banner92

banner77

ZOR GÜNLER DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA İLE AŞILIR 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Gazetemizin Yazı İşler Müdürü Ahmet Kamburoğlu ile canlı yayına katılarak sorularını yanıtlayarak gündemi değerlendirdi.

Politika 28.04.2020, 12:49 28.04.2020, 14:49 Ahmet Kamburoğlu
ZOR GÜNLER DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA İLE AŞILIR 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Gazetemizin Yazı İşler Müdürü Ahmet Kamburoğlu ile canlı yayına katılarak sorularını yanıtlayarak gündemi değerlendirdi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Türkiye olarak bütün dünya olarak aslında insanlık olarak sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Allah öncelikle memleketimizin tüm dünyanın ve insanlığın yardımcısı olsun.
HÜKÜMETİN EKSİK YAPTIĞI ŞEYLER VAR
Hükümetin virüsle mücadele anlamında eksik yaptığı şeyler var. Bunun yanında haliyle doğru karar verilmiş ve uygulanmış olan programlarda var. Eksik olan şeyleri söylediğimizde muhalefet yapmış oluyoruz. Ama inanınki bende bu coğrafyanın evladıyım. Bu topraklarda doğdum. Bu topraklarda öleceğim. Biz bu topraklar üzerinde yaşayan her bir insanın mutlu olmasını istiyoruz. Huzur içerisinde kardeşçe yaşamasını istiyoruz. O kadar zor günlerden geçiyoruz ki! Bu zor günleri de dayanışma ile yardımlaşma ile ekmeğimizi bölüşerek hep birlikte aşalım istiyoruz. Lakin bunu yapabilmenin yolu ne iktidarı ve muhalefetiyle hiçbir siyasi parti ayrımı yapmaksızın kenetlenmekten geçiyor. Akıl ortaklığından geçiyor.
BİRBİRİMİZE SAYGI GÖSTERELİM
Birbirine saygı göstererek fikirlerini dinlemekten geçiyor. Bunu yapabilirsek bu zorlu süreçten ben inanıyorum ki hasar almadan ülke olarak, millet olarak rahatlıkla çıkacağız. Bunu yapabilmenin yolu, ülkeyi yönetenlerin yani iktidarın göremedikleri bizim gördüğümüzü görmesini istediğimiz şeyleri onlara hatırlattığımız zaman bundan faydalanmayı denemeleri. Bizler bunları hatırlattığımız ya da söylediğimiz zaman, vay efendim muhalefet söylüyor anlayışı ile hemen karşı çıkmak hemen reddetmek yani toptan reddetme anlayışı var. Bunu doğru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz.  Ülkemizde virüsle mücadele anlamında ilk başta sağlık bakanlığı doğru bir iş yaparak bilim kurulu kurdu. Bunu takdir ediyoruz. Bu doğru bir karardı.
BİLİM KURULUNUN UYARILARI DİKKATE ALINMADI
Fakat daha sonraki bilim kurulunun çalışmaları ve uyarıları dikkate alınmadığı bilgileri ortaya çıktı. Bunu doğru bulmuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı AKP genel başkanının dedikleri uygulanıyor. Oysaki bilim kurulu başkanı başka şeyler söylemişti. Bu sürecin başında sokağa çıkma yasağını dile getirmişti. Geldiğimiz bu süreçte bilim kurulunun ilk başta söylediği bugün uygulanıyor. İşte biz bunları eleştiriyoruz. Bilim kurulun vermiş olduğu kararlar neden baştan beri uygulanmıyor. Bilim kurulu tavsiyelerini, önerilerinin o diğer ülkelerde yaşanan tecrübelerden edindiklerini biz maalesef uygulamadık, uygulamakta eksiklikler yaptık. Onun sonucu olarak da bugün böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Keşke bilim kurulunun tavsiyeleri dikkate alınsaydı da bu doğrultu da çalışmalar yapılsaydı.
ESNAFLAR ZOR DURUMDA
Bunun yanında bir ekonomik paket açıklandı. Bütün dünya bütün ülkeler ve devletler ekonomik paketler açıkladılar. Bir tanesinin de sayın Cumhurbaşkanı açıkladı. Samimiyetle söylüyorum ben farklı bir beklenti içindeydim. Yani şöyle düşünün İçişleri Bakanı bir genelge yayınlıyor. Küçük esnafa dükkanlarınızı kapatacaksınız diyor (berber, kuaför, kahvehaneler vs) evet uyulması gereken bir kural. İnsan sağlığından ve hayatından kıymetli hiçbir şey yok. Devletlerin görevleri insanların sağlığını korumak ve kollamaktır. Toplum içinde yaşayan bireylerinde görevinde devletin talimatlarına uymak ve kendi can güvenliği, sağlığını ve toplumun can güvenliğini sağlığını korumak da dikkatli davranmaktadır. Bundan yola çıkarak küçük esnaf dükkanlarını kapattı. Yaklaşık bir aydan fazla oldu. O saatten bugüne siz ne yapıyorsunuz buralarda günlük para kazanan insanlardınız, evlerinize buradan ekmek götürüyordunuz yanınızda insanlar istihdam ediyordunuz, kiranız, sigortanız, elektriğiniz, suyunuz vardı. Nasıl ödüyorsunuz? Borçlarınız var nasıl ödeyeceksiniz. Evlerinizin ihtiyaçları var, bunları nasıl karşılıyorsunuz diyen soran yok maalesef. Bu devlet babadır. Biz Türk milleti olarak devleti baba kabul ederiz. Babadan da bu zor günlerde destek bekleriz. Bu milletin en doğal hakkıdır. Fakat bu desteğin yeterince millete verilmediği kanaati bizde hakim. Konuştuğumuz insanlardan aldığımız bilgiler bunu gösteriyor. Maalesef ki esnaf arkadaşlarımızın çoğu açıklanan ekonomik yardım paketinden yararlanamıyor. Ayrıca 1000 TL gibi bir para verilecek denildi. Kime verilecek? Nasıl verilecek? Diye bir dünya sıkıntı yaşandı. Yeni yeni insanlar parlarını almaya başladı. Maalesef ki ekonomik destek paketi olarak açıklanan paketteki birçok sözün uygulama karşılığında birçok sıkıntılar yaşandı. Berberler, kuaförler, kahvehanelerin, yanı sıra bu ülkede öğrenci servisi yapan arkadaşlar var. Taksiciler minibüsçüler, otobüsçüler var. Bu esnaflarımıza haliniz nedir diye soran olmadı. Şoför esnafı da çok bükük bir mağduriyet yaşıyor. Bu insanlara da yardımcı olmamız gerekiyor. 
AF YASASINDA EKSİKLİKLER VAR
Af yasası gündeme geldi. Bu ülkenin ileri gelen hukukçuları yaptıkları değerlendirmelerde yasanın çok eksik olduğu kanun yapma tekniğine ve anayasanın özüne aykırı olduğu, eşitlik ilkesine aykırı olduğu yönünde eleştiriler yaptılar. Biz milletvekili seçtikten sonra milletin huzuruna çıkıp bir yemin ettik. Anayasa sadakatten ayrılmayacağımızı hukuku üstün tutacağımızı, herkesin insan hak ve hürriyetlerinden eşitlik ilkesinden yararlanacağına dair yemin etmiştik. Fakat çıkan bu yasanın özü itibari ile ettiğimiz yeminle bağdaşmadığını bütün hukukçuların tespiti olarak bende meclisteki konuşmam da dile getirdim. Ceza evinde düşüncesini açıkladı diye yatan gazeteciler var. Akademisyenler var. Düşüncesini açıkladığı ve fikrini söylediği için cezaevinde olan aydınlar var. Şunun da bilinmesini isterim. Mecliste af yasası görüşmeleri başlarken Cumhuriyet Halk Partisi olarak PKK ve FETÖ örgütü suçlarının affedilmesine kesin karşıyız diye davranışımızı ortaya net koyduk. Eline silah almış devlete kurşun sıkmış devlete ihanet etmiş olanların asla affetmeyeceğimizi açıkladık. Bu konuda duruşumuz da çizgimizde nettir.
CHP OLARAK RED OYU VERDİK
Bakın çevremizde birçok esnaf arkadaşımız var. Dürüstçe devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmiş ama bir sebepten dolayı çeki yazılmış. Bundan dolayı bu esnaf hapisteyken, çekini senedini nasıl ödesin. Eğer bir af çıkıyorsa o esnaf kardeşlerimiz de bu aftan yararlandırılsın. Maalesef bu insanlar bu aftan yararlanamadılar. Kabul etmek mümkün değil. Dürüstçe ticaret yapmış ama bir aksilikle bir sıkıntı yaşamış, çeki yazılmış yüzlerce esnaf var.  Çocuk mahkûmlar, gebe kadınlar var. Bu af yasasın da inanılmaz haksızlıklar var. Onun için biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak meclis çatısı altında güçlü bir şekilde itirazımızı dile getirdik, görevimizi yerine getirmeye çalıştık.  Fakat meclis tüzük gereği AKP ve MHP oylarıyla yasa kabul edildi. CHP olarak bu yasa önerisinde ret oyu verdik. Yasayı şimdi hukukçu arkadaşlarımız hazırladıkları anayasa mahkemesi süresince başlatıyoruz. CHP olarak yasadaki eksiklerin giderilmesi ve yasadan yararlanmasını düşündüğümüz o mağduriyet yaşayan çeki yazılan esnafların yararlanabilmesi için haksızlığa uğrayan insanların eşitlik ilkesine aykırı şekilde aftan yararlanamayan insanların yararlanması için anayasa mahkemesine getireceğiz.
AKP ve MHP’LİLER SÖZLERİNİ TUTMADI
EYT konusunda çok büyük haksızlıklar var. 5510 sayılı sosyal güvenlik kanunuyla birlikte diyorsun ki; senin yaşın dolmadı, şu kadar daha çalışacaksın, bu bir haksızlıktır. Kazanılan hak iptal edilmez. Toplumda bu konuda çok sayıda mağduriyet yaşayan insan var. Günü dolmuş emekli olamıyor. Çalışmak için işe müracaat ediyor. Yaşlısın deyip işe alınmıyorlar. Maalesef bu insanlar arada derede kalmış insanlar. Bugün EYT mağdurları bu toplumun en büyük mağduriyetini yaşayan en büyük haksızlığa uğrayan kesimini oluşturuyorlar. Biz CHP olarak bu haksızlığın düzeltilmesi adına çaba harcıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, AKP kurmayları, MHP de siyaset yapan insanların her biri seçim döneminde bu insanlara söz verdiler. Ama maalesef seçim bitti, sözler unutuldu. Biz sıklıkla bu konuyu meclis gündemine getiriyoruz. Bu haksızlığı da çözme derdi içerisindeyiz. İnşallah bu virüs konusundan sonra bu emeklilikte yaşa takılanlar konusu gündeme gelir ve çözüme kavuşmuş olur.
Bizlere öncelikle bu güzel fırsatı verip halkımızla buluşturduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. En kısa zamanda bu illetten kurtulup tekrar eski günlerdeki gibi kucaklaşıp oturup birlikte dertleşip çay içip sohbet edeceğim günlere Allah bizleri kavuştursun diyorum. Tüm hem şehirlerime saygılar sunuyorum” dedi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2
banner94
14
parçalı az bulutlu