Vakfıkebir Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kadına yönelik şiddetle mücadele 4.Ulusal eylem planı kapsamında Şalpazarı İlçe merkezinde bulunan Kabasakal mahalle muhtarına ait ‘’Abaluğun’’ kıraathanesindeki katılımcılara sunumda bulundular. Günümüzün en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olan aile içi ve kadına yönelik şiddet; kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar veya ıstırapla sonuçlanan ya da sonuçlanması muhtemel bir ayrımcılık biçimi olarak ülkelerin öncelikli çözmesi gereken sorunlardandır. Kadına yönelik şiddet; kadınların onuruna, bedensel ve ruhsal bütünlüğüne ailelere, toplumlara ve gelecek nesillere ciddi anlamda zarar veren bir olgudur.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HEP BİRLİKTE “SIFIR TOLERANS’’ DİYORUZ

Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral yaptığı açıklamada; “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı kapsamında Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi olarak kamu kurumlarındaki personele, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun tamına yönelik köylerde, halk eğitim kurslarında, okul veli toplantılarında ve kıraathanelerde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele de farkındalık kazandırmak amacıyla seminerler vermekte ve bilgilendirme çalışmaları yapmaktayız. Ancak 2021-2025 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı’nı kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının, sosyal tarafların, üniversitelerin, medyanın ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile akademisyenlerin katkı ve katılımları desteklenmesi gereken kurumlar arası bir süreçtir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesinin çok önemli olduğunu belirtti. Bu minvalde toplumun farkındalık düzeyini artırmak amacıyla daha geniş kitlelere ulaşılması hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışmalarla farklı bir bakış açısı kazandırılmak amaçlanmaktadır. Şiddet bir İnsanlık suçudur. Kadına karşı şiddet İnsan hakları ihlalidir. Bizim kadim medeniyetimizde her zaman kadınlarımız ve çocuklarımızın hakları önemsenmiştir. Kadına Yönelik Şiddete hep birlikte “Sıfır Tolerans’’ diyoruz. Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral bu kapsamda ki etkinlikler dâhilinde bugün; Şalpazarı ilçemizde bir etkinlik düzenlemekteyiz. Çalışmalarımda bizlere destek olan başta Sayın Kaymakamı Semih Memiş, Belediye Başkanı Refik Kurukız, İl Müdürü Hüseyin Mollaoğlu daire amirlerine, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim dedi.”

“BAŞKAN GENÇ ŞAMPİYONLARI AĞIRLADI” “BAŞKAN GENÇ ŞAMPİYONLARI AĞIRLADI”

“ŞİDDETİ HAYATIMIZDAN TAMAMEN ÇIKARALIM”

Şalpazarı İlçe Kaymakamı Memiş Şiddeti hayatımızdan tamamen çıkaralım; İlçe Kaymakamı Semih Memiş şiddet konusunda Şalpazarı için kötü değil de iyi diyebilirim. Bu anlamda şiddetin tamamen hayatımızdan çıkması için de her türlü fedakârlığı göstermeliyiz. Buradan Kadınlarımızın, erkelerimizin ve çocuklarımızın her zaman yanında olduğumuzu bilmelidir dedi.

“KADINA ŞİDDETE HAYIR”

Şalpazarı İlçe Belediye Başkanı Kurukız Konuşması; Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız Kadına şiddete hayır temalı konuşma için Şalpazarı İlçe merkezinde bulunan işletmeciliğini Kabasakal mahalle muhtarı Mustafa Kayar tarafından işletilen Abaluğun kıraathanesinde Vakfıkebir Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılan konuşmaya şunları ekledi. Bizler Trabzon’un batı bölgesi olarak 5 ilçede 3 vaka ile en az şiddet görüldüğü bir ilçeyiz. Umarım bunu da azaltarak hiç yaşanmayan bir ilçe konumuna geliriz dedi. Haber; Sadık Aydın