DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral yaptığı açıklamada; “Sosyal Hizmet Merkezimiz bünyesinde oluşturulan "Şiddetle Mücadele İrtibat Noktamızla" şiddetle mücadelede kalıcı ve etkin bir başarının elde edilmesi için çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir dedi.  Müdürü Saral, Emniyet Genel Müdürlüğü uygulaması olan “KADES” ile ilgi yapılan çalışmalar ve uygulama hakkında açıklamalarda bulundu. Kurum da görevli personel KADES ile ilgili bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdi.

“KADIN ACİL DESTEK UYGULAMASI (KADES)”

Müdür Yaşar Saral; “Akıllı telefon kullanıcısı kadınların IOS ve Android marketlerden indirebileceği “Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES)”; aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının mağduru kadınların acil durumlarda tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşımlarını sağlamaktadır. Ardından olay yerine en yakın devriye ekipleri sevk edilmektedir. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar dedi.”

“KAYIT, İHBAR VE MÜDAHALE AŞAMALARI”

*KAYIT AŞAMASI, Akıllı telefonlar üzerinden IOS ve Android marketlerden ‘’Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) indirilir. Ad ve Soyadı, T.C. Kimlik No, Doğum Yılı, Telefon Numarası bilgileri ile uygulamaya giriş yapılır. ‘’Kullanıcı Sözleşmesi’’ okunup kabul edildikten sonra sisteme kayıt olunur. Uygulamayı yükleyenin kadın olduğu MERNİS Veri Tabanındaki nüfus bilgilerinden teyit edildikten sonra telefonuna ‘’SMS doğrulama kodu’’ gönderilir. SMS olarak gönderilen doğrulama kodu girdikten sonra uygulama aktif hale gelir.

*İHBAR AŞAMASI, Acil durum ile karşı karşıya kalındığında konum bilgisi açıldıktan sonra uygulama ekranında bulunan ‘’KADES KADIN DESTEK’’ butonuna dokunularak ihbar gerçekleştirilir. İhbarın teyidi, ekrana gönderilen ‘’EVET’’ ve ‘’HAYIR’’ cevabı ile doğrulanması istenir. ‘’HAYIR’’ cevabı gönderildiyse ihbar talebinin iptal edildiği telefona uyarı mesajı olarak gönderilir. ‘’EVET’’ cevabı gönderildiyse ihbarın başarıyla alındığı, konumuna ekip gönderileceği ve ihbarcının konumu, telefona uyarı mesajı olarak gönderilir. Kadının telefonuna giden uyarı mesajı, eş zamanlı olarak 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki görevli personelin takip ettiği ekrana ihbar olarak yansır. İhbarı ekranında gören görevli personel, kadının bulunduğu konuma en yakın ekibin sevkini sağlar.

*MÜDAHALE AŞAMASI, En yakın ekip olaya müdahale ederek mağdur kadın ile birlikte tarafları Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğine intikal ettirir. Gerekli işlemler yapılmak üzere Cumhuriyet Savcısı bilgilendirilir, alınan talimat doğrultusunda genel hükümlere göre iş ve işlemlere başlanır.