Törene Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Vakfıkebir Belediye Başkan V. Enver İskenderoğlu, İlçe Emniyet Müdür V. Mükrem Ilgıt Aksu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Çimer, Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tolga Ergün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın, Kurum Amirleri, STK temsilcileri, akademik ve idari personeller, basın mensupları ve öğrencilerin aileleri katıldı.

MYO’DA 18. MEZUNİYET TÖRENİ GÖZ KAMAŞTIRDI

Meslek Yüksek Okulu yerleşkesinde yapılan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmalarını okul müdürü Doç. Dr. Tolga Ergün yaptı. Törende konuşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tolga Ergün konuşmasında “Trabzon Üniversitesi Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu olarak 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında mezun durumunda olan yaklaşık 130 öğrencimizi, geleceğimizin teminatı olan sevgili gençlerimizi Türkiye’nin her bir ilinde çalışabilecek birikime sahip, sağduyulu, çağdaş bireyler olarak yetiştirmenin ve yeni yaşamlarına uğurlamanın kıvancını, gururunu, mutluğunu ve aynı zamanda hüznünü bir arada yaşıyoruz dedi. Meslek Yüksekokulumuz, kurulduğu günden bu yana hem nitelik ve hem de nicelik bakımından ilçemizin ve ilimizin bilimsel, sosyal ve kültürel gelişimine önemli katkılar sağlayarak daima çalışmayı ve üretmeyi vazife edindiklerini söyleyen Doç Dr. Ergün konuşmasında şu ifadelere ver verdi;  İhtiyaç hissettiğimiz her alanda her türlü desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Trabzon Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu Hocamız olmak üzere Üniversitemiz Meslek Yüksekokullarından sorumlu Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Atilla Çimer Hocamıza; İlçe kaymakamlığımıza, İlçe belediye başkanlığımıza, güvenlik kurumlarımıza, ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlara, ilçemizdeki esnaflarımıza ve değerli basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“YÜKSEKOKULUMUZUN DOLULUK ORANI YÜZDE 94”

“11 Mart 2005 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Vakfıkebir Meslek Yüksekokulumuz İktisadi ve İdari Programlar çerçevesinde eğitim öğretime başladığını belirten Müdür Ergün, 18 Mayıs 2018 tarihinde 7141 sayılı Kanun ile kurulan Trabzon Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Meslek Yüksekokulumuzda aktif olarak 4 bölüm ve 5 program şeklinde eğitim öğretim devam etmektedir. Bu programlar Bankacılık ve Sigortacılık, Maliye, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamalarıdır. İçinde bulunduğumuz 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında yüksekokulumuzun genel doluluk oranı %94 olarak gerçekleşmiş olup aktif 689 öğrencimiz mevcuttur. Aktif artı Pasif toplam kayıtlı öğrenci sayımız ise 1.141’dir.  Meslek Yüksekokulumuz kuruluşundan bugüne kadar geçen 19 yıllık süreçte bilgi, birikim ve deneyimle rüştünü ispat etmiştir. Özellikle okulumuzun üstlendiği misyon ve vizyonun yanı sıra güçlü ve dinamik akademik yapısı ile bölgenin ve İlimizin önde gelen Meslek Yüksekokullarından biri olmuştur. Bu bağlamda, yüksekokulumuzda Mayıs 2024 itibariyle 6 Doçent, 2 Doktor Öğretim Üyesi ve 8 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 16 akademik personel birimimizde aktif olarak görev yapmaktadır. Akademik anlamda adeta bir fakülte birikimine sahip bu güçlü akademik yapı ile birlikte önceliğimiz ve temel amacımız öğrencilerimizin akademik gelişimlerini sağlamak ve kalifiye ara eleman ihtiyacının giderilmesinde ilçemize, şehrimize ve ülkemize katkı sunmaktır” dedi.

“SEKTÖR VE UZMANLIK ODAKLI BİR EĞİTİM”

Vakfıkebir Meslek Yüksekokulunun misyon ve vizyonundan bahseden müdür Ergün: “Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu olarak öğrencilerimiz için bizler neler yapıyoruz? Öğrenci dostu vizyonuyla Meslek Yüksekokulumuzda akademik gelişimin yanı sıra, bölüm ve uzmanlık odaklı sektör buluşmaları, geleneksel hale getirdiğimiz sosyal ve kültürel faaliyetler ve gönüllülük çalışmaları gibi çeşitli faaliyetler ve saha ziyaretleri düzenliyoruz. Sektör ve uzmanlık misyonu kapsamında; örneğin Maliye programımız için Vergi dairesine saha ziyareti düzenleyerek öğrencilerimizi motive ediyoruz, Bankacılık ve Sigortacılık programımız için bankalar ve sigorta şirketleri ile, Halkla ilişkiler ve tanıtım programımız için Trabzon merkez ve Vakfıkebir ilçemizde bulunan basın ve gazetecilerimiz ile, İşletme yönetimi programımız için kısa adı MÜSİAD olan  Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği ve KOSGEB gibi kuruluşlar ile Muhasebe programımız için mali müşavirler odası ile öğrencilerimizi buluşturma misyonunu üstleniyoruz. Bunların harici İŞKUR iş kulübü, Halk Eğitim Merkezi, Gençlik Merkezi, Sosyal Hizmetler gibi çeşitli kurumlar ile iş birliği yaparak öğrencilerimizi daha aktif ve donanımlı hale getiriyoruz. Sosyal ve Kültürel faaliyetler ile gönüllülük çalışmaları kapsamında; örneğin her yıl güz dönemi sonunda Hamsi şenliği ve Satranç turnuvası düzenliyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz tarafından huzur evi ziyaretleri gerçekleştirilerek gönüllülük çalışmalarına katkı sağlıyoruz. Akademik ve İdari Personelimiz için de yılda iki kez motivasyon buluşmaları gerçekleştiriyoruz.

VAKFIKEBİR FEN LİSESİ 5. MEZUNLARINI GURURLA UĞURLADI VAKFIKEBİR FEN LİSESİ 5. MEZUNLARINI GURURLA UĞURLADI

“VAKFIKEBİR MESLEK YÜKSEKOKULU OLARAK GELECEKLE İLGİLİ HEDEFLERİMİZ NELER?”

Geçtiğimiz yıl 2023 Yaz döneminde Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından hem akademik hem de idari binamızın pencere, mantolama, ışıklandırma ve boya gibi hususlarda yenilenerek 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına başladık. Modern görünümle birlikte yüksekokulumuzun öncelikli hedefleri arasında, öğrenci sosyal ve sportif alanlarının yüksekokulumuzun ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yapılması, fiziki imkânlarımız dâhilinde yeni bölümlerin açılması, mevcut programların çağın gereğine uygun olarak dönüşüme tabi tutulması ve öğrenci sayımızın artırılması yer almaktadır. Bu hedefler doğrultusunda, Rektörlüğümüzün Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu bünyesinde “Ulaştırma Hizmetleri Bölümü Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri” programı açılmasına ilişkin teklifi Yükseköğretim Kurulu tarafından incelenerek 2022 yılında uygun görülmüştü. Böylece yüksekokulumuzdaki program sayısı altıya yükselmiş oldu. İnşallah bu bölümümüzü en kısa zamanda aktif hale getirerek hem bölgemizde bulunan hava limanlarına kalifiye ara eleman yetiştirmek suretiyle istihdama dönüştürmeyi hem de programın akredite edilmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Son olarak yeni mezunlara hitap eden Müdür Ergün: “Dürüst, çalışkan ve üretken her insan tüm insanlık için başlı başına bir değerdir. Bu nedenle kendini bilen, kendine inanan ve güvenen meslek sahibi gençler olarak sizin için, yakınlarınız için, ülkemiz için yapılabilecek çok şeyler olduğunu lütfen unutmayın. Kendinize, arkadaşlarınıza, ailenize inanın, güvenin; gelecekten korkmayın; zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyin. Çevrenizde sizin gibi olmayan insanlara karşı sakin, sabırlı, anlayışlı ve hoşgörülü olun. Doğru bildiklerinizi onlarla paylaşmaktan asla çekinmeyin. Karşınıza çıkacak engellerden lütfen yılmayın. Sevgili mezunlarımız, sizleri üniversitemizden uğurlarken Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” Sözünden hareketle, yaşamınız boyunca milli ve manevi değerlerimize içtenlikle sahip çıkan, vatanına, milletine ve devletine gönülden bağlı örnek birer insan olmanız en önemli dua, temenni ve beklentimizdir. Unutmayınız ki “İnsanların en hayırlısı, insanlığa en faydalı olandır.” Bu duygu ve düşüncelerle, sizleri ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran çok değerli hazurunu saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Sözlerime son verirken, Mezuniyetinizi bir kez daha kutluyor, sağlıklı, başarılı ve bereketli ömürler diliyorum. Yolunuz ve bahtınız her zaman açık, ömrünüz uzun, hayatınız daima başarılarla dolu olsun. Allah yâr ve yardımcınız olsun” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Vakfıkebir Belediye Başkan vekili Enver İskenderoğlu, ülkemizin aydınlık geleceğinin teminatı olan pırıl pırıl gençlerimizi yetiştiren okul müdürümüze, kıymetli hocalarımıza ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak için büyük fedakârlıklar yapan anne ve babalara da şükranlarımı sunuyorum. Sevgili öğrenciler, şu anda başarılarınızı alkışlamak için burada toplandık. Büyük uğraşlar vererek ulaştığınız üniversite hayalinizin gerçek meyvesini bu gün alıyorsunuz. Burada geçirdiğiniz zaman içersinde eminim ki çok güzel dostluklar kurdunuz. Umuyorum ilçemizden hoş anılarla ayrılacaksınız. Geride neler bıraktığınızı en iyi sizler bilirsiniz. Elbette sıkıntıların yanında güzellikler damağınızda tatlı hatıra olarak kalsın. Bilginize güvenin her şeyden önce kendinize güvenin Geleceğe dair planlarınız ve niyetleriniz olduğu da muhakkaktır. Temennim planlarınızda ve hedeflerinizde başarılı olmanızdır dedi. .

“OKULUMUZ 18. MEZUNİYETLERİNİ VERMEKLE RÜŞTÜNÜ İSPATLAMIŞTIR”

Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Vakfıkebir Meslek Yüksek Okulumuz 18. mezuniyetlerini vermekle rüştünü ispatlamıştır. Okulumuzun bu günlerine gelmesinde ve başarıya katkısı olan herkesi yürekten kutluyorum. MYO’lar sektöre ara eleman yetiştiren okullardır. Okulların gelişmesi ve geleceğe yönelik bir vizyonla hareket etmesi son derece önemlidir. Mezun olan öğrencilerimizin sektörde önemli yerler bulacağından eminim. Hayatımızın en önemli zamanlarından birisi de çocuklarımızın mutlu gününe ulaşmaktır. Sevgili öğrenciler sizler bu mutlu günde ne kadar övünseniz azdır. Ancak unutmayın ki hayat eğitim ve öğretim süreçleri bakımından devam ediyor. Hayat boşluk kabul etmeyen bir süreç olduğunu belirtti.

“BURADAN GÜZEL ANILARLA AYRILACAKSINIZ”

Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, sevgili öğrenciler kadim şehrimiz Vakfıkebir’de aynı ortamı bizlerle paylaştığınız için ve umarın buradan güzel anılarla ayrılacaksınız. Üniversite okumak meşakkatli bir süreç Ailelerimizin maddi ve manevi katkıları olmasa bu sürelerin tamamlanması mümkün değil. Yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizin yetişmesinde destekleri yadsınamayan bir gerçektir. Gençler, eğitim ve öğretim süreciniz henüz bitmiş değil. Önünüzde bir reel hayat var ve sizleri bekleyen zorluklar da olacak. Bu zorluklarla mücadele etmeniz ve yılmamanız, mücadeleyi elden bırakmanız. Kendinizi çok yönlü yetiştirmek zorundayız. Dijital mecraların bizleri esir almasına müsaade etmemeliyiz. Onları bir araç olarak kullanmalıyız. Eğitim ve öğretim hayatınıza mutlaka devam etmenizi tavsiye ederim. Aynı zaman da Ailenize ve topluma, toplumun değerlerine yabancılaşmamanızı tavsiye ederim. Umarın Vakfıkebir Ailesi olarak sizlere iyi bir ev sahipliği yapmışızdır. Güzel anılarla buradan ayrılacaksınız. Kapımız her daim sizlere açık olacaktır dedi.

MYO’DA 18. MEZUNİYET TÖRENİ GÖZ KAMAŞTIRDI

Mezuniyet andının okunmasının ardından dereceye giren öğrenciler ve tüm mezun olan öğrencilere belgelerinin verilmesinden sonra Tonya Altın Kızlar Horon Ekibinin gösterisiyle devam eden tören kep atma geleneğiyle sona erdi. Tören sonrası okul yerleşkesinde konser ve eğlence programı düzenlenerek öğrenciler iki yılın stresini attılar. >Mehmet Bülent Alp