MÜFTÜ KÖKSAL'DAN TEŞEKKÜR VE ÖVGÜ DOLU SÖZLER
Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksinin Türkiye Diyanet Vakfı'na devriyle ilgili bilgilendirmede bulunan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, emeği geçenlere övgü dolu sözlerle teşekkür etti, ebediyete irtihal edenlere rahmet diledi.Vakfıkebir ilçesinde, 250 öğrenci kapasiteli eğitim binası ile 164 öğrencinin yatılı kalabileceği yurt binası ve 4-6 yaş grubu 138 öğrencinin de okul öncesi din eğitimi kapsamında Kur’an eğitimi ve öğretimi göreceği dersliklerden oluşan Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksine ait mülkiyet devri gerçekleştirildi.
Vakfıkebir Müftüsü Hüseyin Köksal’ın, 29 Ağustos 2013 tarihinde göreve başlamasından sonra yörenin sivil toplum örgütleri, iş adamları, esnafı, din hizmetlerini yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarıyla gerçekleştirdiği istişareler sonucunda, ilçenin ve bölgenin özellikle kız çocuklarına yönelik Kur’an eğitim ve öğretiminin yapılacağı yatılı kız Kur’an kursuna acil ihtiyaç olduğu kanaatine varılmıştı.
Bu kapsamda ağırlıklı olarak din görevlilerinden oluşan bir heyetle yapılan istişareler sonucunda ilçenin manevi önderlerinden Merhum Hacı Ziya Habiboğlu adına bir dernek kurularak ilk adım atılmış oldu. Dernek yönetimiyle kısa sürede yol haritası karara bağlandı. Hayırsever ilçe halkının katkılarıyla arsa temini ve ruhsatlandırma çalışmaları tamamlanarak 17 Eylül 2015 tarihinde törenle temeli atılan Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksi, yapımı tamamlanarak 29 Eylül 2019 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın da katılımıyla hizmete açıldı.
MÜFTÜ KÖKSAL, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR VE DUA ETTİ
Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksinin Vakfıkebir tarihinin en önemli projelerinden birisi olduğunu ifade eden İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, eğitim kompleksinin Türkiye Diyanet Vakfı'na devriyle ilgili bilgilendirmede bulundu, emeği geçenlere teşekkür ve dua etti, ebediyete irtihal edenlere de rahmet diledi. Müftü Köksal, "Bölgemizin ve ilçemiz tarihinin önemli projelerinden olan Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksi, ibadet aşkıyla gayret gösteren ilçe müftülüğü, dernek yönetimi, ilçenin hayırseverlerinin gayretleri, ilçe dışında ikamet eden ve iş hayatını sürdüren hayırseverlerin desteğiyle yapımı tamamlanarak, 29 Eylül 2019 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ında katılımıyla hizmete açılmış oldu.
Geniş bir bölgeye hizmet verecek ve geleceğin annelerini yetiştirecek olan Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksinin yapımı sürecinde, düşüncede, işte ve yardımda katkılarını esirgemeyen Vakfıkebirli kardeşlerimize ve hayırseverlere, harcama kayıtlarını özenle tutan ve hayırseverlerin yardımlarını emanet bilinciyle muhafaza eden ve yerinde kullanılmasını sağlayan Hacı Ziya Habiboğlu Dernek Başkanı Kur’an Kursu Öğreticisi Ali Dunay’a, işlerinden fedakarlık göstererek hayır oluşumuna destek veren iş adamı Metin Ali Karadeniz’e ve Ahmet Sevinç’e, bir süre önce rahmeti rahmana kavuşan hayır işlerinin öncüsü Merhum Seyfi Garip amcaya, projeyi takip aşamasında fedakarlık gösteren din görevlileri Ali uçar, Osman Hacıahmetoğlu, Yusuf Özkul ve Zekeriya Yüksel’e, projeyi yürüten müteahhit firma, Huzurum Emlak AŞ; Mustafa Garbetoğlu ve Hakkı Karkaç’a, bu güzide projenin tanıtılmasında haberciliğin ötesinde sahiplenme bilinciyle inşaatın her safhasını gündem yaparak yardımseverleri dinamik tutan yerel basınımıza, Belediyemizin imkanlarını seferber eden Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Balta’ya, bu büyük projeyi himayelerinde yürüttüğümüz Saygı değer Kaymakamımız Mesut Yakuta’ya, kısaca maddi ve manevi yardım olarak özetlenebilecek alicenap duruşunu, sevgisini ve merhametini esirgemeyen ve her kapısını çalışımızda tebessümle bizi karşılayan, ülkemizin değişik yerlerinden ve kesimlerinden hayırların gelmesine vesile olan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve Trabzon Milletvekili Muhterem Muhammet Balta’ya, teşekkür ve dua ediyorum, Hak Teâlâ mükâfat ikram etsin, kendilerinden razı olsun.
Bu hayır hareketinin başladığı günden beri bir şekilde bu oluşumun içinde yer alan ve iyilik hareketine destek verenleri, memleket için el birliği ve işbirliğiyle bir araya gelerek rahmete ve kuvvetin doğmasına vesile oldukları ve geleceğe hayırlı bir miras bıraktıkları için hayırla yad ediyorum. Memleketimiz bu fedakarlığı unutmayacak.
30 Eylül 2019 tarihinden itibaren Müftülüğümüz gözetim ve denetiminde Kur’an eğitim ve öğretim faaliyetine başlayan Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksinin mülkiyetini, 02 Mart 2020 tarihinde müftülükte yapılan sade bir törenle Türkiye Diyanet Vakfı'na devreden Hacı Ziya Habiboğlu Dernek yönetimine teşekkür ve dua ediyorum. Yüce Allah kendilerine ziyadesiyle karşılık lütfeylesin.
5 yılı aşkın yorucu ama bereketli çalışmanın içinde aktif olarak yer alan ve Hak vâki olup aramızdan ayrılan Merhum Hacı Seyfi Garip amcaya, bölgenin manevi önderlerinden Merhum Hacı Ziya Habiboğlu’na, maddi ve manevi destekleriyle bu eserin ortaya çıkmasında emeği bulunan tüm kardeşlerimizin dua bekleyenlerine Yüce Allah rahmet eylesin." dedi.
EĞİTİM ÖĞRETİM VE KAYIT İŞLEMLERİ
Vakfıkebir İlçe Müftülüğü'nün gözetim ve denetiminde, 1 yönetici ve 11 Kur'an Kursu öğreticisiyle eğitim öğretim hizmetinin sürdürüldüğü Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda, hafızlığa hazırlanan ve hafızlık yapan toplam 50 öğrenci bulunduğunu ifade eden İlçe Müftüsü Köksal, bu öğrencilerin ortaokul ve liseye devam eden ve aynı zamanda kursta yatılı kalarak hafızlığa hazırlanan ve hafızlık yapan öğrenciler olduğunu, ayrıca 6 sınıfta 98 öğrencinin de ‘Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi’ çerçevesinde Kur’an Eğitimi ve Öğretimi gördüğünü söyledi. İlköğretim 3.sınıfı tamamlayıp 4.sınıfa devam eden öğrencilerle daha üst sınıfa devam eden kız öğrencilerin yatılı kalacak şekilde kursa kayıtlarının yapılabileceğini belirten Müftü Köksal, kursta yatılı kalan öğrencilerin taşımalı eğitim kapsamında okullarına götürülüp getirileceğini söyledi.
Konuşmasının sonunda, bütün dünyayı saran Koronavirüs (COVID-19) salgınından bir an önce kurtulmamız niyâzında bulunan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, bu anlamda yaptığı dua ile sözlerini tamamladı. Müftü Köksal duasında; "Bu vesile ile Yüce Allah milletimizi, Müslümanları ve bütün dünyayı bu salgın hastalıktan kurtarsın. İbret alabilmeyi nasip eylesin. Sağlık çalışanlarımıza ve alanda görevli diğer çalışanlarımıza kolaylık versin, yardım eylesin. Yeniden bizi birbirimize, camilerimize, cumalarımıza, birlikte ibadet yapmaya ve özgürlüğümüze kavuştursun. Beterinden ve mahcubiyetten muhafaza eylesin." sözlerine yer verdi.
Vakfıkebir Kirazlık Mahallesi Sahil Camii arkasında, devlet karayoluna 300 metre uzaklıkta bulunan Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu Eğitim Kompleksi; 250 öğrenci kapasiteli eğitim binası ile 164 öğrencinin yatılı kalabileceği ve 4-6 yaş grubu 138 öğrencinin de okul öncesi din eğitimi projesi kapsamında Kur’an eğitimi ve öğretimi göreceği yurt binası olmak üzere iki ayrı bloktan oluşuyor.
600 m² alan üzerine kurulu 7 katlı 164 öğrenci kapasiteli yurt binasında; 40 yatakhane ve öğretmen odaları yanında, 4-6 yaş grubu 138 öğrencinin Kur’an eğitimi ve öğretimi göreceği derslikler bulunuyor.
600 m² alan üzerine kurulu 250 öğrenci kapasiteli eğitim binasında ise, kütüphane, 4 hafızlık sınıfı, 2 hafızlığa hazırlık, 4 yüzüne sınıfı, 1 yabancı dil sınıfı, 1 serbest çalışma sınıfı, 120 m²lik mescit, 240 m²lik yemekhane, 200 kişilik konferans salonu, 8 adet öğretmen odası, toplantı salonu, yönetici ofisi, 300 m²lik kapalı spor salonu, kütüphane ve 150 m²lik kantin ve kafeterya bulunuyor.
Bugünkü değeriyle yaklaşık 15 milyonluk maliyete sahip modern eğitim kompleksinde ayrıca 4-6 yaş grubu öğrenciler için yaklaşık 1000 m²lik alan üzerinde çocuk parkı, 15 araçlık otopark ve 1000 m²lik basketbol ve voleybol sahası ile dinlenme yerleri yer alıyor.