14 Mayıs’ta Türkiye’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev yapacak 600 milletvekilini seçti. TBMM’nin 28’inci Dönemi en yaşlı üye olan 75 yaşındaki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlığında açıldı. 600 vekil yemin ederek görevine başlıyor.

Resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin törenini kendisine ayrılan locadan takip ediyor. TBMM’de ilk yemini Geçici Başkan Devlet Bahçeli okudu. Bahçeli’nin ardından mazereti olan vekiller öncelikli yemin edecek. Sonrasında illerin alfabetik sıralamasına göre milletvekilleri tek tek kürsüye gelip Anayasa’da yer alan metni okuyarak yemin edecek. Yemin töreninin yaklaşık 10 saat sürmesi bekleniyor. Genel Kurul’a davetlilerin haricinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Eski Başkan Mustafa Şentop, eski TBMM başkanları için ayrılan locadan Genel Kurul’u takip edecek.

DEVLET BAHÇELİ, 28’İNCİ YASAMA DÖNEMİNİ AÇTI

Meclis’te İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Devlet Bahçeli şu ifadeleri kullandı: Sayın vekiller şimdi gündeme geçiyoruz. Gündemimize göre ant içme töreni yapılacaktır ama önce Meclis başkanı sıfatı ile sizleri selamlamak istiyorum.

TURİZMDE ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ, EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEĞİZ TURİZMDE ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ, EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEĞİZ

Muhterem Cumhurbaşkanım, değerli vekiller. 14 Mayıs seçimi ile tecelli eden TBMM’nin ilk töreninin ant içme töreni öncesi hepinizi selamlıyorum. Büyük Türk milletine şükranlarımı sunuyorum. Yeni dönemin, vekillerimize, siyasi hayatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlk turu 14 Mayıs 2023’te, ikinci turu da 28 Mayıs’ta yapılan seçimde cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı da gönülden kutluyorum.