“TEDBİRLERİ HEP BERABER ALMALIYIZ”

Beşikdüzülü fındık üreticilerinin yüzde bir katılım gösterdiği toplantıda ilk konuşmayı yapan Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Erkan yaptı. Başkan Erkan konuşmasında, “Fındık hem bizim için, hem devletimiz için önemli bir ürün. Beşikdüzü’nde fındık üretimi bir hayli fazla. Fındığa en büyük zararı veren bu kokarca ile olan mücadelemiz devam edecek. Salınacak böceklerle, kimyasal veya biyolojik mücadelelerle inşallah bundan da hayırlısıyla kurtarmış olacağız. Çünkü bu yüzde otuzun üzerinde bir zarar veriyor. İnşallah bu böceğe karşı tedbirleri hep beraber alırsak, hem ürünüz kaliteli olur, hem çok daha fazla ürün elde etmiş oluruz” dedi.

“KOKARCA BÜTÜN ÜRÜNLERE ZARAR VERMEKTE”

VAKFIKEBİR FEN LİSESİ 5. MEZUNLARINI GURURLA UĞURLADI VAKFIKEBİR FEN LİSESİ 5. MEZUNLARINI GURURLA UĞURLADI

Beşikdüzü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yayla da konuşmasında, “Ülkemizde ve bölgemizde son yıllarda başgöstermiş olan kahverengi kokarca, sadece fındığa değil yetiştirdiğimiz bütün ürünlerimize zarar vermektedir. Bununla ilgili ilçemizde ve ilimizde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bütün teşkilatlarımızla birlikte organize halinde bu çalışmaları yürütmekteyiz. Bütün okullarımızda yaklaşık bir yıldan beri bütün sınıflarımızda eğitim çalışmaları yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca mahallelerimizde kahvehanelerde, camilerde bu kokarcayla ilgili mücadele yöntemlerini anlatıyoruz Özellikle fındık konusunda tarım teşkilatlarımız, bütün örgütler bir araya gelerek bu konuda bu şekilde çalışmalar yapmalarının çok yararlı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“KOKARCA POPİLASYONU İLÇEMİZDE BİRAZ DÜŞTÜ”

Beşikdüzü Tarım Müdürlüğü elemanlarından Ziraat Mühendisi  Mustafa Yılmaz da konuşmasında fındıktaki kokarca ilgili tanıtıcı bir konuşma yaptı. Yılmaz konuşmasında, “2018 yılından beri kokarca ile ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ağustos 2023 yılından itibaren kokarca popülasyonunu ilçemizde yüksek görmeye başladık. İlk etapta görüldüğü yerde yok edilmesi için çiftçi düzeyinde, okullarımızda görüldüğü yerde öldürülmesi noktasında eğitim çalışmaları yaptık. 2024 yılında araziye çıktığımızda fındık bahçelerinde yaptığımız araştırmada kokarcanın yok denecek kadar azaldığını gördük. Burada da çiftlerimizin yaptığı mücadele sonucu bu duruma geldiğine inanıyoruz. Ancak tehlike geçmiş değil. Ara vermeden mücadeleye devam etmemiz gerekir” dedi.    <Ahmet SARAÇ