Sağlık:
DR. KAMİLOĞLU'NDAN COVID-19 UYARISI
Vakfıkebir Büyükliman Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Dr. Zafer Kamiloğlu COVİD- 19 virüsü hakkında uyarılarda bulunarak belirtileri ve korunma yollarını açıkladı.


 
Yeni Koronavirüsün (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs olduğuna dikkat çeken Dr. Kamiloğlu, “Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır. Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur” dedi.
 
HASTALIĞIN BELİRTİLERİ:
Dr. Zafer Kamiloğlu, belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranının bilinemeyeceğine işaret ederek, “En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir” ifadelerine yer verdi.
 
NASIL BULAŞIR?
COVİD- 19’un, hasta bireylerin öksürmeleri, aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması sonucu bulaştığını ifade eden Dr. Zafer Kamiloğlu, “Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağza temas etmek risklidir” şeklinde konuştu.
 
KİMLER DAHA ÇOK RİSK ALTINDA?
COVİD-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu gösterdiğine işaret eden Dr. Kamiloğlu, “Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir. Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir” dedi.
 
KİMLER DAHA ÇOK ETKİLENİYOR?
Hastalıktan en çok etkilenen kişilerin 60 yaş üstü olanlarla ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları bulunanlar; kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, kronik Solunum yolu hastalığı, kanser ve sağlık çalışanlarını olduğuna dikkat çeken Kamiloğlu, çocuklarda hastalığın nadir ve hafif göründüğünü belirterek; şimdiye kadar bu hastalıktan çocuk ölümleri görülmediğini söyledi.
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir” ifadelerini kullandı.
 
HAMİLELER RİSK ALTINDA MI?
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıtların varlığına dikkat çeken Dr. Kamiloğlu, “Bununla birlikte mevcut kanıtlar, COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir.  Ayrıca şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır” dedi
 
COVID- 19 TANISI NASIL KONUR?
Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testlerin ülkemizde mevcut olduğunu işaret eden Dr. Zafer Kamiloğlu, “Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuarlarında yapılmaktadır” dedi.
 
COVID- 19’A YAKALANMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Dr. Zafer Kamiloğlu, Korona virüse yakalanmamak için alınması gereken önlemleri ise kısaca şöyle sıraladı:
“Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir.  Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir: 
Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar; el temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir”.
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner77

KEMENCE İLE HASTANEDEN TABURCU OLDU
Vakfıkebir Devlet Hastanesinde görevli Doktor Korana virüs (Covid-19) tedavisi sonrası hastaneden kemence...

Haberi Oku