Beşikdüzü:
BAŞKAN UZUN, 'TELEFERİK İÇİN EK SÜRE VERDİK”
Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun gündemdeki konularla ilgili olarak çok önemli açıklamalar da bulundu.Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun gündemdeki konularla ilgili olarak çok önemli açıklamalar da bulundu. Başkan Ramis Uzun, "Daha önce bizi yatırımların önünü kesmekle suçlayanların, bizler teleferik hizmeti durmasın, ilçemize turistler gelmeye devam etsin diye gayret gösterirken ek süre vermeye karşı çıkmaları çok manidardır" dedi.
İŞTE O AÇIKLAMALAR
Seçim öncesi, ‘kentsel dönüşüm çilesine son’ sloganı ile yola çıktık. Bununla ilgili göreve geldiğimizden beri bir yoğun çalışma gerçekleştirdik. İlçemizde 21 hektarlık bir alanda kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilmişti. Bununla ilgili olarak TOKİ ile yapılan bir protokol vardı. TOKİ, Beşikdüzü Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesini birlikte ilgilendiren bir konu. Kentsel dönüşüm 4 etaplık bir proje. İlçe de bu süreçte inşaat sektörü durdu. Alım satımlar, kiralamalar durma noktasına geldi. Dolayısıyla ilçe ekonomimiz çok büyük zarar gördü. Beşikdüzü ilçesinde bir belirsizlik vardı. Bu büyüklükte bir projenin ilçede uygulanamayacağını gördüğümüz için ele alınmasını istedik. Bu amaçla 4 etaplı bir projenin 3 etabını meclis üyesi arkadaşlarımızla, Büyükşehir Belediyemizle, TOKİ ile çeşitli görüşmeler sonucunda 21 hektarın 15,3 hektarlık kısmını iptal ettirdik. Tabulardaki şerhleri kaldırdık. 5.7 hektarlık kısım kaldı. Vatandaş mağduriyetinin oluşmaması için gayret içerisindeyiz. Dönüşüm yapılacaksa, mağduriyet olmadan bunun yapılması gerekir. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.  Sözlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
İMAR PLANI
Beşikdüzü’nün önemli sorunlarından birisi imar planı konusuydu. Beşikdüzü Belediyesi’nin imar planı yapma yetkisi yoktur. Bu Büyükşehir’in görevidir. Daha önce hazırlanan ve iptal edilen 1/5000’lik imar planına 800’den fazla itiraz ve 60 dolayında mahkeme kararı bulunmaktaydı. Vatandaş yeterince bilgilendirilmemişti. Şehir plancısı, mesai arkadaşlarımız ve meclis üyelerimiz yoğun bir çalışma yaparak itirazları incelediler. Vatandaşın mağduriyetinin neler olduğunu, mahkemelerin ne karar verdiğine baktık. Büyükşehir Belediyesine taleplerimizi bildirdik.  Yeniden hazırlanan 1/5000’lik imar planı hem Büyükşehir Belediyemizde hem de Beşikdüzü Belediyemizde askıya çıkarıldı. Askı sürecini anons ve sosyal medya organlarımızla halkımıza duyurarak, bilgilendirdik. Burada bir masa oluşturduk. Vatandaşlarımız buradan bilgi aldı. Bu çalışmalar halen devam etmektedir. Yeni itirazlar incelenerek Beşikdüzü Belediyesinin önerileri ve vatandaşlarımızın itirazları Büyükşehir Belediyemize intikal ettirildi. Amacımız halkımızın mağdur olmadığı Beşikdüzü’nün geleceğinin en iyi şekilde planlandığı bir imar planının oluşturulmasıdır. Bunun gayreti içerisindeyiz.
1 MİLYONLUK CEZA YAZDIK ATIL OLMASINI ÖNLEDİK
Beşikdüzü teleferik konusu ile ilgili bir takım şeyler sosyal medya da gündeme getiriliyor. Biz göreve geldiğimizde teleferik tesisi alt ve üst istasyonlarda yapılacak imalatlarla birlikte 29 yıllığına ihale edilerek kiralanmıştı. Tesisin Nisan ayı itibariyle normal faaliyetleriyle çalışması gerekirken çalışmadığını gördük. Çalışması konusunda bazı ikazlarımız oldu. Sözleşmenin gereği olarak kendilerine 1 milyonluk ceza yazdık. Biz istiyoruz ki atıl kalmasın. Geldiğimiz süreçte, bize dediler ki siz yatırımcının önünü neden kesiyorsunuz? Neden ceza yazıyorsunuz? Oysa biz bu tesisin çalışmasını istiyorduk.
TELEFERİK İÇİN EK SÜRE VERDİK
2019 yılında tesis çalıştığı süre içerisinde tam 60 bin kişi kapasitesiyle çalışmış. Önümüzde ki sezon için 100 ile 120 bin kişi hedefleniyor. Bu tesis ilçemiz, ilimiz ve bölge turizmi için büyük önem arz etmektedir. Teleferik tesisinde yapılacak bazı imalatların 31 Aralık tarihine kadar tamamlanması gerekirken yüklenici firma ekonomik koşullar, inşaat sektöründe öngörülemeyen olumsuzluklar nedeniyle 6 aylık ek süre talebinde bulundu. Bu talebi 16 Aralık tarihinde olağanüstü meclis toplantısı yaparak değerlendirdik. İlçemiz, Trabzon ve bölgemiz turizminin olumsuz yönde etkilenmemesi ve belirsizlik ortamının oluşmaması için alt istasyon imalatları için 6 aylık ek süreyi verilmesi talebi oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Çalışmalar yakında takip edilmektedir. Şunu da ifade etmek istiyorum ki; daha önce bizi yatırımların önünü kesmekle suçlayanların, bizler teleferik hizmeti durmasın, ilçemize turistler gelmeye devam etsin diye gayret gösterirken ek süre vermeye karşı çıkmaları çok manidardır.
OTEL PROJESİ KONGRE MERKEZİ OLARAK DÜZELTİLDİ
Göreve geldiğimizde Bestt Otelin yeri Al Ajajı şirketine satılmış ve 25+2 toplam 27 kat rezidans ve otel olarak yapımına başlanılmıştı. Şehir mimarisi acısından bu yükseklik çok fazlaydı ve bunu halkımız kabul etmedi. Yüklenici firmadan mimarinin gözden geçirilmesini, kat yüksekliğinin düşürülmesini ve otelin aynı zamanda büyük konferans salonlarıyla kongre merkezine dönüştürülmesini talep ettik. Bugün itibariyle kat yüksekliği 18+2 toplam 20 kat, konferans salonları  ve yeni bir mimari proje hazırlığına başladılar. Önümüzdeki Mart ayı itibariyle inşaat çalışmalarına başlanılması hedeflenmektedir. Aynı şirkete satılmış olan Şehit Erdal Kurtoğlu Parkı ise taleplerimiz doğrultusunda daha önce planlanan AVM’ler yapılmayacak modern bir park olarak halkımıza hizmet verecektir.
HİZMETE AÇACAĞIZ
Otopark ve pazaryeri zamanında yapılırken kamulaştırma yok. Vatandaşın arazisine el koyulmuş inşaat başlatılmış. Bunlar hala mahkemelik. Ben burayı aldım yaptım diyerek hizmet yapılmaz. Kapalı Pazaryerinin parasının bir kısmını da biz ödedik. Her şey mahkemelik. Vatandaşlar mahkemeyi kazanmış. Yapılan bir hizmeti yıkmanın bir mantığı yok. Biz bu sorunları en kısa sürede diyalog yolu ile çözeceğiz.  Zorlaşarak, zıtlaşarak değil uzlaşarak çözeceğiz. Kısmetse kapalı pazaryerini ve kapalı otoparkı en kısa sürede hizmete açmayı planlıyoruz.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner77

YATTARA ‘’EFKAN ŞAPKA’’ AÇILIŞINI...
Genç işadamı Mehmet Birinci tarafından Beşikdüzü İlçesinde oğlunun adını taşıyan ‘’Efkan Şapka’’...

Haberi Oku