SAĞLIK TURİZMİ PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GÜMÜŞHANE’DE YAPILDI SAĞLIK TURİZMİ PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GÜMÜŞHANE’DE YAPILDI

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde 5 kişinin hayatını kaybettiği 36 kişinin yaralandığı kazanın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kazanın hız yüzünden yaşandığı ve otobüsün mahalle halkının talebi sonucu eski aracın seferden kaldırıldığı ve yenisinin sefere konulduğu ortaya çıktı. Kazaya neden olan otobüs sürücüsü A.B.'nin (34) uzun yıllar uzun yol otobüs şoförlüğü yaptıktan sonra Trabzon Büyükşehir Belediyesinde işe girdiği belirlendi. Trafik raporlarına göre otobüs sürücüsünün hız sınırını aştığı ve imdat frenini çekmediği tespit edildiği ileri sürüldü. 61 KA 737 plakalı otobüs sürücüsünün 300'üncü seferini attığı sırada kazanın yaşandığı belirlendi.

ŞOFÖR KAZAYI ANLATTI

Hastanede tedavisi tamamlanan otobüs şoförü A.B. ifadesi alındıktan sonra adliyeye sevk edildi. Akçaabat Akpınar nüfusuna kayıtlı olan 2 çocuk babası A.B. ifadesinde aracın freninin tutmadığını belirterek, "30 km hızla giderken fren tutmadı, yokuş aşağıya gittiğim içinde hızım 40 km oldu. Direksiyona sarıldım, paniklediğim için imdat frenini çekmedim. Otobüste yolcu olduğu için araç hızlandı. Çok üzgünüm" dedi. Kaza tespit tutanağında ki hızının yüksek olduğunu belirten jandarma raporunu kabul etmediğini ifade eden A.B. belediyede ki araçların eski olduğunu söyledi. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi sulh ceza hekimliğine sevk edilen A.B. taksirli ölüme ve yararlanmaya neden olmak suçundan tutuklandı. Bu arada otobüsün iki ay önce muayeneden geçtiği ve frenlerinin sağlam olduğu ileri sürüldü.