Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılım gösterdiği LGS 2023 sonuçları, 23 Haziran Cuma günü sabah saatleri itibariyle açıklanmıştı. MEB'den yapılan açıklamaya göre; 2023 Merkezi Sınava katılan 1.030.195 öğrenci her iki oturumundaki tüm sorulara doğru cevap veren 562 kişi Türkiye birinciliğine ortak oldu.

Trabzon’un ve Vakfıkebir İlçesinin gurur kaynağı ise Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden Mehmet Emin Salih, tüm soruları doğru yanıtlayarak Trabzon’un tüm ilçelerinin ve Türkiye birincisi oldu. Vakfıkebir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın beraberinde şube Müdürü Ömer Baştan ve Atatürk Ortaokulu Müdürü Çetin Zaim’le birlikte öğrenciyi evinde ziyaret ederek tam altın ile ödüllendirdiler. Öğrenci Salih’e çeşitli kitaplardan oluşan kitaplarda hediye edildi.

“EĞİTİME YAPTIĞIN YATIRIMIN KARŞILIĞINI ALIYORSUNUZ”

Ziyaret sırasında ilçe genelinde 282 öğrencinin sınava girdiğini belirten Vakfıkebir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın, bu öğrencilerimiz arasında Mehmet Emin Salih 500 tam puan alarak Trabzon’un tüm ilçeleri arasında tam puan alan öğrenci oldu. Yalnızca Ortahisar İlçesi hariç. Salih, okulumuzun, ilçemizin hem de Trabzon’un gururu oldu. Bu başarının altında disiplinli çalışma, öğretmenlerinin verdiği programa uyması ve ailenin de katkısı ve emeği var. Ben bizzat buna şahidim. Öğrenci, öğretmeni ve anne babasının markajında ise başarı kaçınılmazdır. Sosyal medya, arkadaş ilişkileri, spor gibi etkenler işin içine girdimi öğrencinin ilgi alaka ve hedefi kayboluyor. Başarıyı yakalamak istiyorsan hem aile odaklanacak hem de öğrenci hatta okul da odaklanacak. Okulumuzda bu yıl yirmiye yakın öğrencinin Fen Lisesine girmesini bekliyoruz. Henüz tercihler yapılmadı ama Sosyal Bilimler Liseleri ile bu sayı 25-30 civarında olacak. Rakamsal olarak tercihler açıklanmadığı için konuşmak henüz erken.

“SAĞLIK İÇİN HAREKETE GEÇ” “SAĞLIK İÇİN HAREKETE GEÇ”

“BU BAŞARI ORTAK BİR BAŞARIDIR”

Atatürk Ortaokulu, ilçemizin akademik alanda en çalışkan ve hedeflere kilitlenen okulu olduğunun altını çizen Müdür altın, tabi ki okulun coğrafi konumu ve aile, veli yapısı, kadro bütünlüğü de başarıda etkili oluyor. Ayrıca diğer okullarımız da bu başarıya yakın başarı ve gayret gösterdiler. Tüm okullarımız sınav sürecinde birlik ve beraberlik içersinde hareket ettik. Okul müdürümüz Çetin Zaim Bey de okulların sınav sürecinde ortaokulların başkanlığını yaparak başarıda söz sahibi oldu. Sınav sonuçlarını analiz ve değerlendirilmesini bütün okullarımız ile beraber yaptık. Bu sadece bu okulun başarısı değil, tüm okullarımızın ortak başarısıdır. Bu başarı ilçemizdeki idareci ve okul müdürleri, öğretmenler ve velilerin ortak başarısıdır. STK’larında etkisi var. Ayrıca okullarımıza esnafımızın yaptığı katkılarında payı var. Eğitime yaptığın yatırımın karşılığını alıyorsunuz. Belki başarı süreci uzuyor ama sonuçta böylesine başarı geldi mi herkes mutlu oluyor. Başarıda Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanımız, okul idarecileri, öğretmenlerimiz, taşımacılık yapan şoför esnafımız hatta müstahdemlerimizin de hepsinin katkısı var ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu işin mimarları okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve öğretmenlerimizdir. Hepsine teşekkür ediyoruz. Biz sürecin tepe noktasındayız. Daha çok yön ve şekil veren noktadayız. Bu bir kuraldır “savaş cephede kazanılır, savaş süngü ile kazanılır” diye bir deyim var bu da doğru olduğunu gösteriyor. İşin özünde öğretmen var. Bir ekip işidir. Ekipte öne çıkan olduğu gibi arkada kalanda olur.

“EĞİTİMDE EKONOMİK VE SOSYAL ZORLUKLARI DA GÖZ ARDI ETMEMEK LAZIM”

Önümüzdeki yıl hedef bir değil bu sayı çoğaltmak olduğunun altını çizen Müdür Altın, öğrencimiz Mehmet Emin bir yol açtı. Arkadan gelenlere bizlerde yeni hedefler göstereceğiz. Hedefe kilitlenince başarı kaçınılmaz olur. Hedeften sapmadan yola devam etmek lazım. Mehmet Emin özelinde bakarsan bu başarının mimarı başta ailesi ve öğretmenleri, okul müdürü bu başarıyı az ya da çok yakalayabilirsiniz. Veli başarıda olan ilişkiyi, tavrı çocuktan yana değil de okuldan yana kullanırsa uzun süreçte kazanıyor. Velileri bilinçlendirme konusunda da çalışmalarımız var. Toplantılar ve seminerler veriyoruz. Bunun yanında yetersiz kaldığımız anlarda oluyor. Eğitimde ekonomik ve sosyal zorlukları da göz ardı etmemek lazım. Her ne olursa olsun bizler eğitimde bütün imkalarımız seferber ederek eksikliklerimizi tamamlamamız lazım. Eğitim ve öğretimde bir yılı geride bıraktık. Her hangi bir kaza ve bela olmadan, bir aksaklık olmadan seneyi tamamladık ki böyle bir başarı ile de taçlandırmış olduk. Vakfıkebir’in maarif tarihine Mehmet Emin Salih ilk sıraya yazıldı. Bundan sonra gelecekler onun ardından yazılacak. Kendisini kutluyor ve teşekkür ediyoruz dedi.