Son dönemde limon fiyatlarında yaşanan artış yayınlanan raporlara yansıdı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Haziran'da markette fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 65,7 ile limon olduğunu belirtti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) da yayınladığı Haziran raporunda, İstanbul'da en fazla limonun fiyatının artığını ortaya koydu. TZOB'nin verisine göre, Haziran'da kilosu 15 lira olarak üreticiden çıkan limon halde 43,10 liraya, pazarda 43,50 liraya ve markette ise 47,79 liraya yükseldi. Böylece limon üreticiden markete gelene kadar yüzde 218,58 oranında zamlanmış oldu. Mersin, limon üretiminin ağırlıklı olarak yapıldığı bir il olarak öne çıkıyor. Mersin'de, Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri tarafından fiyatlardaki fahiş artış nedeniyle denetimler başlatıldı. Bu kapsamda, kent merkezi ve ilçelerdeki soğuk hava depolarında denetim gerçekleştirildi.

ERDEMLİ İLÇESİNDEKİ İKİ DEPODA İNCELEME YAPILDI.

"SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİNİ ÖNEMSİYORUZ" "SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİNİ ÖNEMSİYORUZ"

Mersin'de ekiplerinin yürüttüğü denetimlerde, iki depoda Hal Kayıt Sistemi'ne (HKS) bildirilmeyen 380 ton limon tespit edildi.

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Piyasa Gözetimi ve Denetimi Şube Müdürlüğü ekiplerinin de görev aldığı denetimlerde, ürün sahibi 3 kişi hakkında tutanak tutuldu. Ekiplerin, limon fiyatlarındaki artışa yönelik denetimleri devam ediyor.