Vakfıkebir Hükümet Binası önündeki etkinliğe, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Beşikdüzü Kaymakamı Ferhat Vardar, Vakfıkebir Belediye Başkanı Fuat Koçal, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2 İbrahim İlhan Kalyoncu Müdür

''ÖĞRENMEYİ BIRAKTIĞINIZ GÜN, ÇÜRÜMEYE BAŞLADIĞINIZ GÜNDÜR''

Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İbrahim İlhan Kalyoncu yaptığı açılış konuşmasında; “Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezimizin 100. yıl temalı 2023-2024 eğitim öğretim yılı yıl sonu karma sergi açılışımıza hoş geldiniz, Katılımızdan dolayı hepinizi saygıyla selamlıyorum. Öğrenmeyi bıraktığınız gün, çürümeye başladığınız gündür. Hayatta öğreneceğin en büyük şey, öğreneceklerinin bir sınırı olmadığıdır. Ne kadar çok şey öğrenirsek, yaşamda da o kadar çok şey yaşarız. Gün oldu bir sobanın başında ilmik ilmik nakış olduk kumaşa, yıldızları gökten indirdik, takaları yüzdürdük tuvallerde. El emeği göz nuru, sabrın, özverinin ve titizliğin birleşimidir eserlerimiz. Hayat boyu öğrenmede, eğitim ve öğretim faaliyetleri içerisinde bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayacak şekilde öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün yapı taşlarından biri olan Halk Eğitim Merkezleri; Örgün eğitimin içinde veya dışında kalmış, her yaş grubundaki fertlerin, günün gelişen teknolojik, toplumsal, sosyal ve kültürel şartlara uyumlarını, değişik meslek sahibi olmalarını sağlayan, okuma- yazma ve eksik eğitimleri tamamlayan planlı, programlı eğitim faaliyetleridir. Kurslarımız Devletimizin en ücra noktalardaki halkımıza ulaşabilecek temsilcileridir. Eğitirken üretim yapan, üretim yaparken iş gücünü ekonomik katkı olarak aile bütçesine aktaran, meslek sahibi,sosyal kişiler yetiştirmek ve bunları toplumun değişik üretim ve hizmet sektörlerinde değerlendirmek halk eğitimin en başta gelen amaçları arasındadır.

Halk Eği̇ti̇mi̇n Yilsonu Sergi̇si̇ Büyüledi̇ (3)Halk Eği̇ti̇mi̇n Yilsonu Sergi̇si̇ Büyüledi̇ (2)

KURSLARIMIZA 4.345 KURSİYER KATILMIŞTIR

ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR

Kıymetli misafirler 2023-2024 Eğitim öğretim yılında Açılan Kurs Sayımız 273’tür. Bu kurslara 971 Erkek,3374 Kadın olmak üzere toplam 4345 kursiyer katılmıştır. Bu kurslarımızdan 2529 kişi sertifaka almaya hak kazanmıştır. Ayrıca açık öğretim lisemizde 80 aktif toplamda da 321 öğrenci ,açıköğretim ortaokulunda da 2 aktif öğrencimiz kayıtlı konumdadır. Okuma yazma bilmeyen 5 kursiyere de okuma yazma öğretilerek belge verilmiştir. Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde mezun öğrencilerimizin devam ettiği DYK kursumuzda da 95 öğrencimiz üniversiteye hazırlanmaktadır. Ayrıca aynı okulumuz bünyesinde 25 kursiyerimizde KPSS sınavına hazırlanmak için kurs görmektedir. Bu kurslarımız ve aşçı yardımcılığı kursumuza ev sahipliği yapan Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Kıymetli misafirler. Göreve geldiğimizde önceki yönetici arkadaşlarımızdan aldığımız bayrağı daha da ileri götürme gayreti içerisinde olduk. İlçe Milli Eğitim müdürümüzün de desteği ile eskiyen kurumumuz konferans salonunu yeniledik. Güzel bir salon oldu. Şu an orası yoğun bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. Kurumumuzun acil ihtiyaç duyulan diğer alanlarına da dokunmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalarda bizlere destek veren Okul Aile Birliği Başkanımız Aydın Çalış’a da teşekkür etmeyi bir borç bilirim.  Kurslarımızda kursiyerlerimizin ihtiyaç duyacağı mesleki kursların yanında farklı kurslara da yönelmek istiyoruz. Bu sebeple Türk aile yapısının güçlü olması için  ‘Aile ve Evlilik Hayatı ‘ kursunu da hayata geçirdik. Bu kursta Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzle işbirliği yaptık. Bu kursumuzu devamlı hale getirmek istiyoruz. Kıymetli hazirun; Bizler ihtiyaç duyulan; mesleki, sosyal, sportif, kültürel, akademik v.b gibi tüm alanlarda yediden yetmişe her türlü eğitimi ilçemizin en ücra noktasına kadar insanlarımıza ulaştırmaya hazırız. Bu duygularla Sergimizin hayırlı olmasını dilerken bizlerden desteklerini esirgemeyen Vakfıkebir Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ,İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ,Şube Müdürlerimize, Özel Eğitim Kursumuza ev sahipliği yapan Gençlik Merkezi Müdürlüğüne, ve kurslarımıza ev sahipliği yapan ve kurslarımızı sahiplenen Okul Müdürü arkadaşlarıma, meziyetleri ile kursiyerlerimize yön veren, değer katan ,meslek öğreten, usta öğreticilerimize ve öğretmenlerimize, kurslarımıza iştirak eden  kursiyerlerimize,  etkinliklerimizi duyuran basınımıza ve siz değerli katılımcılara ve sergimizin hazırlanmasında emeği olan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor. Saygılarımızı sunuyorum dedi.”