VAKFIKEBİR BELEDİYE MECLİS TOPLANTISININ İLKİ YAPILDI VAKFIKEBİR BELEDİYE MECLİS TOPLANTISININ İLKİ YAPILDI

Bölgemizde sahil kesiminde 13 Ağustos 2022 tarihinde başlayan fındık hasadı devam ediyor. Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ilçemizde fındık hasadı yapan üreticilere ziyaret düzenleyerek hasatlarının bereketli olmasını diledi. Soğuksu Mahallesinde Fındık Araştırma Enstitüsü ve Vakfıkebir Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile yürütülmekte olan projeli bahçeler gezilerek ilgililerden bilgi alındı. Ziyarete Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan’ın yanı sıra Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remziye Kuleyin, Ziraat mühendisi Osman Sağlam, Fiskobirlik Müdürü İlhan Altıntaş ve Soğuksu Mahalle Muhtarı Ali Aydın katıldılar. Kaymakam Uzan, Yeni dikim sistemlerinden sıraya dikim ve yeni çeşitlerin çalışıldığı bahçe hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Bölgemizde üreticilerle birlikte fındık hasadı yapan Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan’ın bahçe ziyareti üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

“TÜM ÜRETİCİLERİMİZE KAZASIZ, BELASIZ VE BEREKETLİ BİR HASAT MEVSİMİ DİLİYORUZ”

2022 yılı fındık hasat döneminin tüm üreticilere hayırlı olması dileğinde bulunan Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan, “Dünyada fındık üretiminde ülke olarak birinci sıradayız. Ülkemizde ise Doğu Karadeniz olarak ilk sıradayız. Fındık hasat mevsimi resmi olarak 13 Ağustos itibariyle başladı” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iki hafta önce Ordu ilini ziyaret ettiğini ve fındık alım fiyatını 54 lira olarak açıkladığını hatırlatan Kaymakam Uzan, açıklanan fındık fiyatının çiftçilerimiz ve yöre halkımız tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Fındıkta verimi ve kaliteyi artırma çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığını ve bu sezon yüksek oranda rekolte beklendiğini vurgulayan Kaymakam Uzan, ”Kış mevsiminin kar yağışlı geçmesi, bunun yanında pandemi süreciyle birlikte çiftçilerimizin bahçelerinde bulunarak bakımlarını yapmaları, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz ve Ziraat Odamız personellerinin örnek bahçe oluşturarak bakımını yapması, gübrelemesi, bu şekilde bahçe ve fındığa emek verilmesi karşısında fındık bahçelerinin de karşılığını verdiğini görüyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz örnek bahçede bunu çok güzel bir şekilde görüyoruz” diye konuştu.

Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan, konuşmasında fındıkta kalite ve randımanın iyi olması için komisyonca belirlenen tarihlerde fındık hasadının yapılmasının çok önemli olduğunun da altını çizdi. Kaymakam Uzan, “İlçemizde fındık olmazsa olmazlarımızdandır. Fındık hayatın kendisi, hayatın gerçeğidir. İster yurt dışı, ister yurt içi, ister bürokrat, ister iş insanı, ister akademisyen olsun fındıkla bağı olan herkes bu mevsimde hem sıla-i rahim, hem de fındık toplamak için memleketine geliyorlar” şeklinde konuştu. Kaymakam Uzan, “Tüm üreticilerimize kazasız, belasız ve bereketli bir hasat mevsimi dileğinde bulundu.