2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin huzur ve güven ortamı içerisinde sürdürülebilmesi, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın ve gençlerimizin okul çevrelerinde maruz kalabilecekleri her türlü olumsuzlukların engellenmesi, trafik güvenliğinin artırılması, emniyet/asayişin temini/muhafazası ve trafik güvenliğine ilişkin alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi/alınacak ilave tedbirlerin planlanmasının görüşüldüğü toplantı gerçekleştirildi. Vakfıkebir ilçesi Uygulama Oteli Konferans Salonunda bütün Okul Müdürleri ve Okul Aile Birliği Başkanlarının katıldığı toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı 2022 ve 2023 yılında yapılan çalışmaların anlatıldığı sunumların ardından Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan ve Belediye Başkanı Muhammet Balta değerlendirmelerde bulundular.

“SAĞLIK İÇİN HAREKETE GEÇ” “SAĞLIK İÇİN HAREKETE GEÇ”

ÇOCUKLARIMIZ GÜVENLİ BİR ORTAMDA EĞİTİM-ÖĞRETİM GÖRÜRSE GELECEĞİMİZE DE O KADAR GÜVENLE BAKABİLİRİZ

Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan, yaptığı değerlendirmede geleceğimizin teminatı çocuklarımız açısından düzenlenen toplantının çok önemli olduğunu belirterek “Gençlerimiz, çocuklarımız ne kadar güvenli bir ortamda eğitim-öğretim görürse geleceğimize de o kadar güvenle bakabiliriz elbette. Eğitim sektörü bir toplumun kalkınmasında, gelişmesinde elbette çok önemlidir. Biz de çok önemsiyoruz. İnsana yapılan yatırımı her zaman ön planda, öncelikli olarak görüyoruz. Onun için hep birlikte, tüm kurumlar olarak bu konuda alınan tedbirlerde, yapılması gereken işlerde sorumluluk sahibi olmalı, üzerimize düşeni yapmalıyız. Eğitim konusu, sadece Milli Eğitim Müdürlüklerine, okul yöneticilerine bırakılamaz. Tüm kurum ve kuruluşlarımız, kaymakamlığımız, sivil toplum kuruluşlarımız, hepimiz bu konuda destekçi, yardımcı olma rolünü en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Çocuklarımızın geleceğini bu toplantılarda çizmiş oluyoruz bir anlamda. Onun için konunun ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından elbette çok önemlidir.” Şeklinde konuştu.2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminin 6 Şubat Pazartesi günü başlayacağını, birinci dönemde alınan tedbirlerin ikinci dönemde daha da geliştirerek devam ettirmenin gerekliliğini vurgulayan Vali Öksüz, “Okul servisleri konusu çok önemli. servis taşımacılığını önemsememiz, denetimleri çok iyi yapmamız lazım. Bu konuda hepimizin hassas olması gerekir. Emniyet kemerinden tutunuz diğer alması gereken bütün tedbirlere kadar. Herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması lazım. Kolluk güçlerimiz bu konuda denetim faaliyetlerini her zamankinden daha hassasiyetle yapmak durumundadır. Burada gerek ilçemiz, bütün arkadaşlarımız, Emniyet-Jandarma teşkilatı ve okullarımız, okul yönetimlerimiz, bu konuya hassasiyet göstermeliler. Çünkü can kayıplarını hiç istemiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ EĞİTİM ORTAMI SAĞLAMAK”

Belediye Başkanı Muhammet Balta konuşmasında, “Hedefimiz güvenli okul, güvenli eğitim ortamı sağlamak ve ikinci dönemde, ikinci yarıyılda çocuklarımız güvenli bir ortamda eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmeleridir. Bunun için ikinci dönemde gayret etmeye, tedbir almaya, mevcut tedbirleri gözden geçirmeye, gerekiyorsa yeni tedbirler almaya devam edeceğiz. Bu konuda bir koordinasyon içerisinde ilgili kurumlar çalışmak durumundadır elbette. Uygun görünürlük anlayışı diye bir kavram var biliyorsunuz. Kolluk güçlerimiz bu tedbirlerde de görünür olmalılar diye düşünüyorum. Ben bunun önemli olduğunu düşünenlerdenim. Yani görünür olursak caydırıcı oluruz. Kolluk güçlerimizin varlık nedeni sadece suç işleyenlere karşı suç işlendikten sonra müdahale etmek değildir. Varlığı, suçun işlenmesini önlemektir aslında. Doğru olan da en etkili, en verimli olan da suç işlenmeden önce görünürlüğü hakim kılarak suç işlemek isteyen kişileri bundan vazgeçirmek ya da buna teşebbüs etmek isteyenleri bundan caydırmaktır. Dolayısıyla uygun görünürlüğü de sağlayarak tedbirlerimizi titizlikle uygulamamız gerekir diye düşünüyorum.” İfadesini kullandı. Yapılan değerlendirmelerinin ardından katılımcılara söz verilerek, talep ve sorunlarının alınmasının ardından toplantı sona erdi.