Vakfıkebir İlçe Müftülüğü'nün, ilçedeki okullara yönelik etkinlik ve faaliyetleri devam ediyor.

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunca, Cumhuriyet Ortaokulu Öğrencileriyle "Çocuk Cami Buluşması" etkinliği gerçekleştirildi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle işbirliği halinde, ilçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile lise öğrencilerine yönelik başta "Çocuk Cami Buluşması","Sabah Namazı Buluşması" ve "Cuma Namazı Buluşması", "Gencim Maneviyatım Temel Dayanağım" projesi kapsamında da lise düzeyindeki okullara konferanslar olmak üzere çeşitli faaliyetler yürüten ilçe müftülüğü, müftülük bünyesinde hizmet veren Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun organizasyonu ile "Çocuk Cami Buluşması" etkinliği gerçekleştirdi.
Merkez Ensar Camii'nde, Cumhuriyet Ortaokulu 5/C sınıfı öğrencileriyle gerçekleştirilen etkinliğe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nihal Yıldız refakatinde gelen öğrenciler, camide İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Murakıp Ömer Çınar, ilçe vaizleri Ekrem Akbaş, Hatice Semiz ve camide görevli Müezzin Kayyım Muhammet Başkan tarafından karşılandılar.
Cami içerisindeki etkinlik, Murakıp Ömer Çınar'ın Kur'an-ı Kerim tilâveti ile başladı. Ardından İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, öğrencilere kendini ve programa katılan müftülük personelini tanıttı. İlçe müftülüğünün ve din görevlilerin görevleriyle ilgili bilgiler de paylaşan Müftü Köksal daha sonra tek tek öğrencilerle tanıştı. Öğrencilere, camilerin dini ve sosyal hayatımızdaki yeri ve önemi ile ilgili bilgiler veren İlçe Müftüsü Köksal, öğrencilere seviyelerine uygun sorular yöneltti ve tüm sorulara doğru cevaplar veren öğrencilere teşekkür ve dua etti. Daha sonra caminin müezzini Muhammet Başkan ise öğrencilere, caminin mihrap, minber, kürsü ve müezzin mahfili gibi ana bölümleri ve işlevleri ile genel olarak camilerin diğer kısımları ve özellikleri ile ilgili bilgiler paylaştı. Öğrencilerin cevaplarını merak ettikleri sorularının da cevaplandırılmasının ardından bir süre caminin bölümlerini gezerek hatıra fotoğrafı çektiren öğrencilere etkinlik sonrası pide ve ayran ikram edildi.
Müftü Köksal: "Çocuklarımızın, cami merkezli programlarla, toplumumuzda insanî ve ahlakî değerlerin yaşanmasına ve manevi kalkınmaya önemli katkılar sağlayacaklarına inanıyoruz.
İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun, ilçedeki okullara yönelik yürüttüğü etkinlik ve faaliyetleriyle ilgili bilgilendirmede bulunan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal; "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve okullarımızın idareci ve öğretmenleriyle işbirliği halinde; öğrencilerimize yönelik "Çocuk Cami Buluşması", "Sabah Namazı Buluşması" ve "Cuma Namazı Buluşması" gibi etkinliklerin yanı sıra lise düzeyindeki okullarımızda da "Gencim Maneviyatım Temel Dayanağım" projesi kapsamında konferanslar olmak üzere çeşitli faaliyetler yürütmeyi planladık. Müftülüğümüz bünyesinde hizmet veren Aile ve Dini Rehberlik Bürosunda görevli arkadaşlarımız bu programları istişare esasında planlayıp icra ediyorlar. Bizler de takip ediyoruz. Bu programlarla çocuklarımız, İslâm Dini’nin ibadet yeri camiyi yakinen tanıma fırsatı bulmuş oluyorlar. Değerler eğitiminde mühim yeri bulunan camilerin, ibadet içtenliğinin somutlaştığı, namazın birlikte cemaat halinde bir bedenin uzuvları gibi birbirine kenetlenerek yerine getirildiği yer olduğunu dokunarak ve severek öğrenmelerinin hazzını ve mutluluğunu içselleştirmelerini amaçlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda uygulanan bu tür programlar sayesinde çocuklarımızın son derece mutlu ve neşeli oldukları görüldü. Onların, cami merkezli programlarla, toplumumuzda  insanî ve ahlakî değerlerin yaşanmasına ve manevi kalkınmaya önemli katkılar sağlayacaklarına inanıyoruz. Programların her bir ayrıntısını önemsiyoruz. Zira bu çocuklar bizim geleceğimiz. Fert olarak her türlü hassasiyeti hak etmekle birlikte geleceğin inşasında asıl mimar onlar. Bilgi ve görgünün bilince, davranışa ve farkındalığa dönüşmesi adına çocuklarımızın değerler eğitiminde her şeyi itina ile takip etmemiz gerekir. Bir vesile ile tüm öğrencilerimizin eğitim-öğretimleriyle ilgilenen hocalarına, etkinliklerin planlanmasında ve gerçekleşmesinde emeği olan başta ilçe vaizlerimiz Hatice Semiz ve Ekrem Akbaş hocamıza, Kur’an Kursu öğreticilerimize ve camilerimizde görev yapan din gönüllüsü arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, ağlık-afiyet diliyorum." dedi.