TÜRKİYE’NİN EN HIZLISI TRABZON İL BİRİNCİSİ OLDU TÜRKİYE’NİN EN HIZLISI TRABZON İL BİRİNCİSİ OLDU

Vakfıkebir Fen Lisesi pansiyonu konferans salonunda düzenlenen program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Özel Eğitim Meslek Okulu Adem Saraç yaptı.

ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN ÖZEL PROGRAM!

Bir toplumun gelişmesi, her bir bireyi eğitim sürecine dâhil etmekle başladığını belirten Müdür Saraç konuşmasında;  Her bir ferdin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan özel gereksinimli bireylerin yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır. Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek, onları topluma kazandırmak, hayat standartlarını yükseltmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla, Birleşmiş Milletlere üye ülkeler ile birlikte 10-16 Mayıs tarihlerini Engelliler Haftası olarak belirlenmiştir. Bu hafta farkındalık oluşturmak adına özel gereksinimli bireylerimize yönelik olumlu tutum ve davranışlar sergilenmesinin önemine dikkat çekilmektedir. Ayrıca özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşamda hoşgörü ile karşılanan, seven, sevilen, üreten insanlar olarak var olabilmelerine destek olunması da amaçlanmaktadır.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREY VE AİLESİ İLE EMPATİ KURMAK ÖNEMLİ

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması adına hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Özel gereksinimli olmak bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde de bizlere birtakım sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumlulukların belki de en önemlisi özel gereksinimli birey ve ailesi ile empati kurmaktır. Ülkemizde özel gereksinimli bireylerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel ve mesleki açıdan gelişimlerini sağlayarak hayatın her alanına etkin katılımları için çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim gördüğü okullardan birisi de Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okullarıdır. Bu amaç doğrultusunda okulumuz bünyesinde bulunan 5 Mesleki atölye ve özel eğitim sınıfları ile bireylere mesleki eğitimin yanı sıra akademik becerilerin kazandırılması da hedeflenmektedir. Hep birlikte çok daha güzel olduğumuzu biliyoruz ve bunun için her gün çalışıyoruz. Her insanın içinde bir cevher olduğunu bize en iyi özel gereksinimli öğrencilerimiz göstermiştir. Bu cevheri açığa çıkarmak da “ Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyen Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün hitap ettiği öğretmenlerimize düşmektedir. Özel eğitim için emek harcayan çalışma arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize ve diğer paydaşlarımıza teşekkür ediyor; sadece eğitime erişim konusunda değil, yaşamın tüm alanlarında engelsiz bir dünya temenni ediyorum dedi.

AY-YILDIZ GÖSTERİSİYLE PROGRAM SONA ERDİ

Program sırasıyla Özel gereksinimli bireylerin ailelerini temsilen öğrenci velilerinden Ülkü Kaya yaptı. Okulu tanıtım videosu beraberce seyredildi. Öğrenciler tarafından şiirler okundu, Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı Ront gösterisi, Atatürk İlkokulu öğrencilerinin müzik gösterisi, Hacivat- Karagöz orta oyunu gösterisi, step gösterisi, baba-kız dans gösterisi, zorbalık skeci, dans gösterisi, öğretmen ve öğrencilerin birlikte hazırladığı işaret dili sunumuyla şarkı gösterisi ve ritim gösterisinin ardından final olarak öğrencilerin hazırladığı AY-YILDIZ gösterisiyle sona erdi.