16 Mayıs’ta açılan 1. sürgün yaş çay kampanyası devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaş çay taban fiyatının destekleyerek 11 lira 30 kuruş açıklamasıyla beraber çay müstahsillerinin yüzü gülmüştü.

“VAKFIKEBİR’DE BURUK VEDA” “VAKFIKEBİR’DE BURUK VEDA”

“ÇAY HASADI BAŞLADI”

Vakfıkebir ilçesinde de birinci sürgün çay alımlarının başlaması ile birlikte Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan beraberinde Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Tarım Müdürü Remziye Kuleyin ile birlikte Deregözü Mahallesine giderek yeni başlayan birinci dönem çay hasadında üreticilerle birlikte çay topladılar. Çay üreticisine bol bereketli kazanç dileklerinde bulundular. 

“ÇAYIN KALİTESİ BAHÇEDEN BAŞLAMAKTADIR”

Vakfıkebir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remziye Kuleyin, “ÇAYKUR'dan yapılan açıklamada yaş çay hasadında geçen yıl olduğu gibi hava şartlarından kaynaklı bir gecikme olduğu belirtilerek, "Olgunlaşmış yaş çayların hasadı yapılıp teslim edilmesi, hasat yapıp bekletilmemesi, hasadı yapılıp bekletilecekse en iyi bekletilecek yer bahçe olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca bilindiği gibi çayın kalitesi bahçeden başlamaktadır. Her türlü ot, kuru yaprak ve çöplerden arındırılmış çay hasadı yapmamız, kaliteden ödün vermememiz gerekir. Unutulmamalı ki uygunsuz her hasat, kalitesiz bir bahçe çocuklarımızın yarınlarını bugünden yok etmektir. Gelecek nesillere daha sürdürülebilir, sağlıklı, verimli çay ve çay bahçeleri bırakmanın şimdiden yapılacak çalışmalarla olacağının bilinmesini istirham ediyoruz. Çay sezonu özelde bölgemize genelde ülkemize hayırlı olmasını diler, sezonun sağlık, mutluluk, afiyet ve özellikle de bir bayram havasında geçmesini temenni ederiz." dedi.

“BU YILDA ÜLKEMİZE VE DÜNYAYA ÇOK GÜZEL VAKFIKEBİR ÇAY’I İÇİRECEĞİZ”

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Çaykur ve özel sektörün bölge için değerli olduğunu ifade ederek, "Umarım özel sektör Çaykur'un taban fiyatı üzerinden alımlarını yapar. Çay üreticilerinin sorununun ortadan kalkmasını sağlarlar. Sizlerinde bildiği gibi çay hasadında en yüksek işçilik ücretini ödüyoruz. İşçilik ücretinin cebimizde kalması için çayı kendimiz toplamamız gerekli. Çayın kampanyadaki sürecini 5-10 günde değil, 30 günlere yayabilirsek kontenjan ve kota problemlerini ortadan kaldırmış olacağız. ÇAYKUR'un 1. sürgün alımlarını serbest alımla herhangi bir limit sınırı konulmaksızın başlattığı bilgisi hepimizin malumudur. Yeni sezonun üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Bu yılda ülkemize ve dünyaya çok güzel Vakfıkebir Çay’ı içireceğiz” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ TÜM DÜNYAYA SAĞLIKLI ÇAY İÇİREBİLMEK”

Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ise, geçen yıl Çaykur’un yaş çay alımıyla tarihi rekor kırdığına dikkati çekerek "Bizler devlet olarak üreticimizin yanındayız. Üreticilerin yaş çay toplamaları ve kaliteyi artırabilmeleri için erkenden bahçeye girmesini istiyoruz. Bahçeye erken girmekte fayda var. Devletimiz üretilen yaş çayın tamamını almak için çaba harcıyor. Çayın 3-4 günde bitme şansı yok. Çaykur'un 47, özel sektörün 150'ye yakın fabrikası 3 günle çalışmaz. Ne kadar taze toplarsak o kadar kaliteli çay üreteceğiz. Çay sektöründe tüm Türkiye’ye olduğu gibi 110 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatı gerçekleştirirken çay’ın kalitesi ne kadar yüksek ise almak istiyorlar. Devlet olarak hedefimiz ülkemizde olduğu gibi tüm dünyaya sağlıklı daha fazla çay içirebilmektir. Yeni sezonun üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz" şeklinde konuştu.