2000 yılında kurulan Beypınarı Güzelleştirme ve Kalkınma Derneği Başkanı iş insanı Selim Güven ile dönemim Belediye Başkanı Yunus Halis Mollaahmetoğlu ve Gazeteci/yazar merhum Hikmet Aksoy’un fikir birliğiyle yaylada fiziki şartların yetersiz ve görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması ve yayla iklimine katkı olması açısından yapay gölet yapılması fikri oluşturuldu.

“İŞGALİYELER İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI” “İŞGALİYELER İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI”

Dönemin Dernek Başkanı Selim Güven ve Gazeteci/yazar Merhum Hikmet Aksoy’un Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğü ile yapılan görüşmenin olumlu sonuçlanması sonrasında yaylada sisli ve yağışlı geçen iklimin yapılan yapay göl inşasının bitimiyle yerini açık ve güneşli havalara bırakması, ayrıca yapılan gölette büyük ve küçükbaş hayvanların da su ihtiyaçlarını karşılamasıyla yaylada hayvancılığın olumlu yönde etkisinin olduğu gözlendi.

Dönemim Belediye Başkanı Yunus Halis Mollaahmetoğlu’nun konu ile ilgili görüşlerini şu şekilde yansıttı; Beypınarı yaylası Vakfıkebirliler ve Düzköylüler ortak kullanım alanları. Yaylayı turizme kazandırmak adına yapılan istişarelerimizde hava şartlarının çok zor olduğunu ve nelerin yapılması gerektiği yönünde yapılan istişarelerimizde gölet yapımı ön plana çıktı. Girişimlerimiz sonrasında kısa zamanda ihalesi yapılarak hayata geçirildi. Bu gölet meteorolojik bakımdan, sis olaylarının azalmasına katkı sağlaması ve en önemlisi turizm açısından yaylaya olumlu katkı sağlayacağını, hayvancılığın gelişmesi bakımından da daha çok verim alınabilecek. Bundan sonra alt yapı ve dış düzenleme çalışmaları yapılacak. Turizm açısından sıladan gelen yerli halkımız ile yabancı turistlerimizin ziyaret edilmesine katkıda bulunacak.