TÜRKİYE’NİN EN HIZLISI TRABZON İL BİRİNCİSİ OLDU TÜRKİYE’NİN EN HIZLISI TRABZON İL BİRİNCİSİ OLDU

Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü “Kadına Yönelik Şiddetle” mücadelede faklı çalışmalarla bölgede iz bırakıyor. Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün farklı çalışmaları kapsamında farkındalık oluşturmak adına Vakfıkebir ilçesinde daha çok erkeklerin bulunduğu mekanlarda etkinlikler düzenliyor. Farklı etkinlikler düzenleyerek toplum bilincini artırmaya yönelik düzenlenen etkinlik kapsamında ilçe esnaflarından Yavuz Uçar’a ait Dost Kıraathanesinde “Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet” ile ilgili farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkan Vekili Aydın Çalış, İl Müdür Yardımcısı Aytekin Ezber, İlçe Jandarma Komutanı Mert Oğuztarhan, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Mükrem Ilgıt Aksu, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Remziye Kuleyin, Nüfus Müdürü Gülizar Ocak, İşkur Hizmet Merkezi Müdürü Halime Bayraktar, İlçe Seçim Müdürü Enes Yavuz, Yurt Kur Müdürü Ömer Gül, Esnaf Odası Başkanı Kadem Sağlam, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Topaloğlu, Şoförler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu, Sosyal Hizmet Merkezi personeli ve vatandaşlar katıldı.

Kadina Karşi Şi̇ddet İnsan Haklari İhlali̇di̇r (3)Kadina Karşi Şi̇ddet İnsan Haklari İhlali̇di̇r (1)

“TÜM KESİMLERİNİN ORTAK VE KARARLI MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral yaptığı açıklamada; “Günümüzün en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olan aile içi ve kadına yönelik şiddet; kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar veya ıstırapla sonuçlanan ya da sonuçlanması muhtemel bir ayrımcılık biçimi olarak ülkelerin öncelikli çözmesi gereken sorunlardandır. Kadına yönelik şiddet; kadınların onuruna, bedensel ve ruhsal bütünlüğüne ailelere, toplumlara ve gelecek nesillere ciddi anlamda zarar veren bir olgudur. Bu şuurla Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele IV. Ulusal Eylem Planı kapsamında Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi olarak kamu kurumlarındaki personele, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun tamına yönelik köylerde, halk eğitim kurslarında, okul veli toplantılarında ve kıraathanelerde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele de farkındalık kazandırmak amacıyla seminerler vermekte ve bilgilendirme çalışmaları yapmaktayız. Ancak 2021-2025 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele IV. Ulusal Eylem Planı’nı kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının, sosyal tarafların, üniversitelerin, medyanın ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile akademisyenlerin katkı ve katılımları desteklenmesi gereken kurumlar arası bir süreçtir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesinin çok önemli olduğunu belirtti.

“ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR”

Müdür Saral, “Bu minvalde toplumun farkındalık düzeyini artırmak amacıyla daha geniş kitlelere ulaşılması hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışmalarla farklı bir bakış açısı kazandırılmak amaçlanmaktadır. Şiddet bir İNSANLIK suçudur. Kadına karşı şiddet İNSAN HAKLARI ihlalidir. Bizim kadim medeniyetimizde her zaman kadınlarımız ve çocuklarımızın hakları önemsenmiştir. Kadına Yönelik Şiddete hep birlikte “SIFIR DOLERANS” diyoruz.”

BİZLERE DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral, “bu kapsamda ki etkinlikler dâhilinde bugün; Vakfıkebir Kemaliye Mahallesi Dostluk Kıraathanesinde masa örtülerinin serilmesi etkinliği yaparak; hizmet alanımızdaki Beşikdüzü, Tonya, Şalpazarı ve Çarşıbaşı İlçelerimizde de aynı çalışmalara bir plan dahilinde devam edilecektir. Çalışmalarımda bizlere destek olan başta Sayın Kaymakamım Dr. Hacı Arslan Uzan’a,  Belediye Başkanım Sayın Fuat Koçal’a, İl Müdürüm Hüseyin Mollaoğlu’na, proje paydaşlarım İlçe Nüfus Müdürüm Gülüzar Ocak ve İŞ-KUR Hizmet Merkezi Müdürüm Halime Bayraktar’a, projeyi uygulamada bizlere destek olan Feyzoğlu İnşaat Turizm Ticaret Limitet Şirketi sahibi Ahmet Sevinç’e, KEBİR SÜT Ailesine, Hüseyin İskenderoğlu’na, Hakkı Birinci’ye, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütü temsilcilerine teşekkür ederim dedi.”