TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi. Başkan Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, “Seçim sürecinde iktidara veya muhalefete avantaj veya dezavantaj sağlamamak, meslek odalarının siyasete karışmaması ilkesine ne kadar önem verdiğimizi göstermek amaçlarıyla bölgemizde mesleğimizle alakalı konularda sessizliğimizi korumuş, sorunlara ise sırt çevrilmemiş, direk muhatapları ile görüşerek çözülmesi yöntemine gidilmiştir dedi.”

“İKİ ÖNEMLİ PROJE İÇİN BİR ŞEYLER SÖYLEMEK İHTİYACI DUYDUK”

Başkan Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, “Seçim sürecinin tamamlanması sonrasında ilimize kazandırılan iki önemli proje için bir şeyler söylemek ihtiyacı odamız yönetiminde oluşmuştur. Yıllardır dile getirdiğimiz ilimiz bilindiğini aksine kent merkezleri ölçeğinde yeşil fakiridir söylemi,  insanların doğa ile buluşacağı noktaların azlığı, sahil dolgularının yanlış olduğu ancak dolduruldu ise en azından yeşil alanları artırmak amaçlı kullanılması gerektiği, deniz kenti olan ilimizin denizden uzaklaştığı gibi eleştirilerimiz yerel ve ulusal medyada yer almıştı. Bu eleştirimizin çözümüne katkı koymaya yönelik iki önemli projenin Ganita- Faroz projesi ve Boztepe Seyir Terası projesinin hayata geçmesinden memnuniyet duymaktayız dedi.”

“PROJELERDE EKSİKLİKLER VAR”

Başkan Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, “Ganita Sahil Projesi için, özellikle projenin kıyı terasında belirgin şekilde görülebilecek olan yeşil dokunun oluşturduğu doğallık kent silüetine olumlu yansımaktadır. Bu dokunun merkezi bir bölgede oluşu kararın doğruluğunu desteklemektedir. Bahse konu alanların tamamlanır tamamlanmaz çok yoğun ziyaretçi akınına uğraması da yeşil alan eksikliği ve ihtiyacı konularındaki söylemlerimizde ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir.  Her iki projenin de hayata geçmesinden memnuniyetinizi belirterek Başta Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve ekibi, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin genç ve ekibi olmak üzere projelerde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu projelerin sayısının artmasını temenni ederiz. Ayrıca bahse konu projelerin projelendirme ve uygulamalarında yer alan meslektaşlarımızla da gurur duymaktayız.  Ancak nazar boncuğu niyetine, yinede küçükte olsa önerilerimizi belirtmeden edemeyeceğiz dedi.”

“GANİTA FAROZ PROJESİ”

1-Meydan Ganita bağlantısı çok işlevsel ve kullanıcı sayısının artmasında etkili olmuş, sahilde yapılan otopark yeterli büyüklükte ve doğru planlanmıştır. Ancak araçları ile batıdan gelen kullanıcıların çok uzun bir mesafeden dönüş yapmaları gerekmektedir. Ganita Faroz projesine sınır olan karayolunun güney tarafında uygun bir yere otopark oluşturup uygun bir yaya geçişi ile bu kullanıcıların sorunlarına da çözüm bulunmasının iyi olacağı kanaatindeyiz.

 2- projenin denize bakış cephesine güvenlik amacıyla yerleştirilen beyaz korkulukların aralıklarının çok sık olması sebebiyle görüşü engellediği daha geniş aralıklı ve ince kesitli bir malzemenin daha kullanışlı olacağı kanaatimizdir.

3- Faroz bölümüne karayoluna çok yakın olarak yerleştirilen oyun parklarında yerleşim hatası olduğu ve güvenlik sorunu oluşturabileceği kanaatimizdir. Kaldırılması veya güvenlik önlemlerinin artırılması gerekmektedir.

Esnafa şok! Esnaf kredi faizi artırıldı! Esnafa şok! Esnaf kredi faizi artırıldı!

4- proje alanının beklenenden fazla kullanıcıya hizmet vereceği kesin olduğundan servis mekanlarında ki personel sayısının artırılması gerektiğini düşünüyoruz.

 “BOZTEPE SEYİR TERASI PROJESİ”

1-Seyir terasının seçilen noktası kentin bakı noktası olduğundan konumu olarak doğru seçilmiştir. Ancak araçların otopark sorunu trafikte aksamalara neden olmuş,  dolmuş sayısındaki yetersizlik ise dolmuş sırasında uzun kuyruklar oluşmasına sebebiyet vermiştir. Projelendirme aşamasının sonrasında otopark eklenmesinin ve dolmuş sayısının artırılması seyir zevki olan bu mekânsal yürüyüş platformunun daha fazla kullanıcıyı çekmesine olanak sağlayacağı kanaatindeyiz.

 2- projenin kullanımdan kaynaklı zemin ahşapların mevsimsel soğuk ve sıcaklıktan kaynaklı çatlamalarının artması ve bakım maliyetinin oluşumu sebebiyle sürdürebilirliğinin aksamaması için bakım planlamalarının yapılması önem arz etmektedir.

3-platformun görüntü olarak bitkilerin arasında oluşu ve topografyayla kotlanmanın oluşumu güzel olsa da çevresinde bulunan bitkilerin mevsimsel olarak yapraklarını dökmesi sonrasında  platformun ayaklarının ön plana çıkmasını engellemek için doğal peyzaja ilave her dem yeşil bitkilerle destekleme yapılabilir.

4- bölgemizde iklimin sürekli yağışlı olmasından dolayı yağmurlu havalarda da yağmur seyir zevkini yaşatmak adına çalışmalar yapılabilir.