentimiz öğrencilerimize dokunun. Öğrencilere iyi insan nasıl olur, dürüst insan nasıl olur topluma ve kendisine nasıl faydalı olur bu noktada ciddi tavsiyelere ve rol modellere ihtiyaçları vardır. Bu ülke ve millet adına bir şeyler yapabilir miyiz? Asıl olan millet dolayısıyla heyecanımızı muhafaza ederek hareket etmeliyiz. Bu sürece katkı veren herkese ve çalıştayın fikir önderliğini yapan Sayın vekilimize teşekkür ediyorum dedi.

Eğitim ile alakalı yapılan toplantılar beni en fazla heyecanlandıran toplantılardır diyen TBMM Çevre Komisyon Başkanı ve Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, çalıştay paydaşlarına seslendi.

“HEYECANI OLMAYAN İNSANDAN BAŞARI BEKLEYEMEZSİNİZ”

Milletvekili Balta,  Yatırımları, yoları ve fiziki mekânları yaparsınız para kazanırsınız ama iyi insan, eğitimli insan vatanını ve milletini, bayrağını seven insan yetiştirmedikten sonra bir ülkenin geleceği karanlıktır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi yetiştirecek olan öğretmenlerimiz kanaat önderleridir. Geleceğe yön veren insanlardır. Bir öğretmen dünyanın en iyi öğretmeni olsa da çocuk evden aileden sorunlu çıkmışsa, babası tarafından azarlanmışsa, annesi tarafından dövülmüşse, morali bozuksa bu gün dünyanın en iyi öğretmeninin ders anlatması ona hiçbir şey ifade etmez. Paydaşların karşılıklı iletişime geçmesi lazım. Heyecanı olmayan insandan başarı bekleyemezsiniz. Trabzon’da Trabzonspor kadar eğitiminde konuşulması lazım. Bu çalıştay sonucunda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz eğitimle alakalı gelecekte belirlenecek yol haritasını ortaya çıkartacak. Yol haritası belirlendikten sonra bizi de sorgulayabilirsiniz. Burada ihtiyaçlar ve talepler belli olacak bizlerde onları alarak, her altı ayda bir ya da yılda bir bu işin tekrarı yapılıp bizlerde hesap vereceğiz, sorgulayacağız, biz ne yaptık siz ne yaptınız. Bu toplantılar neticesinde değerlendirme yaparak ne kadar yararlı oldu bilmeliyiz.

“VATANINA, BAYRAĞINA, ÜLKESİNE SEVDALI İNSANLAR YETİŞTİRMEK LAZIM”

Sadece öğrenciyi sınavlarla başarılı kılmak öğretmenin veya velinin başarısı değildir. Vatanına, bayrağına, ülkesine sevdalı iyi insanlar yetiştirmek lazım. Eğitimde eti senin kemiği benim dönemi bitti. Çocuklarımızın farklı dünyaları var. Onlara önce aileleri sonra öğretmenleri yol gösterecek. Burada ilçemizin eğitiminin fotoğrafını çekerek bizlerde bu fotoğrafa göre kendimize yol haritası belirleyeceğiz. Bu ilin çocukları çok zeki. Trabzon eğitimde iyi olacak ama asıl olan iyi insan yetiştirecek ve gittikleri her yerde örnek olacak. O zaman başarılı oluruz. Giyimiyle, kuşamıyla, oturup kalmasıyla vatana millete bayrağa bağımlılığıyla güvenilir insan olacak. Buradaki öğretmenlerin siyasi görüşü beni ilgilendirmiyor. Benim bir siyasi kimliğim var. Milletvekiliyim, amacımız milletimizin iradesine ve milletin bize verdiği yetkiyi namusumuz gibi koruyup kollamak ve gece gündüz demeden hizmet etmek. Sadece kendi partililerimize değil 84 milyon vatandaşımıza hizmet etmek. Öğretmenlerin de siyasi görüşü olur.  Ama önemli olan asli görevleri yavrularımızı üç değer uğruna yetiştirmektir. Bu toplantının Vakfıkebir’de verimli olacağına inanıyorum. Burada uyumlu bir çalışma yapıldığını görüyorum.

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ SİZLERE BAĞLI”

Trabzon ilini her alanda Türkiye sıralamasında en üst düzeyde olacağını düşünüyorum. Paradan ziyade eğitime yatırım yapmak lazım. Anne ve babalar çocuklarına servet bırakacağına iyi bir eğitim yaptırsınlar. Eğitimli insan hem kendine hem topluma hizmet eder. Bu toplantının hayırlara vesile olmasını Canab-ı Allah’tan diliyorum.  Toplantıya emeği geçen herkese teşekkür ederek başarılar diliyorum. Türkiye’nin geleceği sizlere bağlı. Siyasi düşüncelere göre devletinize küsmeyin. Daha fazla heyecanlanarak yavrular yetiştirin. Öğretmen sadece öğretmen değil insan psikolojisinden anlayandır. Başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum. Öğretmen öğretmendir ki emekli olsa bile öğretmendir. Çalıştay Hayırlı uğurlu olsun dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
banner94
17
açık