Geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen Beşikdüzü Teleferiği için Beşikdüzü Belediyesi ile ihaleyi kazanan Selser Firması arasında Ankara’da sözleşme imzalandı. Beşikdüzü ilçesinde 3,5 yıldır devam eden teleferik sorunu Beşikdüzü Belediyesi tarafından yapılan açık ihale ile çözülmüştü. Beşikdüzü Teleferiğini 24 yıllığına kiralayan Selser Firması Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde teleferik tesisi ve işletmeciliği yapıyor.

  Sözleşme için Ankara’da bulunan Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun,“Bugün ki maliyeti 350 milyonu bulan bu tesisin çürümeye yüz tutmasını atıl kalmasını asla istemiyorduk. Göreve geldiğiniz andan itibaren hep bu anlayışla mücadele verdik. Yaptığımız ihalenin ardından bugün Ankara’da yüklenici firma ile sözleşme imzaladık. Bu firmanın 2008 yılından beri teleferik camiasında olması ve Türkiye’de en iyi bilenlerden birisi olması önemlidir. İnşallah 2023 yılı turizm sezonunda ilçemizin ve bölgemizin hizmetinde olacaktır. İlçemize, Trabzon’umuza ve bölgemize hayırlı olsun” dedi.                  

ÜNAL KARAMAN BEŞİKDÜZÜSPOR’U KUTLADI ÜNAL KARAMAN BEŞİKDÜZÜSPOR’U KUTLADI

“BÖLGE TURİZMİNE HİZMET EDECEK”      

Beşikdüzü'nde, 2018'de belediye tarafından yaptırılan, 100 milyon TL maliyeti olan, 3 bin 600 metre ile bölgenin en uzun mesafeli teleferik, ilk sene 60 bin kişi ağırlanmasının ardından işletilemeyince kullanılmadı. İşletmecinin sözleşmesi feshedilince 4 yıldır atıl kalan teleferik, belediye tarafından ihaleye çıkarıldı. Beşikdağ Turizm ve Doğa Sporları Merkezi'nde ticari tesislerin de yapımıyla ilk olarak 3 Ağustos 2022’de tüm hizmet gelirleri ile yıllık 1 milyon 800 bin TL kira bedeliyle yapılan teleferik ihalesine katılım olmadı. İhale şartları iyileştirilerek 29 Kasım 2022’de yeniden ihaleye çıkılan teleferik için yine sonuç alınamadı. Son 28 Aralık 2022'de 3’üncü defa ihalesi gerçekleştirilen teleferik işletmesi için katılan firma, yıllık 100 bin TL kira bedeli ile 24 yıllığına sadece teleferiği kiraladı. Teleferik tesisindeki ticari bölümlerin kiracı tarafından işletilmesi halinde işletmenin başladığı tarihten itibaren elde edilen cironun yüzde 10’u, yıllık kiraya ilave olarak Beşikdüzü Belediyesi'ne ödenecek. Teleferik tesisindeki ticari bölümlerin kiracı tarafından üçüncü kişilere kiralanması halinde kira bedelinin yüzde 35’i, yıllık kiraya ilave olarak idareye ödenecek. Kiracı, teleferik sistemi işletmeye alındığı tarihten itibaren bilet ücreti, reklam ve otopark gelirlerinin toplamı üzerinden yüzde 25’lik payı da ayrıca idareye ödeyecek.