Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Topaloğlu, Vakfıkebir esnaflarımız için kullandıracağımız kredi limitlerinde herhangi bir düşüş söz konusu değildir diyerek kredi limitleri hakkında değerlendirmede bulundu.

“KREDİ LİMİTLERİMİZDE HERHANGİ BİR DÜŞÜŞ YOK!”

VAKFIKEBİR'DE KURBAN BAYRAMI VAKFIKEBİR'DE KURBAN BAYRAMI

Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Topaloğlu, “Bugün itibariyle faiz oranlarında ve kredi limitlerinde herhangi bir artış ya da düşüş söz konusu değil. Bu konu hakkında bizlere ulaşmış bir talimatta yok. Fakat böyle olmasına rağmen esnaf arkadaşlarımız aldıkları bazı duyumlar üzerini bizleri arayarak konu hakkında bilgi soruyorlar. Piyasada Dolar ve Euro’nun artması sonrası esnaf arkadaşlarımızda tedirgin oluyor ve faiz oranlarının yükseleceği veya kredi limitlerinin düşeceği gibi asılsız iddialar sonrası panik halinde bizleri arıyorlar. Bu faiz oranları ile ilgili piyasada dolaşan asılsız haberlere hiçbir esnafımız itibar etmesin. Maalesef piyasada asılsız çok fazla bilgi kirliliği var. Çevre ilçe esnaflarımızın yanı sıra özellikle Vakfıkebir’deki esnaflarımız telefonla arayarak krediler durduruldu mu? Limitler düşürüldü mü? Gibi sorular bu aralar bizlere sıkça sorulmaya başladı. Vakfıkebir Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak bizim limitlerimizde herhangi bir düşürülme yapılmadı. Biz Vakfıkebir olarak 5 yüz bin lira vermeye devam ediyoruz ve Esnaflarımızın müracaatlarını alıyoruz. Kriterleri tutan esnaflarımıza 500 bin lira vermeye devam ediyoruz. Bu anlamda bir sıkıntımız yok. Fakat diğer ilçelerde değişiklik yaşanıyor olabilir. O konuda yorum yapmamız yanlış olur. Çünkü diğer ilçe kooperatiflerinde yaşanan gelişmeler bizleri bağlamıyor. Biz kendimizden sorumluyuz. Biz şuanda bile esnaflarımızın dosyalarını alıp bankaya gönderiyoruz. Bankada günlük kullanım olarak 500 bin lira kullandırılıyor. Devletimizde ekonomik anlamda yeni uygulamalar içerisinde, fakat bizlerde kredi kullandırılması anlamında hiçbir değişiklik yok. Esnaflarımız rahat olsun kredi limitlerimizde hiçbir düşüş yok. Faiz oranlarında da her hangi bir değişiklik olmadı. Şu anda Vakfıkebir için hiçbir değişiklik olabileceğini düşünmüyorum. Kooperatif olarak hiçbir sıkıntımız yok dedi.”  

“ESNAFLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başkan Hasan Topaloğlu, “Özellikle şunun altını çizmek istiyorum. Vakfıkebir İlçe Esnaflarımız çektikleri kredilerinin ödemelerini zamanında yatırdıkları için limit düşürme sıkıntısı bizde şu ana kadar çıkmadı. Bundan dolayı da ilçe esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Bizleri şuana kadar mahcup etmediler. Esnaflarımızın zamanında yaptıkları ödemelerden dolayı Vakfıkebir Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak kredi notumuzda çok yüksek. O yüzden 500 bin lira verebiliyoruz. İşte bu yüksek seviyede tutulması o kredi notuna bağlıdır. Bazen esnaflarımız kredilerini ödemede aksaklık yaşadıkları zaman onlara şunu söylüyorum. Sizin aksaklıktan dolayı ödediğiniz faiz’in bizim için bir anlamı yok. Önemli olan Vakfıkebir Esnaf Kefalet Kooperatifinin kredi notunun düşmemesidir. Bizim sıkıntımız kredi notunda düşüş yaşanmamasıdır. Eğer kredi notumuz düşerse 500 bin lira gibi yüksek bir meblağ veremeyiz. Vereceğimiz kredi limiti de düşer. İşte bu nokta da esnaflarımızdan ricam, ödemelerini zamanında yapmalarıdır. Çünkü hem bizim kredi notumuz düşmez hemde zamanında ödeme yapıldığı için esnafımızda bir başka kredi ihtiyacında rahat kredi alabilirler. Bunun anlamı karşılıklı mahcup olmamaktır. Bizimde sorumlu olduğumuz üst makamlara karşı mahcup olmamamız önemli bir noktadır dedi.”