Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 56 dernek ve vakfın bir araya gelmesiyle oluşturulan Trabzon Sivil İnisiyatif Platformu’nu ziyaret ederek Dönem Başkanı Abdullah Yaylı ve platform üyeleriyle buluştu. Yönetim anlayışında ortak aklı ve istişareyi temel alan ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Başkan Zorluoğlu, yürütülen çalışmalarla ilgili platform üyelerine bilgi verdi.

ALTYAPI PROJESİ YIL SONUNDA TAMAMLANACAK

Gördüğü misafirperverlik nedeniyle teşekkür eden ve 4 yıl boyunca sivil toplum kuruluşlarıyla sık sık bir araya gelmeye özen gösterdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Şehrimize hizmet noktasında sizlerle zaman zaman bir araya gelerek fikirlerinizi aldık. Şimdi bu dönem için finale gidiyoruz. Bütün zorluklara rağmen elimizden gelen gayretle şehrimize belediye hizmetleri anlamında katkı yapmaya çalıştık. En önemli projemiz bizden önceki dönemde hazırlıkları tamamlanan, bizim dönemimizde ise ihalesi yapılarak başlatılan altyapı projesiydi. Bugün Ortahisar’da 400 km’lik bir altyapı değişimi yaptık. Zor bir iş. Bazı noktalarda elle kazı yaptığımız yerler oldu. Çarpık yapılaşmanın birtakım zorluklarının olduğunu gördük. Bu tür projeler belediyeler ve belediye başkanları açısından çok tercih edilmez. Altyapıyı yaparken sadece su değil; aynı zamanda kanalizasyon, yağmur suyu, telekomünikasyon, doğal gaz ve içme suyu çalışmaları gerçekleştirdik. Altyapı çalışması ile birlikte üstyapıyı da yenileme imkânımız oldu. Şehrin birçok noktasında bu çalışmalar büyük oranda sona erdi. İnşallah yıl sonunda hepsi tamamlanacak” dedi.

SANAYİ SİTELERİNİ AKOLUK’A TAŞIMA SÜRECİNİ BAŞLATTIK

Altyapıyla birlikte birçok projeyi aynı anda başlattıklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Projelerimizin büyük çoğunluğunu Mart 2024 seçimleri öncesi açmış olacağız. En son Ganita-Faroz projemizin açılışını yaptık. Şehrin bu projeye ne kadar ihtiyacı olduğunu da görmüş olduk. Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezimizi açtık. Orası da çok özel bir mekân olarak şehrimize kazandırıldı. Önümüzdeki süreçte hanımefendiler için doğuda ikinci bir tesisi yaptıktan sonra erkekler için de böyle bir tesis düşünebiliriz. Yine bu ay içerisinde yeni otogarı hizmete alıyoruz. Belediyemizin bütün iştiraklerini de yeni otogara taşıyacağız. O bölgede kentsel dönüşüme de start verdik. TOKİ ile görüştük. O bölgedeki tüm küçük sanayi dükkânlarının Akoluk tarafına taşınma sürecini de başlatmış olduk. Oranın da imar planı tamamlandı” ifadelerini kullandı.

BÜTÇEMİZDEN BİR KURUŞ HARCAMADIK

Çömlekçi ile ilgili belli bir aşamaya gelindiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Geri kalan kısmın ihalesi de yakın zamanda TOKİ tarafından yapılacak. Onun hemen üstünde çok katlı otoparkımız var. Orası da bitmek üzere. Üzerindeki seyir terasını yapıp halkımızın kullanımına sunacağız. Meydan bölgesinde altyapı ve üstyapı çalışmasını yaptık. Şimdi Maraş Caddesi’ndeki cephe sağlıklaştırmaya başlıyoruz. Turizm sezonunda esnafı zorlamamak adına eylül başı itibariyle başlayacağız. Maraş Caddesi’ni o tabela kirliliğinden kurtaracağız. Zemin sorununu da garantisi kapsamında daha sağlam ve daha kalın bir malzeme ile yeniden yapıyoruz. Burada belediye bütçesinden bir kuruş para harcamayacağız. Kadınlar Hali de tamamlanmak üzere. İnşallah orası da temmuz ayının sonuna kadar bitmiş olacak. Orada satacağımız yerler kesinlikle kadınların satış yaptığı yerler değil. Dükkân dediğimiz yerleri satacağız”  şeklinde konuştu.

ÇOK DAHA CAZİP BİR SAHİLİMİZ OLACAK

Pazarkapı’da eski keşmekeş görüntünün kalmadığını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Şu ana kadar o alanda Avrasya pazarı tamamlandı. Gasilhane tamamlandı. Bilim Merkezi ve Planetaryum da bitti. Hedefimiz orayı eylül ayı gibi kullanmak. O alanda doğu ve batı minibüslerinin kullanacağı alanlar olacak. Oradan karşıya ekolojik köprü yapıyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğümüzle protokolü yaptık inşallah yakında başlayacağız. Beşirli dolgu alanı var oradaki hafriyat dökme hususunu seçimden sonra durdurduk. Oranın en batı bölümünün tahkimatı yapıldı. Şimdi tesfiyesi yapılmaya başladı. Bir ay içerisinde tamamlanmış olacak. Orada yatırımcılar üzerinden bir faaliyet yapmak istiyoruz. Burada Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan lunapark ve yeme içme alanları oluşturmak istiyoruz. Onun da devamında Söğütlü ve Yıldızlı sahilinde çalışıyoruz. Orası da tamamlandığında Trabzon çok daha cazip bir sahile sahip olacak” dedi.

TÜM İLÇELERDE TABELAMIZI GÖREBİLİRSİNİZ

Sadece Ortahisar ilçesinde hizmet vermediklerini de vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Sadece Ortahisar’da değil ilçelerde de çalışmalar yapıyoruz. Her ilçede irili ufaklı çalışmalarımız var. Yani kentin her noktasında Büyükşehir Belediyesinin tabelasını görebilirsiniz. TİSKİ’nin çalışmaları çok görünen yatırımlar değildir. Of’tan itibaren Sürmene, Araklı, Akçaabat, Şalpazarı, Beşikdüzü, Vakfıkebir tarafında içme suyu arıtma tesisi yapıyoruz. Bunlar sayesinde kentimize daha kaliteli su vereceğiz. Akoluk Arıtma Tesisimiz de artık faaliyete geçti. Bunun sayesinde kentin üst kotlarına daha rahat su vereceğiz. Şehrin kent merkezilerinde olan arızalarda ise bu tesisimizi devreye sokarak artık kentimizi susuz bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

ORTAK ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORUZ

"KTÜ VE TRÜ İLE 3.YAŞ ÜNİVERSİTESİ PROTOKOLÜ İMZALADI" "KTÜ VE TRÜ İLE 3.YAŞ ÜNİVERSİTESİ PROTOKOLÜ İMZALADI"

Sadece fiziki yatırımlara değil sosyal kültürel etkinliklere de çok önem verdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Sivil toplum kuruluşlarımız ve meslek odalarımızla ile beraber projelere, bazı özel çalışmalara bu süreç içerisinde öncelik verdik. Ortak faaliyetler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ev sahipliğiniz için her birinize yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Zorluoğlu, açıklamalarının ardından Trabzon Sivil İnisiyatif Platformu üyelerinin talep ve şikâyetlerini dinledi, sorulara cevap verdi. Ziyaret hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.