Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, uzun süredir esnaflarımızın merakla beklediği sicil kayıt işlemleri sorunu için yaptığımız çalışma sonuçlandı diyerek konu hakkında açıklamada bulundu.

“ESNAFIMIZIN MERAKLA BEKLEDİĞİ SORUN ÇÖZÜLDÜ”

Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadem Sağlam; “Uzun süredir üzerinde hassasiyetle durduğumuz, çalışmalarımızı bu konu üzerinde yoğunlaştırdığımız ve esnaflarımızı rahatlatan sicil sorununu çözüme kavuşturduk. Bir zamanlar sicil kaydının yapılması ve açılması için ayda bir Trabzon’dan ilçemize gelen esnaf sicil kayıt işleri artık ilçemizde yapılıyor. Büyükliman havzasının 5 ilçesine de zaman zaman gelen ve bir gün bize bir gün Beşikdüzü bir gün Çarşıbaşı bir gün Şalpazarı bir gün Tonya ilçelerine geliyorlardı. Artık bu sıkıntılı süreci sonlandırdık. Sicil kayıt işleri için artık esnafımız Trabzon’a gitmeyecek. İşlemler buradan Esnaf odamızdan yapılacak dedi.”

VAKFIKEBİR BELEDİYE MECLİS TOPLANTISININ İLKİ YAPILDI VAKFIKEBİR BELEDİYE MECLİS TOPLANTISININ İLKİ YAPILDI

“ESNAFLARIMIZI SİCİL SIKINTISINDAN KURTARMIŞ OLDUK”

Başkan Kadem Sağlam, “Vakfıkebir Esnaf Odası olarak bu teknoloji döneminde esnaflarımızın bir sicil kaydı için böyle köşe bucak dolaşmaması gerektiğini düşündük. Uzun zamandır Trabzon’daki (TESOB) birliğimizle beraber istişare yapıyoruz. Daha öncede sizlere söylemiştim bu konuda TESOB başkanımız Sayın Metin Kara bu problemi aşacağını söylemişti. Geçen hafta itibariyle artık esnaflarımız sicil kaydını almak için Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odalar birliğindeki sicil birimine gitmelerine gerek kalmadı. Esnaflarımızın kendi bulunduğu ilçedeki odasına müracaat edip odadan kayıt numarası alıp sicil ücretini halk bankasına yatırarak herhangi bir yere gitmeden direk odamıza getiriyorlar. Yani doğal olarak esnaflarımızı sicil sıkıntısından kurtarmış olduk. Esnafımıza hayırlı olsun diyorum. Şunu da önemle belirtmek istiyorum. Sadece yeni kayıt ve terkte birliğe gidip sicil üzerindeki işlemleri kendileri halledecek. Onun dışında sicil kaydı lazım olduğunda artık esnafımızın bir yere gitmesine gerek kalmadı.

“ESNAFIMIZIN BEKLENTİSİ MUTLU SONLA BİTTİ”

Uzun zamandır yaptığımız bu talebimiz sonuçlanmış oldu. Aslında daha önce bunu kabul ettiler. Bu sorun pandemi döneminde de böyle aşıldı. Daha öncede sicil ticaret bakanlığının denetiminde olan bir primdir. Yani her ne kadar odalar bünyesinde olsa bile burayla ilgili şartlar şeffaf değildi. Ticaret bakanlığının yasal yaklaşımı da ıslak imza alınmasından yanaydı. Bizde bu teknoloji çağında esnaflarımızın bu sıkıntıya katlanmamasını söylüyorduk. Nihayetinde sorumluluğu odalara verin. Bu kağıtları odalar teslim etsin. Hem esnafımız sıkıntı çekmesin hem de sorumluluğu onlar alsın. Ticaret sicilini de orada görev yapan arkadaşlarımızın sırtından o sorumluluk kalkmış olsun. Gecikmiş bir durum bu zamana kadar beklememeliydi. Ama nihayetinde beklendi netice itibariyle de sonuçlanmış olması sevindirici. Geçen sene bize bunu yılbaşında halledeceğini söylemişlerdi. Bu konuyla alakalı defalarca dile getirip talepte bulunduk. Bir esnaf buradan Trabzon’a sicil kaydı almaya gidip gelmesi nereden baksan 3-4 saat. O sırada dükkan kapalı olacak. Hem zaman kaybı hemde yazık olurdu. Bugüne nasip oldu. Emeği geçenlere ilçe esnaflarım adına teşekkür ediyorum dedi.”