Vakfıkebir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu yaptığı açıklamada, "Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı'nın Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği ile ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirilmiş olup, Trabzon Valiliğimizin de ilan ettiği üzere, İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren yolcu ve eşya taşınmasında kullanılan ticari araçlarda da 1 Aralık 2022- 1 Mart 2023 tarihleri arasında kış lastiği uygulaması yapılacaktır. Sürücülerin can ve mal güvenliği açısından kış lastiği kullanmaya hassasiyet göstermeleri çok önemlidir. Ayrıca yapılacak denetimlerde ticari araçlarına kış lastiği taktırmayanlara para cezası kesileceğini de hatırlatmak isterim" dedi. Çobanoğlu, "Yük ve Yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliği açısından güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekir. Kış şartlarına uygun önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçlar yolu kapatmak, kazalara sebebiyet vermek gibi olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. Kış Lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla çok daha iyi yol tutuşu ve yol güvenliği sağlar" şeklinde konuştu.

"ARAÇLARIN KIŞ BAKIMLARI DA ÖNEMLİDİR"

Sürücülere yaklaşan kış öncesi kış öncesi araç bakımlarını yaptırmaları gerektiği konusunda da hatırlatmalarda bulunan Vakfıkebir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu, şunları söyledi: Antifrizi mutlaka ölçtürün. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifiriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler. Hava filtresine bakın. Kış mevsimi önceden hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir. Silecekleri kontrol edin. Ön cam sileceklerinin kış ayarlarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yazın bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendinizden kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar. Silecek suyunu ihmal etmeyin. Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar, donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız dikkat. Lastiklerin dış deliklerini kontrol edin. Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir. Eğer kışın karlı yollarda kaymak istemiyorsanız, mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin. Elektrik sistemini gözden geçirin. Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaktan nem girip otomobil çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin. Periyodik bakıma rağmen yağa sık sık bakın. Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybeder. Kışın rezistansa ihtiyacınız daha fazla. Arka camdaki buharlaşmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, eğer herhangi bir problem varsa onarılması veya değiştirilmesi gerekir. Üşümemek için kalorifere baktırın. Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir.

"HUSUSİ ARAÇLARA DA TAKMA MECBURİYETİ GETİRİLMESİ LAZIM"

“SİYASET İÇİN DEĞİL, HİZMET İÇİN GELDİK” “SİYASET İÇİN DEĞİL, HİZMET İÇİN GELDİK”

Vakfıkebir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu, 1 Aralık itibariyle zorunlu kar lastiği takma mecburiyetinin başladığına dikkat çekerek, "Yük ve yolcu nakliyesi yapan, taşımacılığı yapan ticari esnafımız 1 Aralık itibariyle kar lastiğini takma mecburiyeti başlamıştır. Aksi takdirde cezai işlem uygulanacaktır, buradan bütün esnafımıza ve vatandaşlarımıza duyuruyorum. Ticari araçların takmasında bir sorun yok ama hususi araçlara da takma mecburiyeti getirilmesi lazım. Çünkü o da aynı karayollarında trafiğe çıkıyor, ticari araçlarla trafiğe çıkıyor. Hususi araç yolda kayınca yolu kapatıyor, bizim ticari araçlara da bütün yolun açık bulunmasına mâni oluyor. Bunun için uygulamanın bütün araçlar üzerinde yapılması için hassasiyet gösterilmesini istiyoruz" dedi.